LIVE: Λεπτό προς λεπτό η μάχη του Άρη Αβάτου με τον Πλατανιά στο Κύπελλο Ελλάδας

Καλησπέρα σας κυρίες και κύριοι.  Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του ιστορικής σημασίας αγώνα του Άρη Αβάτου κόντρα στον Πλατανιά για την 3η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Λεπτό προς λεπτό θα σας ενημερώνουμε για το ματς της Ξάνθης με τον Παναιτωλικό για την 3η αγωνιστική της Super League αλλά και για την εξέλιξη των υπόλοιπων αγώνων του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ώρα 17:18 Έχει ξεκινήσει το ματς στα Πηγάδια, με τον ΑΟΞ να είναι στο 0-0 με τον Παναιτωλικό.

Ώρα 17:20 Ο τεχνικός της Ξάνθης Μίλαν Ράσταβατς, ξεκινά με τους: Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδη, Λισγάρα, Κασάδο, Σιλά, Καμαρά, Καντά, Κίκε Μπουλά, Σαρπόνγκ, Κόβασεβιτς και Γέντρισεκ.  Ενώ να σημειώσουμε πως ο Άντριαν Λουσέρο ειναι στον πάγκο για τον Παναιτωλικό

Ώρα 17:22 Με μία έκπληξη ξεκίνησε η τρίτη φάση του Κυπέλλου, με την Θύελλα Καμαρίου να πετά εκτός διοργάνωσης την Σπάρτη, αυτή είναι η πρώτη εκ των Κυπελλούχων των ΕΠΣ που καταφέρνει να αποκλείσει ομάδα της Football League. Θυμίζουμε πως απο χθές την πρόκριση πήραν οι Ηρόδοτος και ΝΠΣ Βόλος.

Ώρα 17:24 Στα ημίχρονο των αγώνων του Κυπέλλου έχουμε: Γιαννιτσά – Τρίκαλα 0-1, Επισκοπή – Κέρκυρα 0-1, Καρδία – Απ. Καλαμαριάς 1-1, Απ. Παραλιμνίου – Αιγινιακός 0-0, Εθνικός – Ηρακλής 0-0, Ερμιονίδα – Κισσαμικός 1-2, Ερμής Αμυνταίου – Εργοτέλης 0-1,  Ιεράπετρα – ΑΕ Καραϊσκάκη 1-0, Κόρινθος – Παναχαϊκή  0-1, Θεσπρωτός – Απ. Λάρισας  0-2, Τηλυκράτης – Αήττητος Σπάτων 0-3

Ώρα 17:25 Γκολ στα Πηγάδια, με τον Μοράρ να κάνει το 0-1 για τον Παναιτωλικό, με τον ποδοσφαιριστή του Παναιτωλικού να εκμεταλλεύεται λάθος του Ζίβκοβιτς.

Ώρα 17:27 Πάνοπλος θα παραταχθεί στο ματς ο Άρη Αβάτου, με το Γιώργο Μαραντά να ανακοινώνει λίγο πριν την σέντρα την τελική 18αδα.

Ώρα 17:30 Με 19αδα ταξίδεψε στην Ξάνθη ο Πλατανιάς, στην αποστολή του οποίου είναι και ο ξανθιώτης αμυντικός Κώστας Τσαμούρης.

Ώρα 17:34  Ο Δραμινός Κωνσταντίνος Πουλικίδης θα διευθύνει το ματς της Ξάνθης, με βοηθούς τους Κουβαλάκη και Τσακίρη της ίδιας Ένωσης, ενώ Παρατηρτής διαιτησίας ορίστηκε ο Βασίλης Γαβριηλίδης της ΕΠΣ Θράκης. Θυμηθείτε τους διαιτητές των αγώνων

Ώρα 17:37 Για το ιστορικό ματς του Αβάτου μίλησε το πρωί στο Sportsaddict ο Πρόεδρος της ξανθιώτικης ομάδας, Ηλίας Κοτόπουλος

Ώρα 17:40 Ενώ για το πόσο ξεχωριστή σημασία έχει για αυτόν το ματς, μίλησε στο SA ο ξανθιώτης αμυντικός του Πλατανιά  Κώστας Τσαμούρης.

Ώρα 17:43 ΓΚΟΛ στα Πηγάδια! Ισοφαρίζει ο ΑΟΞ με τον Γέντρισεκ από την άσπρη βούλα στο 43′. Ο Μπαξεβανίδης ήταν αυτός που κέρδισε την παράβαση σε χέρι του Αράνγκους!

Ώρα 17:45 Μόλις βγήκε για προθέρμανση ο Άρης Αβάτου.

Ώρα 17:47 Ενώ αυτή την στιγμή και η εντεκάδα του Πλατανιά Χανιών πραγματοποιεί την εμφάνισή της στον αγωνιστικό χώρο.

Ώρα 17:49 Ημίχρονο στα Πηγάδια. Στο 1-1 ΑΟΞ και Παναιτωλικός.

Ώρα 17:51 Πάμε να δούμε σιγά σιγά τις συνθέσεις των δύο ομάδων. Για τον Άρη Αβάτου στο ιστορικό αυτό παιχνίδι ο Γιώργος Μαραντάς ξεκινά με τους: Αμουτζάκη, Κούτρα, Μπουνταγκίδη, Μίλλερ, Κουτσούμπα, Ταχτσίδη, Σαρρηγιαννίδη, Δόντσο, Κοτόπουλο, Γκέκα και Μελισσόπουλο Μ.

Ώρα 17:54 Απο την άλλη πλευρά ο Παόλο Κάμπος ξεκινά με τους: Γκότ, Κόρτσμαν, Ρουσσάκη, Πουρζιτίδη, Μποσκέτι, Τσαμούρη, Ποζατζίδη Χ., Μπιανκόνι, Κουές, Νίλλι και Παπανικολάου

Ώρα 17:57 Στον πάγκο για την ξανθιώτικη ομάδα είναι οι: Λαζαρίδης, Παπαδιώτης, Βαφειάδης, Κατσαρέας, Ζωσιμίδης, Σιχλοιμίρης και Ψεμματάς

Ώρα 18:00 Ενώ για τους Κρητικούς στον πάγκο είναι οι: Λαμσέ, Παπουτσογιαννόπουλος, Καραγκούνης Β., Κωστίκος, Σμυρλάκης, Σικαλιάς, Ποζατζίδης Στ..

Ώρα 18:05 Προσέρχεται σιγά σιγά ο κόσμος στο γήπεδο του ΑΟΞ

Ώρα 18:10 Πολλοί είναι οι παράγοντες και οι ποδοσφαιριστές που βρίσκονται στις κερκίδες του γηπέδου, ενώ ανάμεσα σε όσους έχουν ήδη πάρει την θέση τους βρίσκονται πολλές γυναίκες και παιδιά, για τους οποίου όπως αναφέραμε η είσοδος είναι ελεύθερη.

Ώρα 18:15 Αποσύρονται στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες έχοντας τελειώσει το καθιερωμένο τους ζέσταμα, ενώ βρισκόμαστε ένα τέταρτο πριν την προγραμματισμένη ώρα έναρξης της αναμέτρησης.

Ώρα 18:17 Δοκάρι για τον ΑΟΞ στα Πηγάδια με την προσπάθεια του Λισγάρα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι στο 57′.

Ώρα 18:25 Ολοκληρώνονται αυτή την ώρα τα ματς του Κυπέλλου που ξεκίνησαν στις 16:30. Εύκολες νίκες σημείωσαν Απόλλων Καλαμαριάς, Κισσαμικός, Εργοτέλης και Αήττητος Σπάτων, την πρόκριση κατέκτησαν Τρίκαλα, Απόλλων Λάρισας, Κέρκυρα και Παναχαϊκή, ενώ ο ΟΦ Ιεράπετρας έγινε η δεύτερη ερασιτεχνική ομάδα που κατακτά την πρόκριση στους ομίλους.

Ώρα 18:28 Στην παράταση οδηγούνται ο Εθνικός με τον Ηρακλή και ο αντίπαλος του Άρη Αβάτου στην Γ’ Εθνική, Απόλλων Παραλιμνίου, με τον Αιγινιακό.

Ώρα 18:29 Αυτή την στιγμή η διαιτητική τριπλέτα με τις δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο.

Ώρα 18:33 Έναρξη στο παιχνίδι με τον Άρη Αβάτου στην σέντρα.

Ώρα 18:35 Τρίτο λεπτό στο ματς με τον Κουέ να δέχεται το μαρκάρισμα του Γκέκα και να του παραχωρούνται οι πρώτες βοήθειες. Δεν δείχνει να έχει κάτι σοβαρό ο παίκτης του Πλατανιά.

Ώρα 18:38 Ο Λουσέρο περνά στον αγωνιστικό χώρο, καταχειροκροτούμενος από τους φιλάθλους του ΑΟΞ. Δέκα λεπτά απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης στα Πηγάδια.

Ώρα 18:39 Πρώτη κίτρινη κάρτα στην αναμέτρηση, η οποία βγαίνει στον Νίλλι για μαρκάρισμα εκτός φάσης στον Δόντσο.

Ώρα 18:41 Ο Γκέκας είναι αυτός που χάνει την πρώτη αξιόλογη στιγμή στο ματς, που ανήκει στον Άρη Αβάτου, με οτ σουτ που επιχείρησε μέσα στην περιοχή να περνά λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Γκοτ.

Ώρα 18:43 Συμπληρώσαμε δέκα λεπτά στο γήπεδο του ΑΟΞ, με τον Άρη Αβάτου να έχει ξεκινήσει ενθαρρυντικά στο ματς, παίζοντας τον Πλατανιά στα ίσα, δίχως να έχει απειληθεί.

Ώρα 18:47 Παρατηρήσεις του ρέφερι Πουλικίδη στον προπονητή του Αβάτου Γιώργου Μαραντά.

Ώρα 18:50 Πέναλτι που κερδίζει ο Άρης Αβάτου σε ανατροπή του Σαρηγιαννίδη από τον Τσαμούρη.

Ώρα 18:51 ΓΚΟΟΟΛ! Ο Άρης Αβάτου κάνει το 1-0, με τον Δόντσο να στέλνει την μπάλα στο κέντρο της εστίας του Γκοτ, στο 19′.

Ώρα 18:52 Έληξε το ματς στα Πηγάδια. Δεύτερος βαθμός για τον ΑΟΞ στην SuperLeague που έμεινε στο 1-1 με τον Παναιτωλικό.

Ώρα 18:53 Κίτρινη κάρτα στον Κοτόπουλο για μαρκάρισμα πάνω στον Μποσκέτι.

Ώρα 18:57 Τρίτη κίτρινη κάρτα στο ματς που βγαίνει από το τσεπάκι του κ. Πουλικίδη στο 25′ και την αντικρίζει ο Μπιανκόνι.

Ώρα 18:59 Ο Μελισσόπουλος Μ. σκοράρει με φοβερή κεφαλιά μετά από γέμισμα του Ταχτσίδη, όμως το τέρμα του χαφ του Αβάτου ακυρώνεται ως οφσάιντ.

Ώρα 19:03 Πολλά τα σκληρά μαρκαρίσματα στο παιχνίδι, με τους ποδοσφαιριστές του Πλατανιά να διαμαρτύρονται στις περισσότερες φάσεις, ενώ προσπαθούν να συνέλθουν από το τέρμα που δέχτηκαν.

Ώρα 19:05 Νέα απειλητική στιγμή για τους γηπεδούχους με το σουτ του Κοτόπουλου να περνά άουτ.

Ώρα 19:07 Δέκα λεπτά ακόμη για την ανάπαυλα στο ΑΟΞ.

Ώρα 19:08 Κίτρινη κάρτα στον Τσαμούρη.

Ώρα 19:12 Σειρά του Μπουνταγκίδη να αντικρίσει την κίτρινη κάρτα, η οποία ήταν η πέμπτη στο ματς.

Ώρα 19:16 Μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους. Θα υπάρχουν και καθυστερήσεις λογικά, αφού οι διακοπές στο ματς ήταν αρκετές.

Ώρα 19:18 Πρώτη αξιοσημείωτη στιγμή για ους φιλοξενούμενους, με το σουτ του Μπιανκόνι να περνά άουτ.

Ώρα 19:19 Τελευταίο σφύριγμα για το πρώτο μέρος από τον ρέφερι Πουλικίδη, με τον Άρη Αβάτου να βρίσκεται πανάξια μπροστά στο σκορ με 1-0.

Ώρα 19:21 Η προσέλευση του κόσμου συνεχίζεται, με αρκετούς από αυτούς να έρχονται από τα Πηγάδια. Περίπου 2000 φίλαθλοι αυτή την στιγμή στο ΑΟΞ.

Ώρα 19:25 Απόλλων Παραλιμνίου και Ηρακλής προστέθηκαν στις ομάδες που βρίσκονται στους ομίλους του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι Σερραίοι πέταξαν έξω τον Αιγινιακό επικρατώντας με 5-4 στα πέναλτι, όντας έτσι η τρίτη ερασιτεχνική ομάδα που συνεχίζει στην διοργάνωση, ενώ σε ένα δραματικό ματς στον Πειραιά, ο “Γηραιός” αφού ισοφάρισε στο τελευταίο λεπτό της παράτασης, επικράτησε στην ρώσικη ρουλέτα με 9-10.

Ώρα 19:29 Στο άλλο παιχνίδι που διεξάγεται αυτή την ώρα για τον θεσμό του Κυπέλλου, Νίκη Βόλου και Δόξα Δράμας είναι στο 0-0.

Ώρα 19:31 Υπενθυμίζουμε πως ο ΑΟΞ έμεινε στο 1-1 με τον Παναιτωλικό, φτάνοντας έτσι τους δύο βαθμούς.

Ώρα 19:33 Οι δύο ομάδες επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο.

Ώρα 19:35 Το δεύτερο ημίχρονο ξεκινά.

Ώρα 19:37 Με δύο αλλαγές παρατάσσονται οι Κρητικοί στην έναρξη του δευτέρου μέρους. Κουές και Ποζατζίδης Χ. αποχώρησαν, Παπουτσογιαννόπουλος και Ποζατζίδης Στ. πέρασαν στην θέση τους.

Ώρα 19:39 Έχει ξεκινήσει πιο δυνατά ο Πλατανιάς στο δεύτερο μέρος.

Ώρα 19:42 Πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους στο δεύτερο μέρος στο 52′, με την κεφαλιά του Πουρζιτίδη να περνά ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι του Αμουτζάκη.

Ώρα 19:44 Νέος διαπληκτισμός στο παιχνίδι με τον Γκοτ να τα βάζει αυτή τη φορά με τον Μελισσόπουλο.

Ώρα 19:46 Κόρνερ για τον Άρη Αβάτου.

Ώρα 19:48 ΓΚΟΛ! Ισοφαρίζει ο Πλατανιάς στο 58′ με κεφαλιά ψαράκι του Παπανικολάου. Έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς Αβάτου για οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης.

Ώρα 19:52 Η κεφαλιά του Μπιανκόνι περνά πάνω από τα δοκάρια του Αμουτζάκη.

Ώρα 19:55 Δεν έχει καταφέρει να απειλήσει ακόμη ο Άρης Αβάτου στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο.

Ώρα 19:58 Πρώτη αλλαγή για τον Άρη Αβάτου με τον Λαζαρίδη να περνά στον αγωνιστικό χώρο στην θέση του Κούτρα.

Ώρα 20:01 Είκοσι λεπτά ακόμα για τα 90′.

Ώρα 20:05 Κόρνερ για τον Πλατανιά που έχει σαφώς πιο ανεβασμένη απόδοση στο δεύτερο μέρος.

Ώρα 20:07 Δεύτερη αλλαγή και για τον Άρη Αβάτου με τον Σιχλοιμίρη να περνά στην θέση του Γκέκα που αποχώρησε υποβασταζόμενος.

Ώρα 20:11 Μπαίνουμε σε λίγο στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Άρη Αβάτου να χάνει την πρώτη του αξιόλογη φάση στο δεύτερο μέρος με το σουτ του Σαρηγιαννίδη που πέρασε άουτ.

Ώρα 20:13 Την ίδια ώρα στο έτερο παιχνίδι του θεσμού, η Νίκη Βόλου προηγείται της Δόξας Δράμας με 1-0 από το 70′.

Ώρα 20:15 Εκπληκτική απόκρουση του Αμουτζάκη στο μονοκόμματο σουτ του Ποζατζίδη μέσα από την περιοχή.

Ώρα 20:18 Δύο λεπτά ακόμα για την συμπλήρωση της κανονικής διάρκειας του παιχνιδιού.

Ώρα 20:20 Μπήκαμε στις καθυστερήσεις και όλα δείχνουν πως θα οδηγηθούμε στην παράταση.

Ώρα 20:21 Επικίνδυνη στιγμή για τον Πλατανιά με τον Νίλλι να πραγματοποιεί συνεχείς τρίπλες και να κόβεται τελικά από τον Κουτσούμπα πριν σουτάρει.

Ώρα 20:23 Τελευταίο σφύριγμα από τον ρέφερι Πουλικίδη. Πάμε σε παράταση!

Ώρα 20:25 Για την Super League ο Παναθηναϊκός έφυγε με το διπλό από την Λάρισα επικρατώντας της ΑΕΛ με 1-3.

Ώρα 20:27 Έληξε το ματς στον Βόλο, με την Νίκη να αφήνει εκτός Κυπέλλου την Δόξα Δράμας, διατηρώντας το υπέρ της 1-0, στην μεγαλύτερη έκπληξη της Γ’ φάσης. Το μόνο εισιτήριο που περιμένει να βρει κάτοχο είναι από το ματς του Άρη Αβάτου με τον Πλατανιά Χανίων.

Ώρα 20:29 Πρώτο σφύριγμα στην παράταση.

Ώρα 20:32 Κόρνερ που κερδίζει για τον Άρη Αβάτου ο Σαρηγιαννίδης, με τους παίκτες του Γιώργου Μαραντά να προσπαθούν με “νύχια και με δόντια” να διεκδικήσουν την πρόκριση.

Ώρα 20:35 Φάουλ που κερδίζουν από τα δεξιά οι γηπεδούχοι και έχουν την ευκαιρία να φέρουν κόσμο στα καρέ του Γκοτ.

Ώρα 20:36 Έδειξε να αιφνιδιάζεται ο Γκοτ από την εκτέλεση του φάουλ από τον Σαρηγιαννίδη, απομακρύνοντας με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ.

Ώρα 20:38 Σουτ του Παπανικολάου που περνά άουτ.

Ώρα 20:39 Τρίτη αλλαγή για τον Πλατανιά με τον Κωστίκο να περνά εντός αγωνιστικού χώρου στην θέση του Πουρζιτίδη.

Ώρα 20:41 Τρίτη αλλαγή και για τον Άρη Αβάτου με τον Βαφειάδη να περνά στην θέση του Κοτόπουλου.

Ώρα 20:45 Ημίχρονο στην παράταση. Δίχως κάποια αξιόλογη στιγμή αυτό το πρώτο τέταρτο.

Ώρα 20:48 Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. 15 λεπτά ακόμα για να μάθουμε αν θα έχουμε νικητή ή θα οδηγηθούμε στα πέναλτι.

Ώρα 20:51 Κίτρινη κάρτα στον Λαζαρίδη.

Ώρα 20:52 Καλή στιγμή για το Άβατο με την κεφαλιά του Βαφειάδη να περνά πάνω από τα δοκάρια.

Ώρα 20:54 Από μια κίτρινη κάρτα σε Σαρηγιαννίδη και Παπουτσογιαννόπουλο.

Ώρα 20:58 Τέσσερα λεπτά και για το τέλος της παράτασης.

Ώρα 21:00 Κλείνει τις αλλαγές του ο Πλατανιάς με τον Σμυρλάκη να περνά στην θέση του Νίλλι.

Ώρα 21:01 Κίτρινη κάρτα στον Αμουτζάκη για καθυστέρηση.

Ώρα 21:02 Λιγότερο από ένα λεπτό για τα 120′.

Ώρα 21:03 Αποβάλλει τον Γιώργο Μαραντά ο ρέφερι του αγώνα.

Ώρα 21:04 Τέλος. Πάμε στα πέναλτι. Θερμό χειροκρότημα από τους περίπου 3000 φιλάθλους που βρίσκονται στο γήπεδο στους παίκτες του Άρη Αβάτου.

Ώρα 21:07 Για να δούμε ποιές θα είναι οι επιλογές των δύο προπονητών.

Ώρα 21:10 Ξεκινά η διαδικασία με τον Μποκέτι να εκτελεί το πρώτο πέναλτι.

Εύστοχος ο παίκτης του Πλατανιά και 0-1. Σειρά του Σιχλοιμίρη.

1-1 για το Άβατο, ενώ στην συνέχεια ο Ποζατζίδης κάνει το 1-2 για τον Πλατανιά.

Το ματς είναι δραματικό και στα πέναλτι. Ο Σαρηγιαννίδης αστόχησε, όμως στην συνέχεια ο Τσαμούρης δεν κατάφερε να νικήσει τον Αμουτζάκη που απόκρουσε. Σειρά του Λαζαρίδη για το τρίτο πέναλτι του Αβάτου.

Εύστοχος ο Λαζαρίδης που ισοφαρίζει και πάλι.

Ο Κωστίκος κάνει το 2-3. Ο Κουτσούμπας έχει σειρά για τους γηπεδούχους.

Εύστοχος και αυτός για το 3-3.

Ο Μπιανκόνι ευστοχεί και κάνει το 3-4, ενώ στην επόμενη εκτέλεση ο Δόντσος ισοφάρισε σε 4-4.

Ο Κορστμαν αστοχεί στο έκτο πέναλτι του Πλατανιά και ο Άρης Αβάτου έχει μια ιστορική ευκαιρία. Ο Βαφειάδης είναι αυτός που θα στήσει την μπάλα στην άσπρη βούλα.

Το όνειρο ολοκληρώθηκε! Ο Βαφειάδης ευστόχησε και έστειλε τον Άρη Αβάτου στους ομίλους του Κυπέλλου Ελλάδας. 5-4 το τελικό σκορ στα πέναλτι!

Σας ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας! Καλό σας βράδυ!