Βγαίνει ο κάτοχος του πρώτου τίτλου της χρονιάς στην Θράκη! 11 tips για τον 39ο τελικό Κυπέλλου ΕΠΣ Ξάνθης

Έφτασε η μέρα του 39ου τελικού Κυπέλλου ερασιτεχνών Ξάνθης, σε έναν απο τους πιο αμφίρροπους τελικούς που αναμένεται με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον μια και θα βρεθούν αντιμέτωπες οι δύο καλύτερες ομάδες αυτή την στιγμή στο ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο της Ξάνθης, άλλωστε Αναγέννηση Θαλασσιάς και Άρης Αβάτου πέρα απο το Κύπελλο διεκδικούν και τον τίτλο του πρωταθλητή.

Πάμε όμως να δούμε 11 ενδιαφέροντα στοιχεία απο τον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Ερασιτεχνών Ξάνθης(17:00, LIVE Sportsaddict) που θα γίνει στο Xanthi FC Arena στα Πηγάδια, που είναι ο πρώτος τίτλος που δίνεται φέτος στο Θρακιώτικο ποδόσφαιρο με σειρά να παίρνουν μετά τα Κύπελλο σε ΕΠΣ Θράκης και Έβρου αντίστοιχα

Για τον μεγάλο τελικό θα έχετε ζωντανή και πληρέστατη ενημέρωση φυσικά απο το Sportsaddict:

1) Για πρώτη φορά στην ιστορία του Ξανθιώτικου ποδοσφαίρου θα βρεθούν στον τελικό δύο ομάδες του Δήμου Τοπείρου, ενώ 9 φορές ακόμη έχουν βρεθεί στον τελικό αντιμέτωπες δύο ομάδες που δεν ανήκουν στον Δήμο Ξάνθης.

2) Για αυτό άλλωστε μεγάλο μερίδιο στον φετινό τελικό παίρνει και ο Δήμος Τοπείρου, με τον Δήμαρχο μάλιστα να κάνει το τραπέζι στις δύο ομάδες και να τιμά τους παράγοντες, προπονητές και ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων για την φετινή τους πορεία

3) Πέμπτος τελικός στην ιστορία της κατόχου του τίτλου Αναγέννησης Θαλασσιάς που θέλει να υπερασπιστεί τον τίτλο της. Θυμηθείτε την πορεία της Αναγέννησης μέχρι τον τελικό αλλά και την αποστολή που επέλεξε ο Γιάννης Αποστολίδης στον δεύτερο τελικό του ως προπονητής.

4) Πρώτος τελικός στην ιστορία του Άρη Αβάτου και άπαντες το περιμένουν με μεγάλη αγωνία. Πρώτος τελικός και για τον Κυριάκο Κετσιεμενίδη ως προπονητής, καθώς ως παίκτης έχει αρκετές συμμετοχές και κατακτήσεις. Πάμε να δούμε όμως την εντυπωσιακή πορεία του Αβάτου μέχρι τον τελικό και την αποστολή του Άρη για το ιστορικό αυτό ματς.

5) Πανέτοιμοι για τον μεγάλο τελικό δήλωσαν άπαντες στην συνέντευξη τύπου που παραχωρήθηκε πριν τον τελικό, με δηλώσεις των προπονητών, ποδοσφαιριστών αλλά και παραγόντων ενόψει της μεγάλης γιορτής του ξανθιώτικου ποδοσφαίρου.

6) Διαιτητής του αγώνα ορίστηκε μετά απο κοινή συμφωνία των δύο ομάδων και της ΕΠΣ Ξάνθης, ο Μόσχος Γκαϊτατζής με βοηθούς τους Χουσείν Κούλα και Δημήτρη Κηλικιώτη, ενώ τέταρτος θα είναι ο Βασίλης Ουζουνίδης

7) Η είσοδος στο γήπεδο θα είναι δωρεάν για Γυναίκες και παιδιά, ενώ θα υπάρχει γενική είσοδος με τη συμβολική τιμή των 5 ευρώ.

8) Συνολικά το Κύπελλο έχουν κατακτήσει 17 ομάδες, οπότε τίθεται  το ζήτημα αν το Άβατο θα γίνει η 18η ομάδα που το κατακτά η θα καταφέρει η Θαλασσιά να πιάσει Κουτσό, Γενησέα και Χρύσα στις δύο κατακτήσεις.

9) Ο Ορφέας Ξάνθης είναι ο πολυνίκης του θεσμού με 9 κατακτήσεις όλες απο το 1998 και έπειτα. Ακολουθούν στα 7 η Ασπίδα Ξάνθης ενώ απο 3 έχουν Δόξα Ξάνθης και Β’ 52 Γενησέας

10) Αναλυτικά οι κάτοχοι του τίτλου ανα χρονιές είναι:

9 κατακτήσεις:

Ορφέας Puma Ξάνθης: 1998, 1999, 2003, 2004, 2007, 2009, 2010, 2011, 2012.

7 κατακτήσεις:

Ασπίδα Ξάνθης: 1979, 1980, 1981, 1982,1989, 1992, 2002.

3 κατακτήσεις:

Β52’ Γενισέας: 1993, 1994, 1996.

Δόξα Ξάνθης: 2000, 2001, 2005.

2 κατακτήσεις:

Ατρόμητος Χρύσας: 1984, 1986.

Ελπίδα Γενισέας: 1987, 1991.

Π. Μελάς Κουτσού: 2013, 2014.

1 κατάκτηση:

Ερμής Μάνδρας (1983), Κεραυνός Λευκόπετρας (1985), Κεσσάνη Ερασμίου (1988), Ερασιτέχνες Α.Ο.Ξ. (1990), Δημόκριτος Αβδήρων (1995), Α.ΠΟ. Ξάνθης (1997), Εχίνος Σπορ (2006), ΑΟ Βιστονίδας (2008), Ηρακλής Ν. Ζυγού (2015), Αναγέννηση Θαλασσιάς (2016).

11) Δείτε αναλυτικά όλους τους τελικούς Κυπέλλου ΕΠΣ Ξάνθης:

1978/79: Ασπίδα Ξάνθης – Θράκη Συδινής 6-0

1979/80: Ασπίδα Ξάνθης – Απόλλων Πολυσίτου 3-0

1980/81: Ασπίδα Ξάνθης – Αετός Τοξοτών 3-1

1981/82: Ασπίδα Ξάνθης – Ερμής Μάνδρας 2-1

1982/83: Ερμής Μάνδρας – Ασπίδα Ξάνθης 3-1 παρ. (1-1 κ.δ.)

1983/84: Ατρόμητος Χρύσας – Κεραυνός Λευκόπετρας 1-0

1984/85: Κεραυνός Λευκόπετρας – Ελπίδα Γενισέας 2-1

1985/86: Ατρόμητος Χρύσας – Ασπίδα Ξάνθης 4-2 πεν. (3-3 κ.δ./παρ.)

1986/87: Ελπίδα Γενισέας – Εθνικός Ολβίου 3-1

1987/88: Κεσσάνη Ερασμίου – Δόξα Σταυρούπολης 1-0

1988/89: Ασπίδα Ξάνθης – Κεσσάνη Ερασμίου 1955 3-1

1989/90: Α.Ο. Ξάνθη Ερασιτέχνες – Παύλος Μελάς Κουτσού 1-0

1990/91: Ελπίδα Γενισέας – Ασπίδα Πηγαδίων 4-1

1991/92: Ασπίδα Ξάνθης – Άτλας Σελίνου 6-1

1992/93: Β’ 52 Γενισέας – Διαγόρας Ν. Κεσσάνης 4-1

1993/94: Β’ 52 Γενισέας – Ορφέας Ξάνθης 2-0

1994/95: Δημόκριτος Αβδήρων – Θράκη Συδινής 1-0

1995/96: Β’ 52 Γενισέας – Α.Π.Ο.Ξ. Ξάνθη 3-2

1996/97: Α.Π.Ο.Ξ. Ξάνθη – Β’ 52 Γενισέας 6-0

1997/98: Ορφέας Puma Ξάνθης – Α.Ε.Κ. Διομήδειας 3-1

1998/99: Ορφέας Puma Ξάνθης – Α.Π.Ο.Ξ. Ξάνθη 5-0

1999/00: Δόξα Ξάνθης – Αναγέννηση Θαλασσιάς 2-1 παρ. (0-0 κ.δ.)

2000/01: Δόξα Ξάνθης – Ορφέας Puma Ξάνθης 1-0

2001/02: Ασπίδα Ξάνθης – Δόξα Ξάνθης 1-0

2002/03: Ορφέας Puma Ξάνθης – Κοτύλη 2-1

2003/04: Ορφέας Puma Ξάνθης – Ασπίδα Ξάνθης 4-2 πεν. (1-1 κ.δ./παρ.)

2004/05: Δόξα Ξάνθης – Απόλλων Διομήδειας 3-2

2005/06: Εχίνος Σπορ – Αναγέννηση Θαλασσιάς 2-0 παρ. (0-0 κ.δ.)

2006/07: Ορφέας Puma Ξάνθης – Εχίνος Σπορ 1-0 παρ. (0-0 κ.δ.)

2007/08: Α.Ο. Βιστονίδας – Ασπίδα Ξάνθης 3-1 πεν. (1-1 κ.δ./παρ.)

2008/09: Ορφέας Puma Ξάνθης – Α.Ο. Βιστονίδας 5-3 πεν. (1-1 κ.δ./παρ.)

2009/10: Ορφέας Puma Ξάνθης – Εχίνος Σπορ 2-1

2010/11: Ορφέας Puma Ξάνθης – Ατρόμητος Χρύσας 4-0

2011/12: Ορφέας Puma Ξάνθης – Άρης Πετεινού 3-1

2012/13: Π. Μελάς Κουτσού – Αναγέννηση Θαλασσιάς 1-0

2013/14: Π. Μελάς Κουτσού – Αστέρας Μαγικού 4-2 πεν. (1-1κ.δ.,2-2 παρ.)

2014/15: Ηρακλής Ν. Ζυγού – Ορφέας Puma Ξάνθης 5-4 πεν. (0-0 κ.δ., παρ.)

2015/16: Αναγέννηση Θαλασσιάς – Π. Μελάς Κουτσού 2-0

2016/17: Αναγέννηση Θαλασσιάς – Άρης Αβάτου (;/;)

Share it