Στο στόχαστρο της Ξάνθης ο Γιάννης Μυστακίδης!

Με εντατικούς ρυθμούς συνεχίζεται η αναζήτηση ενός εξτρέμ και 1-2 επιθετικών για την ακόμη μεγαλύτερη ενίσχυση του ΑΟΞ και ενόψει της έναρξης του πρωταθλήματος της Super League 2, με τους Θρακιώτες να έχουν ήδη ανακοινώσει την απόκτηση του Μίλος Πέτροβιτς(δείτε ΕΔΩ) ενώ συμφώνησαν και με τον Ιβάν Κέλαβα(δείτε ΕΔΩ)

Σύμφωνα με δημοσιεύματα σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη ένας απο τους παίκτες που ετοιμάζεται να μετακομίσει στην Ξάνθη είναι και ο Γιάννης Μυστακίδης. Ο 26χρονος Θεσσαλονικιός εξτρέμ που πρόσφατα έμεινε ελεύθερος απο την Ολλανδική Ντε Γκράαφτσαπ βρίσκεται σε προχωρημένες επαφές με τους ξανθιώτες, και μάλιστα παρότι έχει δεχτεί κρούσεις απο Κύπρο αλλά και 2 ομάδες της Super League δείχνει πολύ θετικός να συνεχίσει την καριέρα του στην Ξάνθη, καθώς μπορεί να αγωνίζεται στην Super League 2 ωστόσο το πρότζεκτ των ανθρώπων της Θρακιώτικης ομάδας αρέσει πολύ στον “Μυστα”

Ο Μυστακίδης γεννήθηκε στις 7 Δεκεμβρίου του 1994 στην Θεσσαλονίκη και απο μικρή ηλικία βρέθηκε στην Γερμανία όπου αγωνίστηκε στα τμήματα Υποδομής των Χοφενχάιμ, Μάνχαϊμ και Φράιμπουργκ, προτού το 2014 σε ηλικία 20 ετών επιστρέψει στην Ελλάδα για χάρη του ΠΑΟΚ. Στην πρώτη σεζόν του στους Θεσσαλονικείς παραχωρήθηκε δανεικός στον Πιερικό με την φανέλα του οποίου αγωνίστηκε σε 24 ματς έχοντας εξαιρετικές εμφανίσεις στην Β’ Εθνική έχοντας σκοράρει 3 γκολ και μοιράσει 4 ασίστ.

Επιστρέφοντας στον ΠΑΟΚ κατάφερε δειλά δειλά να κάνει συμμετοχές καταφέρνοντας στην πρώτη του σεζόν να έχει 18 συμμετοχές στο πρωτάθλημα(884′ λεπτά) έχοντας μάλιστα σκοράρει 4 τέρματα(το ένα στην ισοπαλία 1-1 με Ξάνθη) και μοιράζοντας 3 ασίστ, αγωνίστηκε επίσης σε 8 Ευρωπαϊκά ματς έχοντας 3 ασίστ αλλά και σε 5 ματς του Κυπέλλου Ελλάδας έχοντας 1 γκολ. Ενώ στην δεύτερη σεζόν του στους “ασπρόμαυρους” ο Μυστακίδης θα μετρήσει 17 συμμετοχές(757′ λεπτά) έχοντας σκοράρει ακόμη 3 τέρματα και δίνοντας 1 ασίστ, έχοντας αγωνιστεί ως αλλαγή και στα δύο ματς με τον Άγιαξ για τα προκριματικά του Champions League ενώ αγωνίστηκε και σε 5 ματς στο Europa League, ενώ αγωνίστηκε και σε 7 ματς του Κυπέλλου έχοντας σκοράρει 3 τέρματα το ένα εξ’ αυτών μάλιστα στην ήττα με 2-1 απο την Ξάνθη στους “8”(στην ρεβάνς ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 1-0 και προκρίθηκε).

Η σεζόν 2017-2018 δεν ξεκίνησε ιδανικά για τον “Μυστα” που αγωνίστηκε σε μόλις 2 ματς για το Κύπελλο Ελλάδας και τον Γενάρη αποχώρησε απο τον ΠΑΟΚ για να φορέσει τα “πράσινα” του Παναθηναϊκού όπου αγωνίστηκε για έξι μήνες με την μορφή δανεισμού, έχοντας 6 συμμετοχές(306′ λεπτά) στο πρωτάθλημα.  Ακολουθεί ο εξάμηνος δανεισμός του στον ΠΑΣ Γιάννενα όπου θα έχει 10 συμμετοχές(448′ λεπτά) προτού τον Γενάρη μετακομίσει για έξι μήνες στην Πολωνία και την Γκόρνικ Ζαπορίζιε ξανά δανεικός απο τον ΠΑΟΚ, στην Πολωνία ο Μυστακίδης θα μετρήσει 10 συμμετοχές(462′).  Την περσινή σεζόν θα αγωνιστεί ξανά σε εξάμηνο δανεισμό αυτή την φορά στον Βόλο όπου θα μετρήσει 9 συμμετοχές(468′ λεπτά), προτού επιστρέψει τον Γενάρη στον ΠΑΟΚ για να μείνει ελεύθερος.

Απο τον Ιανουάριο του 2020 πήρε μεταγραφή ως ελεύθερος στην Ολλανδία για να φορέσει την φανέλα της Ντε Γκράαφτσαπ έχοντας 6 συμμετοχές(137′ λεπτά) και ακόμη 9 συμμετοχές(134′ λεπτά) στο πρώτο μισό της φετινής αγωνιστικής περιόδου, που εκτός απρόοπτου θα ολοκληρώσει με την φανέλα της Ξάνθης. Συνολικά στην καριέρα του ο Μυστακίδης φόρεσε 64 φορές την φανέλα του ΠΑΟΚ έχοντας σκοράρει 11 γκολ και μοιράσει 9 ασίστ, την φανέλα του Πιερικού 27 φορές σκοράροντας 3 γκολ και μοιράζοντας 4 ασίστ, αυτή της Ντε Γκράαφτσαπ 15 φορές, απο 10 των ΠΑΣ Γιάννενα(έχοντας και ένα γκολ) και Γκόρνικ, 9 με την φανέλα του Βόλου και 6 με τον Παναθηναϊκό.

Μεταγραφή που αν μη τι άλλο δίνει ακόμη μεγαλύτερη δυναμική στην ήδη δυνατή μεσοεπιθετική γραμμή της Ξάνθης με τον Μυστακίδη να μπορεί να αγωνιστεί σε όλες τις θέσεις πίσω και δίπλα απο τον επιθετικό τόσο ως πλάγιος εξτρέμ όσο και ως δεύτερος φορ.