Χάλκινη στο Πανελλήνιο Κ23 η Ευαγγελία Παπαϊωάννου του Διομήδη Ξάνθης! Ο απολογισμός των Θρακιωτών

Με ακόμη ένα Θρακιώτικο μετάλλιο έπεσε η αυλαία του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Κ23 στην Λάρισα, με την Ευαγγελία Παπαϊωάννου του Διομήδη Ξάνθης να προσθέτει ακόμη ένα μετάλλιο στην πλούσια συλλογή της.

Μετά την Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου του ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομοτηνής που κατέκτησε το χάλκινο(θυμηθείτε ΕΔΩ) την πρώτη ημέρα, και η δεύτερη ημέρα του Πανελλήνιου είχε μετάλλιο για Θρακιώτισσα αθλήτρια με την Ευαγγελία Παπαϊωάννου του Διομήδη Ξάνθης με ρίψη στα 13,95 να κατακτά το χάλκινο μετάλλιο στην σφαιροβολία. Αξίζει να σημειωθεί πως όλες οι βολές της ξανθιώτισσας πρωταθλήτριας ήταν όλες πάνω απο τα 13μ. την ίδια ώρα που η τέταρτη στην καλύτερη της βολή έριξε 12,90μ.

Απο εκεί και πέρα πλούσια παρουσία είχαμε απο Θρακιώτες αθλητές σε τελικούς και στην δεύτερη ημέρα των αγώνων με τους 6 που αγωνίστηκαν να καταφέρνουν όλοι να βρεθούν στους τελικούς των αγωνισμάτων τους. Διπλή παρουσία είχαμε στα 200μέτρα τόσο των Νέων Ανδρών όσο και Γυναικών, με την Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου μετά το χάλκινο στα 100μ. να αγωνίζεται στον τελικό και των 200μ. κατακτώντας την 7η θέση με χρόνο 25,33 ενώ στον τελικό βρέθηκε και η συναθλήτρια της στον ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομοτηνής Δήμητρα Τσουκαλά που τερμάτισε 13η με χρόνο 26,18.

Ενώ στους Νέους ο Μιχάλης Παπούτσογλου του Διομήδη Ξάνθης τερμάτισε στην 8η θέση με 22,29 καταφέρνοντας να δώσει το παρών τόσο στον τελικό των 200 όσο και των 100μ., άτυχος στάθηκε ο Στέλιος Ραφαήλ Τζημαγιώργης που ενώ πέρασε στον τελικό των 200μ. δεν κατάφερε να τερματίσει. Τέλος Θρακιώτικη παρουσία είχαμε και στον τελικό του Μήκους με τον Γιώργο Πολύζο του ΠΑΣ Ρήσσου Κομοτηνής να τερματίζει 15ος στον τελικό με άλμα στα 6,63.