Χάλκινη η Γιαννοπούλου του ΠΑΣ Πρωταθλητών στο Πανελλήνιο Κ23! Ο θετικός απολογισμός των Θρακιωτών την πρώτη ημερα

Εξαιρετικός ήταν ο απολογισμός των Θρακιωτών στην πρώτη ημέρα του πανελληνίου πρωταθλήματος K23 στη Λάρισα, με την Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου του ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομοτηνής να κατακτά το χάλκινο μετάλλιο στα 100 μέτρα ενώ συνολικά 9 Θρακιώτικες συμμετοχές είχαμε σε τελικούς.

Η νεαρή πρωταθλήτρια του ΠΑΣ Πρωταθλητών έτρεξε τα 100μέτρα σε 12,34 κατακτώντας την 3η θέση, ενώ 4η με 12,36 ήρθε η έτερη αθλήτρια του ΠΑΣ Πρωταθλητών Δήμητρα Τσουκαλά που έκανε επίσης έναν σπουδαίο αγώνα. Θρακιώτικη παρουσία είχαμε και στον τελικό των Νέων με τον Μιχάλη Παπούτσογλου του Διομήδη Ξάνθης να τερματίζει 8ος με χρόνο 11,16.

Διπλή Θρακιώτικη παρουσία είχαμε στον τελικό της σφαιροβολίας, με τον Γιάννη Δομάση του Διομήδη Ξάνθης να τερματίζει 8ος με ρίψη στα 11,96, ενώ ο Πέτρος Καραβέτης του ΑΠΟΦΚΑ Ξάνθης τερμάτισε 13ος με ρίψη στα 8,13. Καλή παρουσία είχε ο Στέλιος Ραφαήλ Τζημαγιώργης του ΠΑΣ Πρωταθλητών που έφτασε στον τελικό των 400μέτρων οπού κατέλαβε την 8η θέση με 50,11. Ενώ καλή εμφάνιση είχε και η Τριανταφυλλιά Κρεμμύδα του ΠΑΣ Πρωταθλητών στον τελικό του τριπλούν οπού με άλμα στα 12μ. κατέλαβε την 9η θέση.

Διπλή παρουσία στα 110μ. με εμπόδια είχε ο ΠΑΣ Πρωταθλητών με τον Ζαννή Λυκούρη να προκρίνεται στον τελικό οπού κατέλαβε την 8η θέση με 15,96 ενώ έχοντας τον 12ο χρόνο στον προκριματικό με 16,57 δεν κατάφερε να περάσει στον τελικό ο Αντώνης Τσαμούρας. Εκτός τελικού έμεινε για ελάχιστα και η Ιωάννα Ευθυμιάδου του ΑΠΟΦΚΑ Ξάνθης που τερμάτισε 11η στον προκριματικό των 400μ. με χρόνο 1:13:45.

Τέλος ο ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομοτηνής είχε παρουσία και στον τελικό των 4X100, με τους Τσαμούρα, Ριζικιανό, Ρουσάκη και Τζημαγιώργη να καταλαμβάνουν την 6η θέση με χρόνο 43,63.

Οι αγώνες συνεχίζονται την Κυριακή με έντονο Θρακιώτικο ενδιαφέρον.