Σπουδαία νίκη για τους Κύκλωπες επί του Πανσερραϊκού με MVP Πιστόλα!

Την πρώτη τους νίκη στην φετινή Α2 κατηγορία χάντμπολ των ανδρών πέτυχαν οι Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης.

Μετά την εντός έδρας ήττα από την ΧΑΝΘ στην πρεμιέρα, οι Κύκλωπες για την 2η αγωνιστική επικράτησαν 32-30 του Πανσερραϊκού με MVP τον Βαγγέλη Πιστόλα που σημείωσε 12 γκολ!

Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν «χέρι χέρι» στο σκορ. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 18-18, ενώ και στο β’ μέρος καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ.

Η ομάδα των Κυκλώπων έβγαλε δύναμη, πάθος και έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι, με κανέναν από τους παίκτες να μην υστερεί σε απόδοση. Κορυφαίος μέχρι το 40′ που τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε ήταν ο Βαγγέλης Πιστόλας που σημείωσε 12 τέρματα!

Πέντε λεπτά πριν το φινάλε το σκορ ήταν στο 29-29. Τότε ο Πέξας σκόραρε βάζοντας μπροστά τους Κύκλωπες, ενώ ο Οικονόμου έκανε το 31-29. Ο Πανσερραϊκός μείωσε σε 31-30, αλλά οι Εβρίτες με δύο άμυνες και έναν αιφνιδιασμό με σκόρερ ξανά τον Πέξα, πήρε μεγάλη νίκη με 32-30 βγάζοντας μεγάλα ψυχικά αποθέματα. Σημαντικό ρόλο στη νίκη έπαιξε και ο κόσμος που έδωσε βροντερό «παρών» στο ματς.

Τα 5λεπτα: 3-3, 7-6, 8-8, 10-10, 12-13, 18-18 (ημίχρονο), 20-20, 24-23, 24-25, 26-27, 29-29, 32-30.

Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης (Η. Παπαχρήστου): Τουλιόπουλος 5, Παπαδόπουλος 1, Καλόθεος, Μπλίντοφ 2, Οικονόμου 3, Καραβασίλης, Νικολαΐδης, Πιστόλας 12, Καραβασίλης Β., Κωστόπουλος, Τόιτος, Πέξας 2, Λαιλισίδης, Χαριτούδης, Χαραλαμπάκης 3, Σωτηρόπουλος 4.

Πανσερραϊκός (Κ. Αλεξιάδης): Αρβανιτίδης 4, Μπρόικος, Καραγιάννης, Φωτιάδης 4, Καραγιαννάκος 2, Οκανταρίδης 4, Νιντερέγιεβ 3, Μαργαρίτης, Χατζηδήμος 1, Πέρρος 5, Μπαριπάρης 3, Κατσαπαντέρας, Καρούσης 2, Νταμάρης 2, Χίτος, Κουρκούρης.