Γ’ ΕΠΣ Ξάνθης: Έπιασε κορυφή ο Ορφέας Ξάνθης Β’, μοιρασιά με χορταστικές ισοπαλίες σε Αμοιρίδειο & Λευκόπετρα!

Με τον Ορφέα Ξάνθης Β’ να περνά νικηφόρα από την Φελώνη και δύο ισοπαλίες έπεσε η αυλαία της 21ης και προτελευταίας αγωνιστικής στην Γ’ κατηγορία της ΕΠΣ Ξάνθης.

Η ομάδα του Ορφέα έχοντας σταθερά καλή απόδοση στο παιχνίδι με την Βιστωνίδα σκοράροντας από τρία γκολ σε κάθε ημίχρονο έφτασε στη νίκη με 6-0 και έπιασε στην κορυφή τον Άρη Πετεινού Β’ παραμένοντας στο κυνήγι του τίτλου, με τα μεσοβδόμαδα εξ’ αναβολής ματς του Ορφέα με την ΑΕΚ Κυψέλης(το τελευταίο δεκάλεπτο θα παιχτεί) και του Άρη Πετεινού Β με τον ΑΠΟΞ Β’ να αναμένονται καθοριστικά

Ματσάρα έγινε στο Αμοιρίδειο με πολλές ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες και τέσσερα γκολ μεταξύ του ΑΠΟΞ Β’ και του ΑΠΟΞ Ραιδεστού που μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις, σε μια συνάντηση που έγινε σε εξαιρετικό κλίμα με τους γηπεδούχους πριν την έναρξη του αγώνα να τιμούν την μνήμη του ιδρυτή του ΑΠΟΞ Ραιδεστού Σάκη Ψωμά για την προσφορά του στο ποδόσφαιρο της Ξάνθης με τιμητική πλακέτα στον γιό του, Μαρίνο.

Στο έτερο ματς της αγωνιστικής στο ματς της Λευκόπετρας Ασπίδας Ξάνθης Β’ και Ηρακλής Ζυγού Β’ έμειναν στο 1-1 σε ένα ματς που οι φίλαθλοι του ποδοσφαίρου είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν εξαιρετικό θέαμα από δύο ταλαντούχες ομάδες. Η αγωνιστική είχε ανοίξει το Σάββατο με το διπλό της Θύελλας Μαγγάνων στο Κατράμιο επί της Σμίνθης.

Αναλυτικά:

ΑΟ Σμίνθη – Νέα Θύελλα Μαγγάνων  0-3 (Αγγελάκης Μ.(2), Σιάκκας Χρ.)

Ασπίδα Ξάνθης Β’ – Ηρακλής Ν. Ζυγού Β’    1-1(47′ αυτογκόλ – 80’Μπογιατζόπουλο Αν.)

ΑΠΟΞ Β’ – ΑΠΟΞ Ραιδεστός  2-2(35′ Στεργιαννίδης, 91′ Καζαντζίδης  – 50′(π) Ψωμάς, 88′ )

ΑΟ Βιστωνίδας Β’ – Ορφέας Ξάνθης Β’   0-6(14′ Μπογιατζίδης, 29′ Μπουρδούνης, 43′ Κιοσέ Μ., 65′ Κασάπης Εμ., 80′ Ισάογλου, 90′ Κιούρτ Εσ.)

*Ο Νέστος Κύρνου αποβλήθηκε απο το πρωτάθλημα λόγω Μητρώου

** Έχουν κάνει όλα τα ρεπό τους, Ασπίδα Ξάνθης Β’ και Ορφέας Ξάνθης Β’ έχουν κάνει τρία ρεπό

*** Η Ασπίδα Ξάνθης έχει έναν μηδενισμό (χάνοντας με 0-3 άνευ αγώνα το ματς με τον Ορφέα Ξάνθης) και αφαίρεση τριών βαθμών

****Έχουν ματς λιγότερο

***** Το ματς του Ορφέα Ξάνθης Β’ με την ΑΕΚ Κυψέλης διακόπηκε στο 80′ λόγω επεισοδίων και ενώ το σκορ ήταν 0-0, με το τελευταίο δεκάλεπτο να ορίζεται για την Τετάρτη 10/5