Με τρομερό φάουλ στην παράταση πήρε την μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά η Ελπίδα Γενισέας κόντρα στον κάτοχο Άρη Πετεινού!

Την μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου ΕΠΣ Ξάνθης, εκεί οπού θα αντιμετωπίσει το Τετάρτη 10 Μαίου τον Ορφέα Ξάνθης(δείτε ΕΔΩ), πήρε η Ελπίδα Γενισέας που κέρδισε με 2-1 στην παράταση τον κάτοχο του τίτλου Άρη Πετεινού.

Σε ένα τρομερό ματς που κρίθηκε στην παράταση ανάμεσα σε δύο ομάδες που προσέφεραν τρομερό θέαμα στον περσινό τελικό του Κυπέλλου και φέτος συναντήθηκαν στα προημιτελικά με μόνο έναν να μπορεί να συνεχίσει και αυτοί ήταν οι “πράσινοι” της Γενισέας που με φοβερό χτύπημα φάουλ του Πανταζίδη στο 97′ έφτασαν στην μεγάλη νίκη πρόκριση.

Η ομάδα της Γενισέας μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 5′ άγγιξε το γκολ όταν από πάσα του Γκασιμπαγιζίδη ο τοπ σκόρερ του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας, Κώστας Ξαντινίδης έπιασε το σουτ όμως η μπάλα βρήκε αμυνόμενο και πέρασε δίπλα από την εστία σε κόρνερ.

Από εκεί και πέρα και παρά τον καλό ρυθμό το ματς δεν είχε πολλές αξιοσημείωτες στιγμές καθώς οι προσπάθειες και των δύο ομάδων μένανε ημιτελείς.

Όλα αυτά μέχρι το 45′ όταν με τρομερή ατομική ενέργεια ο Θωμάς Τσέκος πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με ιδανικό τελείωμα εντός περιοχής έκανε το 1-0 ελάχιστα πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια

Στην επανάληψη ο Άρης μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και στο 65′ ο Χρήστος Τυριάκης ανετράπη από τον Λεσκόφτση κερδίζοντας πέναλτι, την παράβαση εκτέλεσε εύστοχα ο Γιάννης Χριστοφορίδης για το 1-1

Στο τελευταίο εικοσάλεπτο οι δύο ομάδες έδειχναν πως θέλουν να φτάσουν στη νίκη όμως ήταν και πολύ προσεκτικές στα μετόπισθεν μην επιτρέποντας ο ένας στον άλλο να δημιουργήσει προβλήματα με το 1-1 έτσι να μένει μέχρι το φινάλε του 90λεπτου με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Εκεί το ματς ήταν συναρπαστικό με όλα να κρίνονται στο 97′ με φοβερό απευθείας χτύπημα φάουλ του Νίκου Πανταζίδη, τέρμα που έμεινε να είναι “χρυσό’ μια και στα τελευταία λεπτά και παρότι η μπάλα παιζόταν πάνω-κάτω δεν άλλαξε κάτι με την Ελπίδα να πανηγυρίζει την μεγάλη πρόκριση για τα ημιτελικά εκεί οπού θα συναντήσει τον Ορφέα Ξάνθης

Να σημειώσουμε πως πριν την έναρξη του αγώνα ο Πρόεδρος της Ελπίδας, Θόδωρος Γκασιμπαγιαζίδης βράβευσε τον Κώστα Ξαντινίδη που αναδείχτηκε πρώτος σκόρερ της Α’ κατηγορίας, ενώ οι παίκτες της Γενισέας σε μια πολύ όμορφη κίνηση υποδέχτηκαν τους παίκτες του Πετεινού πριν την σέντρα με “πασίγιο”

Την αναμέτρηση διεύθυνε ο Γιώργος Δρακίδης με βοηθούς τους Σεζέρ Φεράτογλου και Αχιλλέα Τόσκα

ΕΛΠΙΣ ΓΕΝΙΣΕΑΣ(Ασ. Χατζητζερζόγλου): Ζαρζακόπουλος, Λεσκόφτσης, Δημητριάδης Χρ.(95′ Ταχτσίδης), Μελισσόπουλος Μ., Τυριάκης Κ., Μπουλούτ Τζ.(62′ Τερσενίδης), Παπαδόπουλος Δ., Πανταζίδης(110′ Κοτσάνης), Ξαντινίδης, Τσέκος, Γκασιμπαγιαζίδης

ΑΡΗΣ ΠΕΤΕΙΝΟΥ(Αν. Νεοφυτίδης): Αθανασίου, Ασλανίδης, Σιδηράς(46′ Τουρατζίδης), Ρέβης, Παυλίδης, Χριστοφορίδης, Κουτσομιχάλης(46′ Πουτακίδης), Εφέντη, Μετεντζίδης(46′ Μελισσόπουλος Ρ.), Μίλκογλου(46′ Δασκαλάκης), Τυριάκης Χρ.(90′ Σαρηγιαννίδης