ΕΠΣ Ξάνθης: Εκτός έδρας νίκες για τους πρωτοπόρους στα πρώτα ματς του 2023! Αποτελέσματα, σκόρερ & βαθμολογία

Με το απόλυτο των νικών για τους φιλοξενούμενους στα 5 ματς που διεξήχθησαν στην 9η αγωνιστική μπήκαν στο 2023 οι ομάδες της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Ξάνθης με νίκες των πρωτοπόρων.

Στο Ζυγό σε ένα πολύ καλό παιχνίδι ο Άρης Πετεινού κατάφερε ολική ανατροπή στην επανάληψη με δύο πέναλτι και μια κεφαλιά και πήρε σπουδαία νίκη επί του Ηρακλή μια αγωνιστική πριν το μεγάλο ντέρμπι με την Γενισέα, ενώ την ίδια ώρα η Ελπίδα πέρασε εντυπωσιακά από την έδρα του ΑΠΟΞ σημειώνοντας πέντε τέρματα.

Με τον καλύτερο τρόπο μπήκαν στο 2023 και οι Απόλλωνας Ξάνθης & Φίλιππος Δροσερού, με τον Απόλλωνα να σκοράρει ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο και να παίρνει τη νίκη στο ΑΟΞ επί της Ασπίδας ενώ ο Φίλιππος με μεγάλους πρωταγωνιστές του Ερσάλ Χασάνογλου και Αμέτ Ερκάν έφυγε νικηφόρα από την Μάνδρα και διατηρήθηκε σε απόσταση μιας νίκη από την κορυφή. Σπουδαία νίκη πέτυχε στα Πηγάδια η Βιστωνίδα που σκόραρε δύο φορές στην επανάληψη και ανέβηκε στην έκτη θέση της βαθμολογίας. Νίκες χωρίς να ιδρώσουν πήραν Αναγέννηση Θαλασσιάς και Παύλος Μελάς Κουτσου.

Την ζωντανή εξέλιξη των αγώνων που είχατε την ευκαιρία να δείτε ΕΔΩ σας προσέφεραν

Αναλυτικά:

Ασπίδα Ξάνθης – Απόλλων Ξάνθης   0-2(22′ Σελβίδης Γ. , 80′ Μαρκοσιάν Χρ.)

Ερμής Μάνδρας – Φίλιππος Δροσερού  0-3(12′ Χασάνογλου Ερσ., 65′(π), 80′ Αμέτ Ερκάν)

Ηρακλής Ζυγού – Άρης Πετεινού    1-3(1′ Βαλαβάνης – 58′(π) Χριστοφορίδης, 70(π) Τουρατζίδης, 77′ Μετεντζίδης)

Ασπίδα Πηγαδίων – ΑΟ Βιστωνίδα  0-2(55(π) Κιολείδης, 73′ Σαμαράς Ανδρ.)

ΑΠΟΞ – Ελπίδα Γενισέας  1-5(40′ Δουγανικιώτης – 20′ Γκασιμπαγιαζίδης, 36′ Πεντεζίδης, 65′ Ξαντινίδης, 72′ Μπουνταγκίδης Γ., 90′ Ταχτσίδης)

Απόλλων Διομήδειας – Π. Μελάς Κουτσού   0-3α.α.

Αετός Τοξοτών – Αναγέννηση Θαλασσιάς   0-3α.α.

14. Αετός Τοξοτών      -*

*Ο Αετός Τοξοτών αποχώρησε από το πρωτάθλημα, ο Απόλλωνας Διομήδειας αποβλήθηκε λόγω Μητρώου