Πρώτη ήττα για την Εθνική ανδρών στο Παγκόσμιο

Στα σουτ άουτ σταμάτησε το αήττητο σερί της Εθνικής ανδρών, κόντρα στην σκληροτράχηλη ομάδα της Ουρουγουάης. Δύο γκολ σημείωσε ο Εβρίτης Κώστας Θεοδώρου.

Η γαλανόλευκη δεν εκμεταλλεύτηκε την πολύ καλή εμφάνιση του Γουργούμη στο τέρμα (9 επεμβάσεις σε 25 σουτ) και έχασε με σοκαριστικό τρόπο το πρώτο σετ, καθώς αν και προηγούταν με 18-12 δέχθηκε ένα σερί 0-10 για να γίνει το 18-22.

Στο δεύτερο σετ οι αθλητές του Γιάννη Λαζαρίδη βρήκαν το σθένος στο δεύτερο σετ και με τους Τσαναξίδη και Ελευθεριάδη να σκοράρουν από 8 πόντους έφτασαν στο 26-22.

Στα σουτ άουτ, το ματς κρίθηκε από μία απόκρουση του Μπίκα σε προσπάθεια του Λαδάκη, ενώ οι Ουρουγουανοί ήταν αλάνθαστοι στις προσπάθειές τους και έφτασαν στο 9-8 και στη νίκη με 2-1.

Την Παρασκευή (18:40 – ΕΡΤ Sports) η Εθνική αντιμετωπίζει την υπερδύναμη Κροατία. Με νίκη θα πάρει την πρώτη θέση στον όμιλο και θα έχει την ευκαιρία για πιο βατό αντίπαλο στους προημιτελικούς.

Τα σετ: 18-22, 26-22, 8-9

Ελλάδα (Λαζαρίδης): Λαδάκης 8, Μπόσκος 8, Γ. Ελευθεριάδης 10, Καραγκιοζόπουλος 4, Τσαναξίδης 14, Μπάτζιος, Θεοδώρου 2, Χρ. Ελευθεριάδης6, Γουργούμης, Παπάζογλου.

Ουρουγουάη (Μπαγιέτο): Βαλντέζ 8, Οχολέγκιου, Ροντρίγκεζ 24, Σαντιάγκο, Φ. Γκάλο 2, Μπίκα, Μιράντα 8, Σεκέιρα, Μ. Γκάλο 2, Βελάσκο 9.

Διαιτητές: Γ. Γκομέρ – Μ. Γκομέρ (Σουηδία). Αποκλεισμοί: 2-2. Κόκκινη Κάρτα: 0-1