Ιστορική νίκη επί του Άρη και πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου για Ηρόδικο Κομοτηνής!

Ιστορικής σημασίας νίκη πέτυχε ο εκπληκτικός Ηρόδικος που επικράτησε με 68-65 του Άρη στο κλειστό της Κομοτηνής και πήρε πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου ΟΣΕΚΑ.

Η ομάδα της Κομοτηνής που κάνει φανταστική πορεία και στην πρωτάθλημα της Α2 έχοντας 8/8 συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της και στον θεσμό του Κυπέλλου αφήνοντας εκτός διοργάνωση μια ομάδα της Α1 και πλέον στα ημιτελικά θα βρεθεί αντιμέτωπη με τον πρωτοπόρο της Α1, Παναθηναϊκό.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό με συνεχείς διακυμάνσεις στο σκορ με τους γηπεδούχους να έχουν ένα τρομερό πρώτο δεκάλεπτο που έχτισαν διαφορά 10 πόντων(16-6), όμως στην συνέχεια η ομάδα της Θεσσαλονίκη κατάφερε να ροκανίσει την διαφορά στους -7(34-27) στο φινάλε του ημίχρονου και στο -2(49-47) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε τρομερό φινάλε με της δύο ομάδες να πηγαίνουν καλάθι-καλάθι με τους γηπεδούχους ελαφρώς πιο εύστοχοι να φτάνουν στη νίκη με 68-65

Μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης ο Κίμωνας Λεχούδης που πέτυχε 22 πόντους ενώ σε τρομερή μέρα ήταν οι Παπαδόπουλος(20π.), Χασάν(14π.) και Μιμίκος(12π.) που “κουβάλησαν” την ομάδα στο σκοράρισμα. Απο τους κιτρινόμαυρους ξεχώρισαν οι Τσιάνταρης, Οικονόμου και Κεφαλάς

Αξίζει να αναφερθεί πως με την λήξη του αγώνα οι δύο ομάδες πέρα απο τα καθιερωμένα συγχαρητήρια φωτογραφήθηκαν όλοι σηκώνοντας ένα πανό που έγραφε “Άλκη ζεις” εις μνήμη του αδικοχαμένου φίλου του Άρη ενώ η ομάδα της Κομοτηνής είχε ετοιμάσει και μια φανέλα του συλλόγου με το όνομα του 19χρονου Άλκη Καμπανού

Στον άλλο ημιτελικό θα αναμετρηθούν ο Π.Α.Σ.Κ.Α. με την Δωδεκάνησο.

Τα δεκάλεπτα: 16-6, 34-27, 49-47, 68-65

ΗΡΟΔΙΚΟΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ(Γιώρας): Μιμίκος 12π, Γκατζή Χασάν 14π, Παπαδόπουλος 20π, Λεχούδης 22π, Σαπρανίδης, Τσικουρέλης, Αβραμίδης

ΑΡΗΣ(Κοντός): Καραδήμος 9π, Καλογιάννης, Κεφαλάς 13π, Χρυσοβέργης 2π, Τσιάνταρης 20π, Οικονόμου 19π, Συμεωνίδης 2π, Ζαχαρούδης