Μεγάλη νίκη για τον ΠΑΟΚ του Ζαμπάκη επί του Προμηθέα Πάτρας που τον κρατά ζωντανό για την πρωτιά!

Σημαντική νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ στο πρώτο από τα τρία σημερινά ντέρμπι του Πανελληνίου Εφήβων που συνεχίζεται στην Κατερίνη, καθώς επιβλήθηκε με 62-72 του Προμηθέα Πάτρας. Καλή εμφάνιση και 8 πόντοι για τον Ξανθιώτη Αντώνη Ζαμπάκη του ΠΑΟΚ.

Μετά τα αρχικά αναγνωριστικά καλάθια, ο Προμηθέας με σερί 6-0 κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 10-4 στο πρώτο πεντάλεπτο. Ο «Δικέφαλος» με δικό του σερί όμως, κατάφερε να μειώσει σε 12-10 τρία λεπτά μετά και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά ένα λεπτό πριν τη λήξη με βολές του Καραγιώργου (14-15). Με κάρφωμα και φάουλ του Καμπουρίδη οι Θεσσαλονικείς διεύρυναν στο +6 (16-22) στο 13ο λεπτό.

Ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα με μικρή όμως διαφορά που έφθανε το πολύ μέχρι έξι πόντους, έως την ανάπαυλα. Ο Προμηθέας κατάφερε με σερί 11-2 στην αρχή της τρίτης περιόδου, να περάσει μπροστά με 38-35, ενώ έφθασε τη διαφορά και στους οκτώ πόντους (45-38) στο 26ο λεπτό.  Η πρωτοπορία στο σκορ για τους Αχαιούς συνεχίστηκε μέχρι την αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου, όταν ο Καμπουρίδης με δίποντο και τρίποντο και βολή έκανε το 49-53 για τον ΠΑΟΚ.

Ο Γιανναράς έδωσε διαφορά έξι πόντων στον «Δικέφαλο», 3:47 πριν τη λήξη και ο Ανδρέας Κεσαπίδης πήρε τάιμ-άουτ.  Με κάρφωμα του Καμπουρίδη, ο ΠΑΟΚ διεύρυνε κι άλλο το προβάδισμα που έφθασε σε διψήφιο νούμερο με λέι-άπ του Γιανναρά(53-63). Οι Πατρινοί δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και η ομάδα της Θεσσαλονίκης, πανηγύρισε τη νίκη που της δίνει ελπίδες ακόμη και για πρωτιά.

Δεκάλεπτα: 14-17, 27-33, 49-47, 62-72

Διαιτητές: Ταρενίδης – Αναστόπουλος.

Προμηθέας Πάτρας (Κεσαπίδης): Αναστασόπουλος, Τσιακμάς 11 (3), Κουμουνδούρος, Κυριλής 5, Μαντζούκας, Δατσιάδης, Σανδραμάνης 22 (1), Μπαρδάκας, Βύρλας 15, Κατσουλάκος, Γκάτζιος 9 (1), Γραμματικός.

ΠΑΟΚ (Ζαφειρούδης): Νικολαΐδης 3, Γιανναράς 10, Παλιαχάνης, Λαζαρίδης 5 (1), Βλαγκόγιας 6, Μπακάλης, Μπέσσας, Καραγιώργος 5, Καμπουρίδης 30 (3), Ιατρίδης 5 (1), Ζαμπάκης 8, Κούρογλου.