Live ο “τελικός παραμονής” που δίνουν οι Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης στα Γιάννενα με τον ΑΟ Ιωαννίνων!

Καλησπέρα σας κυρίες και κύριοι, είμαι ο Βλαδίμηρος Αρζίδης και μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση των Κυκλώπων Αλεξανδρούπολης με τον ΑΟ Ιωαννίνων. Αναμέτρηση που θα καθορίσει αν η ομάδα της Θράκης θα βρίσκεται και τη νέα αγωνιστική περίοδο στην Α2 Ανδρών.

Οι Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης βρίσκονται από χθες στα Ιωάννινα, εκεί όπου θα δώσουν την μεγάλη μάχη για να κρατηθούν στην Α2 κατηγορία του Β’ ομίλου της Α2 Ανδρών!

Με 12 αθλητές στην αποστολή (Χαραλαμπίδης, Επιτρόπου, Πιστόλας, Θεοδώρου, Καραβασίλης,  Ξηρόπουλος,  Κωστόπουλος Ιωάννης. Κωστόπουλος Βασίλης, Τζίνεβης, Καρβουνίδης, Βουγιάνοβιτς,  Γλήνιας)  αλλά και σημαντικές απουσίες (Λαιλισίδης, Χαριτούδης, Μπασδάνης, Σέλκος, Ιβόσεβιτς) η ομάδα της Αλεξανδρούπολης θα προσπαθήσει να κρατηθεί όρθια στο κλειστό των Ιωαννίνων, μπροστά στον κόσμο των αντιπάλων της, και να επιστρέψει με την παραμονή στις αποσκευές.

Το πρωί οι Κύκλωπες βρήκαν την ευκαιρία να κάνουν μία βόλτα στην πόλη των Ιωαννίνων  ώστε να περάσουν κάποιες στιγμές χαλάρωσης πριν το μεγάλο παιχνίδι. Ο ένας μήνας σχεδόν απραξίας προβληματίζει τον Ηλία Τάρε απ’ την μία, αλλά απ’ την άλλη του παρείχε την ευκαιρία να προετοιμάσει την ομάδα του όσο το δυνατόν κατάλληλα για το παιχνίδι. Τόσο ο ίδιος, όσο και ο έφορος του τμήματος, Δημήτρης Αργυρούδης, αλλά και ένας εκ των αρχηγών, ο Άκης Χαραλαμπίδης, δήλωσαν έτοιμοι στο SportsAddict για την αναμέτρηση (θυμηθείτε το αναλυτικό ρεπορτάζ και τις δηλώσεις των τριών ανδρών, εδώ).

16:35 Περίπου μισή ώρα πριν την έναρξη της αναμέτρησης και στο κλειστό των Ιωαννίνων βρίσκονται μόλις 15-20 άτομα.

16:37 Η αποστολή των Κυκλώπων έφτασε στο γήπεδο κοντά στις 16:00, και αυτήν την ώρα πραγματοποιείται το ζέσταμα πριν το μεγάλο ματς.

16:41 Οι Κύκλωπες παραμένουν στην κατηγορία με νίκη, με ισοπαλία αλλά ακόμη και με ήττα με ένα γκολ διαφορά ή δύο αν σκοράρουν 30 γκολ και περισσότερα (παραμένουν δηλαδή με 32-30, 33-31, 34-32 κ.ο.κ) καθώς είχαν κερδίσει στην Αλεξανδρούπολης με 31-29. Πριν το ματς, ο Ηλίας Τάρες δήλωσε στο SportsAddict πως “πρέπει να πάμε να κερδίσουμε, καθώς το μαξιλαράκι των 2 γκολ, δεν πρέπει να το σκεφτόμαστε. Αυτό το πάμε για τη νίκη, δεν πρέπει να το δούμε σαν κλισέ, αλλά σαν αυτοσκοπό και στόχο”..

16:45 Έχουμε την σύνθεση των Κυκλώπων. Ο Ηλίας Τάρες θα ξεκινήσει με τους: Καραβασίλη στο τέρμα, Καρβουνίδη και Τζίνεβη στα εξτρέμ, Πιστόλα και Γιάννη Κωστόπουλο στα ίντερ, τον Βλάνταν Βουγιάνοβιτς σε ρόλο πλέι μέικερ και τον Χαραλαμπίδη πίβοτ, σε έναν ρόλο που δεν τον έχουμε συνηθίσει φέτος.

Στον πάγκο μένουν οι: Ξηρόπουλος, Κωστόπουλος Βασίλης, Θεοδώρου, Γλήνιας και Επιτρόπου

16:55 Όλα έτοιμα για να ξεκινήσει σε λίγο το παιχνίδι των Κυκλώπων με τον ΑΟ Ιωαννίνων

17:00 Με τις κίτρινες εμφανίσεις θα αγωνιστούν οι Κύκλωπες. Μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο για την έναρξη οι δύο ομάδες.

17:04 Έναρξη της αναμέτρησης!

17:06 Έχει συμπληρωθεί 1:30 λεπτό και το σκορ παραμένει στο 0-0.

17:07 Ανοίγουν το σκορ οι Κύκλωπες, 0-1.

17:08 Ισοφαρίζουν σε 1-1 οι Γιαννιώτες με 3:00 λεπτά συμπληρωμένα.

17:10 Στο 5ο λεπτό βρίσκεται το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο 2-2. Τα πρώτα λεπτά είναι πολύ σημαντικά, γιατί οι γηπεδούχοι επρόκειτο να μπουν δυνατά απ’ την αρχή, αλλά οι Κύκλωπες έχουν μπει διαβασμένοι.

17:12 3-4 προηγούνται τώρα οι Κύκλωπες που έχουν μπει αρκετά καλά στα πρώτα αυτά λεπτά του παιχνιδιού.

17:15  Προηγήθηκαν με 4-5 οι Κύκλωπες, οι γηπεδούχοι όμως φέρνουν το ματς στα ίσα και πλέον το σκορ στο 10λεπτο είναι στο 5-5. Ο κόσμος έχει αυξηθεί κατά πολύ, καθώς πλέον βρίσκονται στο κλειστό περί τα 300 άτομα.

17:17 Το ντέρμπι συνεχίζεται, με τα Ιωάννινα να παίρνουν προς στιγμήν το προβάδισμα με 6-5, αλλά τους Κύκλωπες να ισοφαρίζουν άμεσα σε 6-6.
17:18 Βρισκόμαστε περίπου στα μισά του πρώτου ημιχρόνου (12:30) με τα Ιωάννινα να προηγούνται με 7-6.
17:19 Χαμένο πέναλντι απ’ τον Βουγιάνοβιτς. Παραμένει το 7-6
17:20 Ισοφαρίζει ο Θεοδώρου, σε 7-7.
17:21 Κάνουν το 7-8 οι Κύκλωπες. Πραγματικό ντέρμπι το παιχνίδι και αληθινός “τελικός παραμονής” όπως τον χαρακτηρίσαμε απ’ την αρχή.
17:23 Στο 17ο λεπτό βρισκόμαστε και το παιχνίδι είναι στο 8-8. Σε πολύ καλή μέρα ο Καραβασίλης που έχει πραγματοποιήσει αρκετές σημαντικές αποκρούσεις.
17:25 Στο 19ο λεπτό οι γηπεδούχοι του ΑΟ Ιωαννίνων έχουν περάσει μπροστά και προηγούνται με 11-10.
17:27 Στο εικοσάλεπτο η διαφορά ανοίγει για πρώτη φορά στα δύο τέρματα. Οι Κύκλωπες μ’ ένα σερί 0-3 κάνουν το 11-13!
17:29 Σε καλή κατάσταση και ο έτερος τερματοφύλακας, ο Χάρης Ξηρόπουλος, που κάνει τρομερή επέμβαση και κρατά το 11-13.
17:30 Κάνουν το 11-14 στον αιφνιδιασμό οι Κύκλωπες, αλλά οι γηπεδούχοι κατεβάζουν με δικό τους τέρμα την διαφορά στα δύο γκολ. 12-14 στο 23′.
17:31 Δίλεπτη αποβολή για τον Πιστόλα στο 24′, με έξι παίκτες θ αγωνιστεί για τα επόμενα δύο λεπτά η ομάδα της Αλεξανδρούπολης.
17:33 Πίεσε αυτά τα δύο λεπτά ο ΑΟ Ιωαννίνων και κατάφερε να βρει δύο γκολ αγωνιζόμενος με παίκτη παραπάνω, αλλά το γκολ του Βλάνταν Βουγιάνοβιτς κρατά τους Κύκλωπες μπροστά (14-15) 5′ λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου.
17:35 Έχοντας αποκατασταθεί η αριθμητική ισορροπία, οι Κύκλωπες φτάνουν ξανά στο +2 (14-16).
17:37 Δύο περίπου λεπτά απομένουν για το ημίχρονο και οι Κύκλωπες σταθερά προηγούνται με δύο γκολ (15-17).
17:40 Έφτασαν και στο +3 οι Κύκλωπες κάνοντας το 15-18, αλλά με δύο μαζεμένα γκολ των γηπεδούχων η διαφορά έπεσε στο 1 γκολ. Μπροστά οι Κύκλωπες με 17-18, 30” δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου.
17:42 Ωφέλησε το τάιμ άουτ την ομάδα των Κυκλώπων που βρήκε ακόμα ένα γκολ και έκανε το 17-19 το οποίο είναι και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.
17:45 Κορυφαίοι για την ομάδα της Θράκης σ’ αυτό το πρώτο ημίχρονο ο Καραβασίλης που έχει πει “όχι” σε αρκετές προσπάθειες των γηπεδούχων, ενώ έχει κάνει σημαντικές επεμβάσεις και ο Ξηρόπουλος, και οι Πιστόλας, Βουγιάνοβιτς και Θεοδώρου που “τραβάνε κουπί” επιθετικά.
17:48 Ιδιαίτερα θερμή ατμόσφαιρα έχουν δημιουργήσει οι περίπου 300 φίλαθλοι των γηπεδούχων. Ισχυρή είναι η αστυνομική δύναμη στο κλειστό.
17:50 Η διαιτησία επηρεάστηκε  απ’ την έδρα και την ατμόσφαιρα στο πρώτο ημίχρονο.
17:52 Σ’ ένα απ’ τα κρισιμότερα παιχνίδια του τμήματος, οι Κύκλωπες στέκονται στο ύψος των περιστάσεων και στα πρώτα 30 λεπτά ήταν πολύ καλοί με συνέπεια να πάνε με το +2 στο ημίχρονο (17-19).
17:53 Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
17:54 Με κεκτημένη ταχύτητα απ’ το πρώτο ημίχρονο μπήκαν στο δεύτερο οι Κύκλωπες που κάνουν το 17-20!
17:56 Στο 33′ οι Κύκλωπες με τον Βλάνταν Βουγιάνοβιτς φτάνουν για πρώτη φορά την διαφορά στα 4 τέρματα (18-22).
17:58 Ο Άκης Χαραλαμπίδης με εύστοχο πέναλντι έκανε το 18-23, με τα Γιάννενα να απαντάνε στην επόμενη φάση (19-23) στο 35′.
18:00 Το πόδι “πατημένο στο γκάζι” έχουν οι αθλητές του Ηλία Τάρες. 20-25 οι Κύκλωπες!
18:02 Στο 38′ μ’ ένα σερί 3-0 οι γηπεδούχοι “κλείνουν την ψαλίδα” στα δύο γκολ, 23-25.
18:03 Ένα νεκρό διάστημα τριών λεπτών για την ομάδα της Αλεξ/πολης επιτρέπει στον ΑΟ Ιωαννίνων να μειώσει στο γκολ, 24-25. Δεν βοήθησε ούτε το τάιμ άουτ του προπονητή των φιλοξενούμενων.
18:06 Δεν κατάφεραν οι Κύκλωπες να διατηρήσουν την διαφορά που έφτασε μέχρι και το +5 και τώρα το ματς είναι και πάλι στην κόχη του ξυραφιού με τα Ιωάννινα να έχουν κάνει το 27-27 στο 41′.
18:08 Στο 42′ το παιχνίδι είναι στο 28-28 με τους Κύκλωπες να κάνουν μαζεμένα λάθη σε αυτή τη φάση του παιχνιδιού. Το παιχνίδι έχει πάει σε υψηλό σκορ και το μόνο θετικό απ’ αυτό είναι πως στην ομάδα της Αλεξ/πολης θα κάνει στο φινάλε και ήττα με δύο γκολ διαφορά για να παραμείνει.
18:10 Μετά από πάρα πολύ ώρα, δυστυχώς ο ΑΟ Ιωαννίνων παίρνει πάλι κεφάλι στο σκορ και 15’λεπά πριν το τέλος προηγείται με 30-29.
18:11 31 -30 τώρα το σκορ.
18:13 Στο 49ο λεπτό ο ΑΟ Ιωαννίνων προηγείται με 33-32.
18:14 Μπήκαμε στο τελευταίο κρίσιμο δεκάλεπτο. Οι Κύκλωπες καλούνται να αντέξουν στην πίεση και να εμφανιστούν όπως στο α’ ημίχρονιο και στην αρχή του β’.
18:15 Δίλεπτη για τους γηπεδούχους σε κρίσιμο σημείο και γκολ με πέναλντι για τους Κύκλωπες με τον Βουγιάνοβιτς! 33-33!
18:16 Και άλλη δίλεπτη για τα Γιάννενα με τους διαιτητές να τιμωρούν το σκληρό τους παιχνίδι. Με 4 παίκτες γηπέδου οι γηπεδούχοι. Ευκαιρία για τους Κύκλωπες με 2 παραπάνω παίκτες να πάρουν προβάδισμα.
18:18 Στο 51 βρίσκεται το παιχνίδι με τον χρόνο να σταματά για δύο τάιμ άουτ. Χαμός στο κλειστό των Ιωαννίνων και έντονες διαμαρτυρίες από τον πάγκο και την εξέδρα προς τους διαιτητές.
18:20 Δεν επωφελήθηκαν αρκετά οι Κύκλωπες της αριθμητικής διαφοράς και προηγούνται με 33-34 αλλά αγωνίζονται αυτοί τώρα με παίκτη λιγότερο, καθώς οι δύο δίλεπτες των γηπεδούχων επέστρεψαν ενώ τιμωρήθηκε με δίλεπτη αποβολή ο Χαραλαμπίδης.
18:23 Είμαστε 5 λεπτά πριν το φινάλε το οποίο προμηνύεται δρα-μα-τι-κο! 35-36 μπροστά οι Κύκλωπες με σουτάρα Βουγιάνοβιτς και την αριθμητική ισορροπία να έχει αποκατασταθεί!
18:25 Στο 56 οι Κύκλωπες αγγίζουν την παραμονή! 35-37!!
18:26 Σε 36-37 μειώνουν οι Γιαννιώτες.
18:28 Στο 37-37 το σκορ στο 58ο λεπτό και τρομερή απόκρουση απ’τον Γλήνια που αυτός κάθεται κάτω απ’ τα δοκάρια στα τελευταία κρίσιμα λεπτά!
18:30 Πρέπει να γίνουν πράγματα και θαύματα για να μην παραμείνουν οι Κύκλωπες στην Α2 και του χρόνου!! 40” δευτερα για το τέλος το ματς στο 37-37 και οι γηπεδούχοι θέλουν 3 γκολ.
18:32 37-38 Δεν χάνεται η παραμονή για τους Κύκλωπες!!!!
18:33 Στην Α2 και του χρόνου οι Κύκλωπες!! 38-38 το τελικό σκορ!
18:37 Πραγματοποιώντας κατάθεση ψυχής οι παίκτες του Ηλία Τάρες κατάφεραν να σταθούν όρθιοι στο κλειστό των Ιωαννίνων και να πα΄ρουν αυτό που ήθελαν. Η πολυπόθητη παραμονή έγινε πραγματικότητα μετά το τελικό 38-38. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ καλοί στο πρώτο ημίχρονο, εξαιρετικοί στα 5’πρώτα λεπτά του δευτέρου, και παρά την κατάρρευση και τα λάθη στο διάστημα 35-45 κατάφεραν να βρουν πάλι την αυτοσυγκέντρωσή τους και να μην λυγίσουν σε ένα κομβικό σημείο του παιχνιδιού. Ισορρόπησαν, και πήραν εν τέλει αυτό που ήθελαν και έτσι η Θράκη θα έχει και τη νέα αγωνιστική περίοδο εκπρόσωπο σε εθνικό πρωτάθλημα χειροσφαίρισης.
Κάπου εδώ ολοκληρώθηκε το  live μας. Απ’ τον Βλαδίμηρο Αρζίδη που ήταν στην περιγραφή και την ομάδα του SPortsAddict σας ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη σας και σας ευχόμαστε καλό βράδυ Σαββάτου.
Υ.Γ. Ένα Σάββατο βράδυ που προμηνύεται “καυτό” για τους Κύκλωπες. Διοίκηση, προπονητής και παίκτες μέσα από πολλές αντιξοότητες κατάφεραν να κρατήσουν την ομάδα στην Α2 και τώρα ήρθε η ώρα της ανταμοιβής των κόπων τους και η ώρα των πανηγυρισμών!