Στις 8 καλύτερες ομάδες της Ελλάδας η Κ14 της ΕΠΣ Έβρου!

Ο Έβρος πανηγυρίζει καθώς από το μεσημέρι της Τετάρτης η Μεικτή Ομάδα Κ14 της ΕΠΣ πανηγυρίζει την πρόκριση της στις 8 καλύτερες ομάδες της χώρας!

Η ΕΠΣ Έβρου επικράτησε 2-1 στο γήπεδο του Απαλού της αντίστοιχης ομάδας της Λάρισας για την φάση των “16” και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Πανελληνίου πρωταθλήματος.

Ο Έβρος με προπονητές τους Κώστα Αλεξόπουλο και Μιχάλη Φλώρο, προηγήθηκε χάρη σε φοβερό «βολ πλανέ» του Δελήμπεη (ΠΑΟΚ Οινόης) μετά από εξαιρετική μπάλα του τερματοφύλακα Τσομπανίδη στο 34′. Η Λάρισα κατάφερε να ισοφαρίσει στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 58′ με κεφαλιά του Θάνου μετά από εκτέλεση φάουλ. Οι Εβρίτες όμως πήραν τη νίκη στο 69′ με αυτογκόλ και πανηγύρισαν την πρόκριση.

Στους «8» ο Έβρος θα αντιμετωπίσει το νικητή την ΕΠΣ Αθηνών που απέκλεισε την ΕΠΣ Αχαΐας.

Υπενθυμίζεται ότι αυτή η επιτυχία έρχεται 4 χρόνια μετά την προηγούμενη μεγάλη του Έβρου, αυτή του 2019, όταν η Μεικτή Νέων είχε φτάσει επίσης στα προημιτελικά.

Το φιλμ του αγώνα:

7′ Ωραίο μακρινό σουτ του Κυρίτση του Έβρου λίγο άουτ.

28′ Φάση διαρκείας για Λάρισα, η κεφαλιά του Τσανούκα έφυγε ελάχιστα εκτός εστίας.

34′ ΓΚΟΛ για τον Έβρο με φοβερό σουτ του Δελήμπεη μετά από μπαλιά του τερματοφύλακα Τσομπανίδη.

37′ Σουτ του Τσερκέζη μεγάλη επέμβαση του τερματοφύλακα της Λάρισας Μπαντούλη σε κόρνερ.

52′ Σουτ του Καλογιάννη σπουδαία επέμβαση του Τσομπανίδη σε κόρνερ.

53′ Τετ α τετ του Ζτούπη λίγο άουτ.

55′ Απευθείας φάουλ του Ζτούπη μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Τσομπανίδης.

56′ Σουτ του Τζάρτα σε κόρνερ απέκρουσε ο Τσομπανίδης.

58′ ΓΚΟΛ για την Λάρισα με κεφαλιά του Θάνου μετά από εκτέλεση φάουλ και 1-1.

62′ Δοκάρι σε σουτ του Ζτούπη.

65′ Χτύπημα εκτός φάσης σε παίκτη του Έβρου, δεν το βλέπει ο διαιτητής και δείχνει κίτρινη αντί για κόκκινη στον παίκτη της Λάρισας.

69′ ΓΚΟΛ για τον Έβρο και 1-1. Το τέρμα σημειώθηκε με αυτογκόλ.

Έβρος (Αλεξόπουλος-Φλώρος): Τσομπανίδης, Γκαλογιάν, Κανίδης, Πετρίδης, Λούδος, Γκιόκας, Κυρίτσης, Τσερκέζης, Δελήμπεης, Σαραντίδης, Χουσίδης.

Αγωνίστηκαν και οι: Φουτσιτζής, Βασιλειάδης, Κουματζίδης.

Λάρισα (Τσετσίλας): Μπαντούλης, Τενεκές, Κανάκης, Μπουρντέλας, Παπαδήμας, Καραστέργιος, Τζάρτας, Καλογιάννης, Τσανούκας, Ζτούπης, Τσαλογιάννης.

Αγωνίστηκαν και οι: Ανυφαντής, Τοπουζίδης, Δέλλας.