Το Fair Play της χρονιάς από τον Θρακιώτη Γιώργο Τερζόγλου στο Πανελλήνιο Beach Volley!

“Είναι η πιο σημαντική στιγμή στη ζωή μου, δεν το περίμενα να συμβεί, δεν έκανα και κάτι για να πάρω βραβείο, αφού βρήκα τη μπάλα, να μη σηκώσω το χέρι;” αναρωτιόταν απορημένος ο ξανθιώτης Γιώργος Τερζόγλου μετά τον πρώτο ημιτελικό του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Μπιτς Βόλεϊ στη Θεσσαλονίκη.

Ημιτελικός, ο οποίος κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Στις κατάμεστες εξέδρες στην πλατεία Αριστοτέλους, οι πιο έμπειροι Θεσσαλονικείς Νιώπας-Παπαδημητρίου, έκαμψαν στην μίνιμουμ διαφορά, την αντίσταση των νεαρών και φορμαρισμένων Μπανιώτη-Τερζόγλου από την Θράκη, Κομοτηνή ο Μπανιώτης και Ξάνθη ο Τερζόγλου.

Οι κάτοχοι του τίτλου προκρίθηκαν για 11η φορά σε τελικό Masterς επικρατώντας 2-1 σετ (21-13,15-21, 19-17) με τον Παπαδημητρίου να βγάζει την τελευταία άμυνα και τον Νιώπα να καρφώνει επιτυχημένα. Το βράδυ πανηγύρισαν και την κατάκτηση της πρώτης θέσης με νίκη 2-0 σετ στον τελικό, επί Σακόγλου, Δημητριάδη

Η φάση που ανέβασε το θερμόμετρο του ενθουσιασμού στην εξέδρα έγινε στο 15-15 του 3ου σετ. Ο Παπαδημητρίου κάρφωσε, οι διαιτητές έδειξαν άουτ, αλλά ο Τερζόγλου, τηρώντας το fair play, υπέδειξε στον πρώτο ρέφερι ότι είχε επαφή στο μπλοκ με τον πόντο (16-15) να πηγαίνει στους Θεσσαλονικείς.

Για τα επόμενα λεπτά, οι θεατές, όρθιοι, αποθέωσαν για την αντίδρασή του και καταχειροκρότησαν, τον Θρακιώτη, ενώ οι αντίπαλοι Νιώπας και Παπαδημητρίου έσπευσαν να τον αγκαλιάσουν. «Κάνουμε μαζί προπονήσεις στη Θεσσαλονίκη, τα ξέρουμε τα παιδιά, η αντίδραση του Τερζόγλου είναι πραγματικά σπουδαία» σχολίασε ο Θοδωρής Παπαδημητρίου, πρωταθλητής στο πρώτο τουρνουά της σεζόν στην πόλη του.

Η Ε.Ο.ΠΕ. δια του ταμία της Τάκη Καβαλιεράκη βράβευσε τον Γιώργο Τερζόγλου για την κίνησή του. Έχασε το ματς, τους κέρδισε όλους