Σχετικά με εμάς | Επικοινωνία | Γίνε συνεργάτης

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής και η βαθμολογία του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής

Συνολικά για τις ομάδες της Θράκης δεν ήταν ιδιαίτερα παραγωγική από πλευράς συγκομιδής βαθμών, η 2η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Αυτός που ξεχώρισε ήταν ο Άρης Αβάτου, ο οποίος έκανε επίδειξη δύναμης στο τοπικό ντέρμπι με την Ασπίδα Ξάνθης. Το Άβατο πέρασε σαν σύφουνας με 0-3 απ’  το ΔΑΚ Ξάνθης με δύο γκολ στο πρώτο και ένα στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας τις δύο νίκες στο πρωτάθλημα, δίχως να έχει δεχτεί γκολ. Απ’  την άλλη η Ασπίδα, δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στο νικηφόρο αποτέλεσμα της πρεμιέρας.

Ο Ορφέας στο γήπεδο του ΑΟΞ ευτύχησε να προηγηθεί λίγο πριν εκπνεύσει το ημίχρονο στο παιχνίδι με τον Αλέξανδρο Κιλκίς, αλλά μία στιγμή αδράνειας ήταν ικανή για τον περιορίσει στην ισοπαλία (1-1). Το παιχνίδι ήταν κλειστό με λίγες καλές στιγμές μπροστά στις δύο εστίες.

Απέναντι στον ιστορικό Πανσερραϊκό ο Εθνικός προσπάθησε, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι καθ’  όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και έφυγαν με το 0-1 απ’  την πρωτεύουσα του Έβρου, ενώ θα μπορούσαν να πετύχουν κι άλλα τέρματα.

Η ισοφάριση που δέχτηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, αποσυντόνισε τον ΠΑΟΚ Κοσμίου, οι ποδοσφαιριστές του οποίου δε βγήκαν ποτέ στο δεύτερο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν εντός έδρας συντριβή (1-4).

Εθνικός Αλεξανδρούπολης και ΠΑΟ Κοσμίου οι δύο ομάδες δίχως βαθμό τις δύο πρώτες αγωνιστικές.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια ξεχώρισε, η αδυναμία του περσινού πρωταθλητή, Απόλλωνα Παραλιμνίου, να πάρει το πρώτο του τρίποντο στο πρωτάθλημα, μένοντας στο 1-1 στο σερραϊκό ντέρμπι με τον Εθνικό Σιδηροκάστρου. Στο ντέρμπι της Καβάλας, ΑΟΚ και Κεραυνός Πέρνης έμειναν στο “μηδέν”, με ισόπαλο να είναι το αποτέλεσμα και στην αναμέτρηση του Νέστου Χρυσούπολης με τον ΑΕ Καλαμπακίου απ’  τη Δράμα.

(Θυμηθείτε το Live Blog της 2ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Γ Εθνικής απ’  το  SportsAddict)