Πρεμιέρα με ήττα στις λεπτομέρειες από τους ανώτερους Μακεδόνες για τον Φοίνικα

Εντός έδρας ήττα με 3-1 σετ από τους Μακεδόνες Αξιού γνώρισε στην πρεμιέρα της Α2 ο Φοίνικας Αλεξανδρούπολης.

Η ομάδα του Έβρου μπήκε καλά στο ματς, κατακτώντας το 1ο σετ με 25-17. Στο 2ο αν και ο Φοίνικας βρέθηκε να προηγείται 15-10 και 18-16, τα λάθη στα σερβίς οδήγησαν στην ανατροπή, με τους Μακεδόνες να κάνουν το 1-1 με 25-19.

Τα επόμενα δύο σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, με τις φιλοξενούμενες που είναι εκ των φαβορί για άνοδο στην Pre League, να τα κατακτούν με 25-23 και να παίρνουν το τρίποντο.

Ο Φοίνικας παρά τα λάθη, κοίταξε στα μάτια μία ανώτερη από αυτόν ομάδα και δείχνει ότι μπορεί να παρουσιάσει ένα καλό πρόσωπο στη φετινή σεζόν.

Τα σετ: 1-3 (25-17, 19-25, 23-25, 23-25).

Φοίνικας Αλεξανδρούπολης (Δ. Τσουλκανάκης): Μαρκούλη, Οικονομίδου, Mayer, Μάρτση, Παπαβασιλείου, Μιχοπούλου, λ- Κοντογιάννογλου (Σωτηράκη, Βελεσιώτη, Φλάμπουρα).

Μακεδόνες Αξιού (Χ. Ντινόπουλος): Γκίκα, Μπορμπόκη, Παντελίδου, Μυλωνά, Ιωαννίδου, Κούκα, λ- Αδάμου (Βούκα, Πουλιάκη, Ketura).