Πήρε το ντέρμπι με Ορέστη και είναι μια ανάσα απ’ το πρωτάθλημα ο Εθνικός!

Πιο κοντά από ποτέ στην κατάκτηση του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας ΕΠΣ Έβρου και της ανόδου στη Γ’ Εθνική βρίσκεται ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης που επικράτησε 3-1 του Ορέστη Ορεστιάδας στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής στο στάδιο Φώτης Κοσμάς.

Με φανταστικές καιρικές συνθήκες, κατάλληλες για ποδόσφαιρο και με τις εξέδρες του σταδίου της Αλεξ/πολης να έχουν αρκετό κόσμο μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα, Εθνικός & Ορέστης διεκδίκησαν τη νίκη που όποιος την έπαιρνε θα έμπαινε σε θέση ισχύος.

Μετά από ένα πολύ κακό από πλευράς θεάματος και φάσεων πρώτο ημίχρονο, από το οποίο μπορούμε να κρατήσουμε ένα σουτ για κάθε ομάδα, του Καρακασίδη στο 32′ και του Αγγελακάκη στο 38, στο β’ μέρος είδαμε καλές ευκαιρίες και όλα τα γκολ της αναμέτρησης.

Στο 53′ ο Εθνικός θα προειδοποιήσει με τη μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι μετά από πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ του Γκαβανόζη. Έξι λεπτά αργότερα ο Οτέμπερης απείλησε από πλευράς Ορέστη, αλλά το σουτ του έφυγε λίγο άουτ. Στο 63′ ο Καλυμνιός δοκίμασε ένα σουτ, αλλά ο Μπαμπλής μπλόκαρε σταθερά. Δύο λεπτά μετά ήρθε το γκολ για τον Εθνικό. Ο Μαρασλής έφυγε στην αντεπίθεση έκανε το σουτ, ο Γαλλής απέκρουσε αλλά η μπάλα πήγε στον Καρακασίδη ο οποίος σε κενή εστία έγραψε το 1-0 με κοντινό πλασέ. Με τη συμπλήρωση 10 λεπτών από το γκολ αυτό, η ομάδα των Παπαράδη-Φλώρου έφτασε και σε δεύτερο τέρμα. Ο Γκαβανόζης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Τσαπάνης πήδηξε ψηλότερα απ’ όλους κάνοντας με κεφαλιά το 2-0.

Ο Ορέστης θα προσπαθήσει να μειώσει, με τον Θάνο Ρουσσίδη να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 82′ όταν το σουτ του το απέκρουσε εντυπωσιακά ο Μπαμπλής. Δύο λεπτά αργότερα το γκολ θα έρθει τελικά για την ομάδα του Χρήστου Χρηστούδη, με τον Κοτζά από κοντά να μειώνει σε 2-1 και να ξανά βάζει τον Ορέστη στο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι κυνήγησαν την ισοφάριση και έφτασαν μία ανάσα από αυτήν όταν ο Κώστογλου από πολύ κοντινή απόσταση δεν μπόρεσε με κεφαλιά να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ότι δεν έκανε ο παίκτης του Ορέστη, το έκανε ο Μαρασλής ένα λεπτό αργότερα. Ο έμπειρος επιθετικός του Εθνικού έκλεψε την μπάλα στη μεσαία γραμμή, έφυγε στο τετ α τετ με τον γκολκίπερ του Ορέστη, τον προσπέρασε με ωραία ενέργεια και διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Το γκολ που σημείωσε ο Μαρασλής στο 5ο λεπτό του έξτρα χρόνου είναι πολύ σημαντικό για τον Εθνικό καθώς έτσι η ομάδα της Αλεξανδρούπολης υπερτερεί πλέον του Ορέστη σε περίπτωση ισοβαθμίας, καθώς στο ματς του πρώτου γύρου στην Ορεστιάδα η ομάδα το Βορείου Έβρου είχε κερδίσει 2-1.

Πλέον ο Εθνικός είναι μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας με 44 βαθμούς, ακολουθεί ο Ορέστης με 41, ενώ στην 3η θέση βρίσκονται οι Φέρες με 40.

Στο κομμάτι της διαιτησίας, ο ρέφερι Σιδηρόπουλος έχασε τον πειθαρχικό έλεγχο, με τις κάρτες που έβγαλε να είναι πολύ λιγότερες από αυτές που θα μπορούσε να δώσει ειδικά σε παίκτες που του διαμαρτυρήθηκαν πολύ έντονα.

Εθνικός Αλεξ/πολης (Παπαράδης-Φλώρος): Μπαμπλής, Δορουγιδένης, Ράλλης, Λίτσιος, Τσαπάνης, Γκουντενούδης (60′ Τσαχιρίδης), Γκαβανόζης (81′ Γεωργαντζόπουλος), Τζελέπης, Γκαϊδατζής (90′ Αμπράσης), Καρακασίδης, Μαρασλής.

Ορέστης Ορεστιάδας (Χρηστούδης): Γαλλής, Κοτζά, Ντινούδης (83′ Κώστογλου), Οικονόμου (70′ Δαρβούδης), Πετρόπουλος, Ρουσσίδης Θ., Καλυμνιός, Παρασκευάς (80′ Τζουμακίδης), Ρουσσίδης Α., Οτέμπερης, Αγγελακάκης.

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος – Βοηθοί: Βασιλόπουλος, Τερζόπουλος

Σε επόμενες αναρτήσεις θα ακολουθήσουν πλούσιο φωτορεπορτάζ, αλλά και βίντεο με δηλώσεις των πρωταγωνιστών και των γκολ του αγώνα.