Πήρε βαθμό στην Θεσσαλονίκη βάζοντας δύσκολα στον Άρη ο Εθνικός!

Τους 4 βαθμούς σε 2 αγώνες στην Pre League έφτασε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης, ο οποίος για την 3η αγωνιστική ηττήθηκε με 3-2 από τον Άρη στην Μίκρα.

Μπορεί οι Θεσσαλονικείς να πήραν προβάδισμα 2-0 στα σετ, ο Εθνικός όμως δεν το έβαλε κάτω, έδειξε τι σημαίνει ψυχή και εβρίτικο βόλεϊ, καταφέρνοντας να στείλει το ματς σε τάι μπρέικ. Εκεί οι «κιτρινόμαυροι», με πιο πολλές ανάσες λόγω περισσότερων επιλογών στον πάγκο, επικράτησαν 15-9 παίρνοντας 2 βαθμούς από την αναμέτρηση, με τους Θρακιώτες να φεύγουν με 1 πόντο.

Ο Άρης πήρε σχετικά εύκολα τα πρώτα 2 σετ αλλά οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο 3ο σετ αποφασισμένοι να πάρουν κάτι από το ματς. Το πήραν με 25-20 και μείωσαν σε 2-1.

Στο 4ο σετ όπου ο Εθνικός έμεινε πίσω με 14-10, 19-16 και 23-21, κατάφερε να επιστρέψει δείχνοντας τρομερά ψυχικά αποθέματα, να κάνει την ανατροπή και να επικρατήσει 23-25 κάνοντας το 2-2.

Στο 5ο σετ το προβάδισμα 8-3 που πήρε ο Άρης ήταν δύσκολο να ανατραπεί και το 15-9 ήρθε φυσιολογικά. Φυσικά μόνο έπαινοι αξίζουν στα παιδιά του Εθνικού που χωρίς βάθος πάγκου και με απόντα τον Στοϊλούδη που ήταν εκ των κορυφαίων στη νίκη επί του Πανερυθραϊκού, κατάφεραν να πάρουν κάτι από το παιχνίδι και να έχουν 4 βαθμούς μετά από 2 παιχνίδια που έχουν δώσει.

Επόμενη αναμέτρηση για τον Εθνικό, την Τετάρτη 22 Νοεμβρίου στις 16:00, εντός έδρας με τον ΟΦΗ, στο εξ αναβολής ματς της 1ης αγωνιστικής.

Τα σετ: 25-18, 25-22, 20-25, 23-25, 9-15.

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Γιώργος Ανδραβίζος): Κυριακίδης, Παπάζογλου, Δημητριάδης, Μπουφίδης,  Μπατίλης, Καβαρατζής, λ- Γκοτσίδης (Κεσκίνης).