Ντέρμπι με τα όλα του στην Αλεξανδρούπολη και νίκη για Ολυμπιάδα!

Σ΄ ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του, με εξαίρεση την πρώτη περίοδο, η Ολυμπιάδα νίκησε στην πρεμιέρα του ανδρικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΑΜΑΘ τον Εθνικό με 65-63.

Ο τυπικά φιλοξενούμενος Εθνικός ξεκίνησε καλύτερα και με εύστοχα σουτ από την περιφέρεια, προηγήθηκε 22-11 στην πρώτη περίοδο. Η Ολυμπιάδα κατάφερε στην 2η να ψαλιδίσει την διαφορά, να μειώσει στους 6 πόντους και τελικά το ημίχρονο να ολοκληρωθεί με 34-27 υπέρ του Εθνικού.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό αντιστράφηκε. Οι παίχτες του κόουτς Κανδύλη πέτυχαν μεγάλα σουτ από την γραμμή των 6,75, ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και κατέκτησαν το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα για φέτος.

Η Ολυμπιάδα με το καλημέρα στην 3η περίοδο άρχισε την αντεπίθεση μειώνοντας σε 29-34 και 33-34. Ο Εθνικός κράτησε το προβάδισμα του μέχρι τα 4:15 πριν το τέλος του δεκαλέπτου, όπου η Ολυμπιάδα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο ματς (40-38). Οι δύο ομάδες πήγαιναν στην συνέχεια χέρι χέρι σχεδόν μέχρι το τέλος. Με το σκορ στο 51-51 η Ολυμπιάδα πέτυχε συνεχόμενα τρίποντα και έκανε το 59-51 αναγκάζοντας τον κόουτς Τελούδη να ζητήσει τάιμ άουτ. Οι παίκτες του μείωσαν στους 3 μετά το τάιμ άουτ με το σκορ να είναι 62-59 ένα λεπτό πριν το τέλος του ματς. Η Ολυμπιάδα έκανε το 64-59, αλλά από ένα λάθος ο Εθνικός έκλεψε, κέρδισε φάουλ και μείωσε 64-61 στα 37” πριν το φινάλε. Τόσο ο Εθνικός όσο και η Ολυμπιάδα αστόχησαν σε ελεύθερες βολές, με το σκορ στο 65-61 στα 15.9 πριν το τέλος. Ο Εθνικός μειώνει στο καλάθι στα 10.6 και στο τέλος θα έχει χαμένο τρίποντο με το σκορ να παραμένει και την Ολυμπιάδα να παίρνει τη νίκη στο πρώτο ντέρμπι της χρονιάς.

Ο Ξαφένιας με 16 από την Ολυμπιάδα ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα και ο Τσάγιας με 14 ο πρώτος του Εθνικού.

Δεκάλεπτα:11-22,27-34,43-41,65-63

Ολυμπιάδα (Κανδύλης Γ.): Γιαννούλης, Δρούμπαλης 4, Δαβουδάνης 14 (2), Ξαφένιας 16 (4), Κελεπεκίδης 2, Ζιούτης 11, Τσιάμης 6 (2), Κατσίκας, Σονωβίδης 3, Βλουντάρτσικ 9(2)

Εθνικός (Τελούδης Στ.): Αγγελίδης 3(1), Στεφανόπουλος, Τσολακίδης, Μίχος 10 (1), Γαρούφας, Παπαδούδης 6, Τσάγιας 14 (2), Αλαμάνος, Ιωαννίδης 12 (1), Πασσιάς 7 (1), Κανάκης 10 (2), Κουλούκης 1