Μετάλλιο μετά από 20χρονια για την Ελλάδα στην Πάλη χάρις τον Κουρουγκλίεβ! Διπλάσια μετάλλια σε σχέση με το Τόκιο!!!

Μια πολύ μεγάλη επιτυχία χάρισε στην χώρα μας ο Ρώσικης καταγωγής παλαιστής, Νταουρέν Κουρουγκλίεφ που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο καθώς στον μικρό τελικό της κατηγορίας των 86κ επικράτησε του Αμίνε από τον Αγιο Μαρίνο και θα ανέβει στο τρίτο σκαλί του βάθρου. Μετάλλιο στην Πάλη για την χώρα μας μετά από 20 ολόκληρα χρόνια

Ο αλύγιστος 32χρονος κέρδισε τον Άμινε Μίλες Ναζέμ με 5-4 και κατέκτησε το χάλκινο στην κατηγορία των 74 κιλών ελευθέρας ανδρών, εκπληρώνοντας παράλληλα την υπόσχεσή του να επιστρέψει από το Παρίσι με μία διάκριση για την ελληνική αποστολή.

Έτσι, ο 32χρονος αθλητής έφερε μετάλλιο στη χώρα μας στην πάλη μετά τους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας το 2004 και τον Αρτιόμ Κιουρεγκιάν. Αυτή μάλιστα είναι η 12η φορά που Έλληνας παλαιστής ανεβαίνει στο βάθρο στην παγκόσμια γιορτή του αθλητισμού.

Το μετάλλιο αυτό είναι το 8ο της Ελλάδας στο Παρίσι, που μετά από 28 έτη και επτά Ολυμπιακούς Αγώνες ισοφαρίσει το επίτευγμα στην Ατλάντα και πλέον στοχεύσει στη διψήφια συγκομιδή που έχει πιάσει μόνο στο Σίδνεϊ το 2000 με 13 μετάλλια και στην Αθήνα με 16. Μάλιστα, το χάλκινο του Κουρουγκλίεβ σημαίνει ότι η Ελλάδα θα φύγει από την γαλλική πρωτεύουσα με τουλάχιστον διπλάσια συγκομιδή από το Τόκιο το 2021, όπου είχε κατακτήσει μόλις τέσσερα μετάλλια.

Θυμίζουμε ότι τα προηγούμενα επτά μετάλλια της Ελλάδας ήταν από τους: Μίλτο Τεντόγλου (χρυσό στο άλμα εις μήκος), Απόστολο Χρήστου (ασημένιο στα 100μ ύπτιο), Θοδωρή Τσελίδη (χάλκινο στο τζούντο), Παπακωνσταντίνου/Γκαϊδατζή (χάλκινο στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών ανδρών), Κοντού/Φίτσιου (χάλκινο στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών γυναικών), Λευτέρη Πετρούνια (χάλκινο στους κρίκους) και Εμμανουήλ Καραλή (χάλκινο στο άλμα επί κοντό).