Με πολλές φάσεις και τέσσερα γκολ το νικηφόρο πρώτο φιλικό του Άρη Πηγών στην Θαλασσιά(+pics)

Αρκετά ανοιχτό ματς με πολλές ευκαιρίες εκατέρωθεν και τον Άρη Πηγών να ξεκινά με το δεξί τα φιλικά προετοιμασίας επικρατώντας με 3-1 της Αναγέννησης διεξήχθη στο γήπεδο της Θαλασσιάς

Εκεί οπού οι δύο προπονητές δοκίμασαν παίκτες και σχήματα, η ομάδα των Πηγών αγωνίστηκε δύο διαφορετικές ενδεκάδες με μόνο που έπαιξε 90λεπτα τον γκολκίπερ, Κουρτίδη. Σε ένα ματς που με την φανέλα των Πηγών έκαναν ανεπίσημο ντεμπούτο οι ξανθιώτες Κουρτίδης, Χασάνογλου, Μίλκογλου, Κούπας, Μπαργκάν, Μπογιατζοπουλος και Κουτσός

Στα του αγώνα η ομάδα του Άρη Πηγών προηγήθηκε στο 25′ με πολύ ωραία κεφαλιά του Αλέξανδρου Κούπα και στο 40′ διπλασίασε τα τέρματα του με τον Ραφαήλ Κουρτόγλου που εκτέλεσε πέναλτι απέκρουσε ο Φραντζής Περπερής όμως ο πρώην παίκτης του Ορέστη πήρε το ριμπάουντ και πλάσαρε εύστοχα για το 0-2 που ήταν το σκορ ημιχρόνου

Και στην επανάληψη το ματς ήταν πολύ ανοιχτό με πολλές ευκαιρίες με την Αναγέννηση να βρίσκει απέναντι της τον εξαιρετικό 16χρονο ξανθιώτη γκολκίπερ, Φίλιππο Κουρτίδη που έκανε εξαιρετικό ανεπίσημο ντεμπούτο με τον Άρη και μάλιστα στο 72′ απέκρουσε και πέναλτι του Δημήτρη Κοτζακελίνη με το νεαρό μεσοεπιθετικό της Αναγέννησης να παίρνει το ριμπάουντ και να πλασάρει για το 1-2. Το τελικό σκορ για τον Άρη Πηγών που είχε και 6(!) δοκάρια έγραψε στο 78′ ο Κώστας Γκάλιος.

Επόμενο φιλικό τεστ για τον Άρη Πηγών πάλι στην Ξάνθη αυτή την φορά με τον Παύλο Μελά στις 28 του μήνα ενώ η Αναγέννηση θα συνεχίσει επίσης με δυνατά φιλικά, επόμενο με Ζυγό, ανεβάζοντας σιγά σιγά ρυθμούς ενόψει των επίσημων αγωνιστικών υποχρεώσεων που ξεκινούν στις 14-15 Σεπτέμβρη με τα ματς του Κυπέλλου ΕΠΣ Ξάνθης.