Δεύτερη εντός έδρας ήττα για τον Πανθρακικό από τον Θερμαϊκό Θέρμης που κέρδισε και ελπίζει για παραμονή!

Την δεύτερη ήττα στο ΔΑΚ υπέστη ο Πανθρακικός που έχασε με 1-2 από τον Θερμαϊκό Θέρμης που είχε το βαθμολογικό κίνητρο και το έδειξε στο γήπεδο.

Η ομάδα της Θέρμης μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κυριάρχησε στο πρώτο 20λεπτο απειλώντας με σουτ των Αναστασιάδη, Μουτζούρη και Παπαστεριανού με τα δύο πρώτα να μην βρίσκουν στόχο ενώ σουτ του πρώην μέσου της Ξάνθης απέκρουσε σε κόρνερ ο Ζωγράφος. Στο 20′ απείλησαν για πρώτη φορά οι “πράσινοι” όμως το σουτ του Βάσκου δεν βρήκε στόχο.

Στο 30′ ο πρώην φορ της Ξάνθης, Θανάσης Παπάζογλου απείλησε για τους φιλοξενούμενους με την κεφαλιά του να μπλοκάρει ο Ζωγράφος, ενώ στο 37′ ήταν η ώρα του Σαββίδη να κάνει επέμβαση σταματώντας την εκτέλεση φάουλ του Χιντζίδη. Ενώ στο 40′ η κεφαλιά του Κούσουλα δεν βρήκε στόχο. Και ενώ όλα έδειχναν πως θα πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλες στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Θανάσης Παπάζογλου με κεφαλιά έβαλε μπροστά στο σκορ τους “πράσινους” της Θέρμης

Στην επανάληψη ο Θερμαϊκός απείλησε πρώτος όμως το σουτ του Βαβλιάκη στο 52′ σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι των γηπεδούχων που στο 65′ διαμαρτυρήθηκαν για ανατροπή του Βάσκου από τον Σαββίδη σε μια φάση που ο Εβρίτης ρέφερι έδειξε επιθετικό φάουλ με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται έντονα.

Στο 71′ η ομάδα της Κομοτηνής κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μπαϊκαρά από τον Μουτζούρη, με την εκτέλεση να αναλαμβάνει εύστοχα ο Χρήστος Βάσκος που έκανε το 1-1. Η χαρά των γηπεδούχων όμως δεν κράτησε για πολύ καθώς στο 80′ δόθηκε πέναλτι για την ομάδα του Θερμαϊκού μετά από χέρι αμυνομένου στην περιοχή, με τον Δεινόπαππα να νικά τον Ζωγράφο για το 1-2.

Στο 83′ οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν καθώς ο Μουτζούρης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη για τράβηγμα στον Βάσκο. Όμως το αριθμητικό πλεονέκτημα δεν το εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι που πέρα από την κεφαλιά του Σιδηρόπουλου που δεν βρήκε στόχο δεν είχαν άλλη αξιόλογη στιγμή με το 1-2 να μένει μέχρι το φινάλε

Η ομάδα του Νίκου Μπαχαρίδη έμεινε στους 43 βαθμούς υποχωρώντας κι άλλο στην βαθμολογία και τις δύο τελευταίες αγωνιστικές έχει να παίξει στην Χαλάστρα με Καμπανιακό και την τελευταία αγωνιστική θα παίξει εντός με τον Αγροτικό Αστέρα. Ενώ η ομάδα της Θέρμης που συνεχίζει να ελπίζει για την παραμονή της έχει 36 βαθμούς και έχει μπροστά της δύο μεγάλα ματς με τον Απόλλωνα στο Παραλίμνιο και την τελευταία αγωνιστική θα φιλοξενήσει τον Καμπανιακο.

Την αναμέτρηση διεύθυνε ο Τάσος Φιλιππίδης με βοηθούς τους Κατσαντούρα και Νασιούλη.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ(Ν. Μπαχαρίδης): Ζωγράφος, Καλογρανάς, Χιντζίδης, Σιδηρόπουλος, Κούσουλας(87′ Αρετάς), Βαφειάδης(46′ Χακάν), Γιαννακιτσίδης, Κωσταρέλλης(75′ Σαπνάρας), Βάσκος, Μπαϊκαρά, Φουρλατάρας(57′ Γκουτσίδης)

ΘΕΡΜΑΪΚΟΣ ΘΕΡΜΗΣ(Γ. Κούτσης): Σαββίδης, Τσιάτσιος, Στοίνοβιτς Χρ., Μουτζούρης, Τσιούχας, Παπαστεριανός, Λάλκοβιτς(85′ Ερζάι), Αναστασιάδης, Παπάζογλου, Βαβλιάκης(75′ Δεινόπαππας), Κουρέλας