Σχετικά με εμάς | Επικοινωνία | Γίνε συνεργάτης

Volley League: Συγκλονιστικό φινάλε με ήττα στο τάι μπρέικ από Πήγασο και 7η θέση για τον Άθλο

Με ήττα με 3-2 σετ από τον Πήγασο Πολίχνης στην Ορεστιάδα, έπεσε η αυλαία στην φετινή σεζόν για τον Άθλο ο οποίος τερμάτισε στην 7η θέση της Volley League.

Σε ένα ματς που καθυστέρησε να ξεκινήσει περίπου 1 ώρας λόγω διακοπής ρεύματος την οποία προκάλεσε η κακοκαιρία στην Ορεστιάδα, Άθλος και Πήγασος πρόσφεραν για ακόμη μία φορά φέτος τρομερές συγκινήσεις, στο διάστημα 2,5 ωρών που διήρκησε ο αγώνας.

Πριν τον αγώνα το μέλος της διοίκησης του Άθλου Ορεστιάδας Γιάννης Καρράς, βράβευσε τον γιατρό του Άθλου Ορεστιάδας, Δήμο Καπουκρανιδη για τη συμβολή του στη διεξαγωγή των εντός έδρας αγώνα της ομάδας του Έβρου.

Στο ξεκίνημα του αγώνα δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 6-6, με τον Πήγασο να ξεφεύγει από λάθη του Άθλου 11-7 και 16-12. Πίεση στο σερβίς από τον Κιν με αντεπίθεση διαρκείας και καλές επιθετικές προσπάθειες των Χάτσεσον, Μπέικ έφεραν την ισοφάριση 17-17 . Ο Ιρανός ακραίος με μπλοκ και έξυπνο πλάσε έφερε την ομάδα του Έβρου μπροστά με 21-18. Με άσο ο Πήγασος ισοφάρισε 22-22. Ο Χάτσεσον με 24-23 χάρισε το σετ μπολ, αλλά από παράβαση στο φιλέ «σβήστηκε» άδοξα. Ο άσος του Αρμενάκη έδωσε το α’ σετ μπολ των φιλοξενούμενων, 25-24, ο Άθλος παρέμεινε «ζωντανός» 25-25 για να έρθει ο νέος πόντος του Χάτσεσον και ο άσος του Κιν που χάρισαν μέσα σε ενθουσιασμό στην κερκίδα με 27-25 το 1-0 σετ της ομάδας της Θράκης.

Αμφίρροπο ήταν και το 2ο σετ με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες 7-7, αλλά ο Πήγασος με πίεση στο σερβίς ξέφυγε 10-7. Με καλές άμυνες και μπλοκ του Κωνσταντινίδη ο Άθλος ισοφάρισε 13-13. Έπειτα από μπαράζ εκατέρωθεν χαμένων σερβίς ο Πήγασος ξέφυγε 20-16 για να φτάσει στην κατάκτηση του σετ και την ισοφάριση 1-1 με 25-20.

Δυνατά ξεκίνησε και το γ’ σετ ο Πήγασος παίρνοντας προβάδισμα με 9-6. Με καλό σερβίς του Απόνζα και μπλοκ ο Άθλος ισοφάρισε 11-11. Από λάθη στην υποδοχή ο Πήγασος ξέφυγε 16-14 και 22-18 για να φτάσει με 25-19 στο 1-2 και στην οριστική κατάληψη της 6ης θέσης.

Με το διακύβευμα του αγώνα να έχει πλέον κριθεί, στη συνέχεια του ματς οι δύο προπονητές έριξαν στο γήπεδο αθλητές που δεν είχαν αρκετό χρόνο συμμετοχής σε όλο το πρωτάθλημα, όπως οι Π. Μποζίδης, Β. Μποζίδης, Αντώνης Διβάρης και Βαγγέλης Διαμαντίδης για τον Άθλο. Μαζί με τους Χάτσεσον, Ράμος και Κωνσταντινίδη, παίζοντας ελεύθερα κέρδισαν το χειροκρότημα του κόσμου για τις όμορφες προσπάθειές τους που έφεραν την ισοφάριση 2-2- σετ με 27-25.

Tελικά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έπειτα από φοβερή μάχη στο 5ο σετ κατάφεραν στα σημεία να πάρουν τη νίκη 2-3 σετ με 19-21 και να κλείσουν τη χρονιά τερματίζοντας στην 6η θέση.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Ιωαννίδης, Παρατηρητής: Κωστόπουλος, Επόπτες: Πυλούδης, Βαλκανιώτης, Γραμματεία: Σαρδάνη.

1ο σετ: 6-8, 12-16, 21-18, 24-25, 27-25

2ο σετ: 7-8, 15-16, 17-21, 20-25

3ο σετ: 6-8, 14-16, 18-21, 19-25

4ο σετ: 6-8, 13-16, 20-21, 24-25, 27-25

5ο σετ: 5-4, 10-9, 11-12, 19-18, 19-21

*Οι πόντοι του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν: 5 άσσοι, 64 επιθέσεις (51% αποτελεσματικότητα), 10 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων (24 χαμένα σερβίς) και του Πηγάσου Πολίχνης οι πόντοι προήλθαν: 6 άσσοι, 67 επιθέσεις (55% αποτελεσματικότητα), 14 μπλοκ, 34 λάθη αντιπάλων (23 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 2-3 (27-25, 25-20, 25-19, 27-25, 19-21) σε 134΄.

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Κ. Τσιτιγκόι): Ράμος Πέρεζ 3π. (2/9επ., 1 άσσος), Απόνζα 12 (11/20επ., 1 μπλοκ), Μπέικ 21 (18/31επ., 3 μπλοκ, 60%υπ., 35%αρ.), Κιν 1 (1 άσσος), Κωνσταντινίδης 7 (2/5επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Χάτσεσον 23 (21/40επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 56%υπ., 26%αρ.) / Συναδινός (λ. – 58%υπ., 19%αρ.), Διβάρης 6 (5/8επ., 1 μπλοκ), Διαμαντίδης (λ. – 64%υπ., 36%αρ.), Μποζίδης Β. 5 (5/10επ., 83%υπ., 42%αρ.), Μποζίδης Π. 1 (1 μπλοκ).

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Γιάννης Ορφανός): Καπετανίδης 11π. (11/21επ., 67%υπ., 58%αρ.), Μαυροβουνιώτης 9 (8/15επ., 1 μπλοκ, 52%υπ., 39%αρ.), Προύσαλης, Κανέλλος 6 (6/7επ.), Αρμενάκης 18 (8/14επ., 7 μπλοκ, 3 άσσοι), Χάζελντεν 15 (13/21, 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Μπουράκης (λ. – 50%υπ., 36%αρ.), Παλαιοχωρινός (λ. – 66%υπ., 40%αρ.), Γιαμακίδης 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Στουντζίνσκι 8 (8/13επ., 44%υπ., 11%αρ.), Κεσεσίδης 5 (2/3επ., 3 μπλοκ), Μίλης 10 (9/14επ., 1 άσσος), Τσαλικιάν 2 (2/11επ., 53%υπ., 20%αρ.).