Super Cup: Στην Αλεξανδρούπολη FC ο πρώτος τίτλος της χρονιάς στον Έβρο!

Η Αλεξανδρούπολη FC είναι η νικήτρια του Super Cup για φέτος στον Έβρο.

Η ομάδα του Νίκου Ουσταμπασίδη μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου κόντρα στον Ορέστη Ορεστιάδας, πήρε και το Super Cup επικρατώντας 3-0 του περσινού πρωταθλητή Ιπποκράτη.

Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Περικλής Καρακασίδης που πέρασε αλλαγή με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και σε διάστημα 7 λεπτών σημείωσε και τα 3 τέρματα της ομάδας του.

Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερο για πολλούς λόγους. Ένας από αυτούς ήταν οι αρκετοί παίκτες της Αλεξανδρούπολης που αναδείχθηκαν πρωταθλητές πέρυσι με τον Ιπποκράτη και φέτος άλλαξαν στρατόπεδο, ήρθαν αντιμέτωποι νωρίς στη σεζόν με την πρώην τους ομάδα. Ένας άλλος ήταν ότι το ματς ήταν το πρώτο στην καριέρα του προπονητή των «γιατρών» Γιώργου Μαρασλή σε πάγκο ανδρικής ομάδας.

Το ματς

Τα πατήματα τους έψαχναν οι ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με την Αλεξανδρούπολη να έχει παίξει ακόμη ένα επίσημο ματς, ενώ αυτό ήταν το πρώτο στη σεζόν για τον Ιπποκράτη. Στο 13′ σημειώθηκε η πρώτη σημαντική φάση στο παιχνίδι, με τον Ευθυμιάδη να δοκιμάζει σουτ και τον πρώην συμπαίκτη του στον Ιπποκράτη να μπλοκάρει. Στο 19′ απίστευτη χαμένη ευκαιρία για την Αλεξανδρούπολη με τον Δορουγιδένη να σουτάρει άουτ από πλεονεκτική θέση μέσα από την περιοχή. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου όμορφο σουτ εκτός περιοχής από τον Ευθυμιάδη απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Τογγουλίδης.

Στο β’ μέρος ο προπονητής της Αλεξανδρούπολης Νίκος Ουσταμπασίδης προχώρησε σε τριπλή αλλαγή και μία από αυτές έμελλε να αποδειχθεί “χρυσή”. Ο Καρακασίδης σημειώνοντας τρία γκολ, πήρε το παιχνίδι πάνω του, έδωσε τη νίκη και το τρόπαιο στην ομάδα του και αναδείχθηκε MVP της αναμέτρησης. Αφού ο Ιπποκράτης απείλησε με ένα σουτ εκτός περιοχής που μπλόκαρε ο Μπόγλου στο 49′, η περσινή κυπελλούχος Έβρου πέτυχε 3 τέρματα σε 7 λεπτά και τελείωσε το ματς. Η αρχή έγινε στο 63′ με τον Καρακασίδη να πλασάρει εύστοχα μέσα από την περιοχή για το 1-0. Στο 69′ ο ίδιος παίκτης θα εκτελέσει φάουλ από μακρινή απόσταση, με την μπάλα να περνάει από όλους και να καταλήγει στα δίχτυα. Ένα λεπτό μετά ο Ευθυμιάδης θα βρει με εξαιρετική πάσα τον Καρακασίδη που θα ολοκληρώσει το χατ τρικ για το τελικό 3-0.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο κ. Φιλιππίδης με βοηθούς τους Νούσια και Παλαιοπάνη.

Ιπποκράτης (Μαρασλής): Τογγουλίδης, Άχπα (Σισμανίδης), Μεσιτιδης, Ιγνατιάδης, Καρασερίδης (Μαργαρίτης), Ευστρατιάδης, Ποπότης, Φραγγουλιδης, Καλτσάς (Αργυρίου), Δεδελούδης, Τηλέγραφος.

Αλεξανδρούπολη (Ουσταμπασίδης): Μπογλου, Δορουγιδένης (Γκαβανοζης), Τσιεγγελίδης, Γκαϊδατζής, Παπαγεωργίου, Πατσιώρας Κ., Τσιτσεκίδης, Αμπραχαμιάν (Μουρατίδης), Τζαλίλης (Καρακασίδης), Ευθυμιάδης (Μαλτέζος), Τρανόπουλος (Παπαδόπουλος).