Pre League: Τέλος στην κανονική περίοδο με ήττα από ΑΟ Αιγιαλέων για Εθνικό και τώρα… play out!

Με εντός έδρας ήττα με 3-1 σετ από τον ΑΟ Αιγιαλέων έπεσε η αυλαία της κανονικής διάρκειας της Pre League για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης.

Πλέον ο Εθνικός θα διεκδικήσει την παραμονή του στην κατηγορία στα play out, με πρώτο ματς κόντρα στον Ήφαιστο Φλώρινας στις 30 Μαρτίου.

Στο 1ο σετ από τα μισά και μετά η ομάδα του Αιγίου ξέφυγε στο σκορ με το σερί του Δασκαλόπουλου στο σερβίς. Στο 2ο σετ ο Εθνικός προηγήθηκε με 22-14, αλλά μετά την είσοδο του Πατρινού στην θέση του Λιβαθινού στην πάσα και με τρομερό σερί στο σερβίς, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 23-23. Χάρη στο καλό του μπλοκ ο Εθνικός πήρε όμως το σετ ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο 3ο σετ οι Εβρίτες υπέπεσαν σε αρκετά λάθη, με τον ΑΟ Αιγιαλέων να το κατακτά με 25-21 και να κάνει το 2-1. Στο 4ο σετ υπήρξαν διακυμάνσεις στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 20-17, τον Εθνικό να περνάει μπροστά με 21-20 και το σκορ να γίνεται 21-23. Τα λιγότερα λάθη και οι αποτελεσματικότερες κόντρα μπάλες έδωσαν το σετ και τη νίκη στην ομάδα της Πελοποννήσου.

Τα σετ: 1-3 (21-25, 26-24, 21-25, 24-26).

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Γιώργος Ανδραβίζος): Παπάζογλου, Κεσκίνης, Δημητριάδης, Καβαρατζής, Στοϊλούδης, Κυριακίδης, λ-Γκοτσίδης (Βαφειάδης, Μπουφίδης, λ-Ποιμενίδης)

ΑΟ Αιγιαλέων (Παναγιώτης Παπαδόπουλος): Λιβαθινός, Γεωργάτος, Μούρτζης, Δασκαλόπουλος, Βασιλάκος, Γκιμαράες, λ- Σοάρες (Πατρινός, Πομώνης, Χασάπης).