Photos: Με ανατροπή κέρδισε τον Άρη Αβάτου ο Νέστος Χρυσούπολης!

Το πρώτο τρίποντο της σεζόν πανηγύρισε ο Νέστος Χρυσούπολης που αν και βρέθηκε να χάνει στο πρώτο μέρος κατάφερε να γυρίσει το ματς και να επικρατήσει με 3-1 του Άρη Αβάτου, σε ένα ματς που αμφότερες οι ομάδες έχασαν σημαντικούς παίκτες με τραυματισμούς με τους ξανθιώτες να τελειώνουν το ματς με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Βασιλάκη. Στο 40λεπτο δεν έγινε καλό ματς με κακό ρυθμό και αρκετές διακοπές λόγω δυνατών μαρκαρισμάτων, μάλιστα στο 10′ η ομάδα του Αβάτου έχασε έναν σημαντικό της παίκτη καθώς μετά από άσχημο πέσιμο στο έδαφος ο Ευθύμης Τσάπαρης αποχώρησε τραυματίας. Στο 37′ ήρθε σημαντική απώλεια και για το Νέστο καθώς αποχώρησε τραυματίας ο ξανθιώτης επιθετικός Αντώνης Ράνος. Η κατάσταση και των δύο θα διαπιστωθεί τις επόμενες ημέρες. Στο 41′ και στην πρώτη ουσιαστικά καλή στιγμή στο ματς οι ξανθιώτες ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ψεμματά ο Βασίλης Κουτσούμπας πήδηξε πιο ψηλά απ’ όλους και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μούτσα για το 0-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη και μετά τις αλλαγές του Νίκου Κεχαγιά η ομάδα του Νέστου μπήκε πιο επιθετικά και στο 54′ μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια ο τελικός αποδέκτης ήταν ο Αργεντίνος, Φράνκο Σέα που στο πρώτο του ματς συνέχισε από εκεί που σταμάτησε πέρσι και σκόραρε για το 1-1. Μετά την ισοφάριση η ομάδα του Νέστο έλεγξε τον ρυθμό ψάχνοντας το γκολ της ανατροπής και τελικά στο 73′ το κατάφερε όταν μετά από ωραία ατομική ενέργεια ο Θωμαίδης γύρισε την μπάλα στην καρδιά της άμυνας και εκεί ήταν ο ξανθιώτης, Τανζού Χαλίλ Ιμπράμ που δεν αστόχησε από κοντά κάνοντας το 2-1 για το Νέστο. Μάλιστα στο 89′ η ομάδα του Νέστου βρήκε και τρίτο γκολ όταν ο Θωμαίδης βρέθηκε σε θέση βολής και με ωραίο τελείωμα έκανε το 3-1. Στο 92′ η ομάδα του Αβάτου ολοκλήρωσε το ματς με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Ηρακλή Βασιλάκη. Την επόμενη αγωνιστική ο Άρης Αβάτου θα υποδεχθεί τον Απόλλωνα Καλαμαριάς ενώ ο Νέστος θα αγωνιστεί στην Δράμα κόντρα στον ΠΑΟΠ Νέας Αμισσού. Την αναμέτρηση διεύθυνε ο Γιώργος Δροσίνης με βοηθούς τους Γιώργος-Ιάκωβος Διονίδης και Μαρία Σιώνη της ΕΠΣ Θράκης ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ(Ν. Κεχαγιάς): Μούτσα, Σιδηρόπουλος, Ζε Εσονό, Καζαντζίδης, Χαλίλ Ιμπράμ (87′ Ιωαννίδης), Γκατζολάρι, Ορφανίδης (87′ Αραμπατζής), Μυφτάρι(46′ Πανταζής), Λεωντσάκος, Μπαρέττας(46′ Θωμαίδης), Ράνος(37′ λ.τρ. Σέα) ΑΡΗΣ ΑΒΑΤΟΥ(Κ. Μπεδρελής): Νταφόπουλος, Πιτσόλης, Κουτσούμπας, Χατζητερζόγλου, Βουλγαρίδης(64′ Μανίσογλου), Τσάπαρης (10′ λ.τρ. Αναγνωστόπουλος), Βαφειάδης (81′ Μαραγκοός), Βασιλάκης, Γκιορτζίνης, Ψεμματάς, Θεολόγου (81′ Σιδηρόπουλος) ΔΕΙΤΕ ΣΤΙΓΜΕΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΑΚΟ ΤΟΥ SA ΕΔΩ