Σχετικά με εμάς | Επικοινωνία | Γίνε συνεργάτης

Photos: Νίκησε Όλυμπο και μπήκε ιδανικά στα Play Off της National League 2 η Ασπίδα Ξάνθης!

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε την παρουσία της στα προημιτελικά Play Off της National League 2 η Ασπίδα Ξάνθης που επικράτησε με 77-70 του Όλυμπου και έκανε το 1-0 και θα πάει στην Θεσσαλονίκη την Κυριακή(21/4) για να διεκδικήσει την δεύτερη που θα της στείλει στα ημιτελικά.

Η ομάδα του Νίκου Δώδου ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς χτίζοντας από νωρίς διαφορά και παρά την προσπάθεια αντεπίθεσης των φιλοξενούμενων κυρίως στο δεύτερο δεκάλεπτο κατάφερε να κρατήσει και έχοντας έστω και οριακό προβάδισμα στα επί μέρους τόσο του τρίτου όσο και του τέταρτου δεκάλεπτου κατάφερε να φτάσει σε μια σπουδαία νίκη. Οι ξανθιώτες θα παίξουν την Κυριακή στα Διαβατά με στόχο να “καθαρίσουν” την πρόκριση, βέβαια θυμίζουμε πως σε περίπτωση ήττας για την ξανθιώτικη ομάδα η σειρά επανέρχεται στην Ξάνθη την Τετάρτη(24/4).

Κορυφαίοι για την Ασπίδα οι Στουρνάρας, Αγγελόπουλος και Κρστιτς, με πολύ σημαντική συνεισφορά σε επίθεση και άμυνα επί των Σαββουλίδη, Ρούμογλου, Μπιλιούρη και Παυλάκη. Για την ομάδα του Όλυμπου οι Γκριφόπουλος, Μαυρίδης και Νουκάρης τράβηξαν το κουπί στο σκοράρισμα ενώ αγωνίστηκε για την ομάδα της Θεσσαλονίκης και ο 48χρονος Κομοτηναίος, Γιώργος Γιανουζάκος που μεταξύ άλλων έχει αγωνιστεί σε ΓΑΣ, Ολυμπιακό, Ηρακλή κ.α.

Διαιτητές: Παπαγεωργίου-Τοπαλίδης-Αναστασιάδης Π.

Δεκάλεπτα: 24-15, 35-33, 60-55, 77-70

Ασπίδα Ξάνθης (Δώδος – Κασαρτζίδης): Αγγελόπουλος 12(2), Στουρνάρας 23(5), Παυλάκης 6(2), Κρστιτς 12, Μπιλιούρης 7(1), Σαββουλίδης 7(1), Κάλφας 3(1), Καρανικολίδης, Ρούμογλου 7(1), Χαραλαμπίδης, Παντελούκας.

Όλυμπος ΕΚΕ (Κοτανίδης): Γκιφόπουλος 18(3), Κυργάκης 4, Νουκάρης 12(4), Γιαννουζάκος 6, Κοκονέση 2, Γαλατσόπουλος 5(1), Παπαδόπουλος 6, Μαυρίδης 17(2).