Photos: “Καθάρισε” από το πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι με Άρη Πετεινού η Καβάλα!

Από το πρώτο κιόλας ημίχρονο κρίθηκε το παιχνίδι του Άρη Πετεινού με την Καβάλα, στο πρώτο εντός έδρας ματς των πρωταθλητών Ξάνθης που λόγω της τιμωρίας τους το έδωσαν στο γήπεδο της Γενισέας.

Οι “αργοναύτες” μπήκαν πολύ δυνατά μην επιτρέποντας σε κανένα σημείο να αμφισβητηθεί η ανωτερότητα τους, στο 7′ ο Τζελίδης κέρδισε ανετράπη στην περιοχή με τον Σερραίο ρέφερι να καταλογίζει πέναλτι, την εκτέλεσε ανέλαβε ο πρώην επιθετικός του Άρη Αβάτου Κοσμάς Γκέκας που ευστόχησε για το 0-1

Στο 14′ και πριν προλάβει να αντιδράσει ο Άρης η ομάδα της Καβάλας σκοράρε ξανά χάρις σε τέρμα τους ξανθιώτικου πλάγιου μπακ-χαφ, Φίλιππου Δημητριάδη που στην πρώτη του εμφάνιση σκόραρε για το 0-2. Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για την ομάδα του Πετεινού στο 22′ όταν μετά από σέντρα του Καζαντζίδη ο Κοσμάς Γκέκας σκόραρε ξανά για το 0-3

Μάλιστα πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους οι Καβαλιώτες βρήκαν σκορ και από τον Γιαγτζίδη που με σουτ εκτός περιοχής την έστειλε για τα δίχτυα για το 0-4 που ήταν σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε με ελάχιστες αξιοσημείωτες στιγμές, με τους Καβαλιώτες να διαμορφώνουν το τελικό σκορ στο 88′ με νέο τέρμα του Γκέκα που σημείωσε χατ τρικ.

Επόμενο ματς για τον Άρη Πετεινού την Κυριακή 1 Οκτωμβρίου) στην Βέροια με την ιστορική ομάδα, ενώ η Καβάλα την Τετάρτη(27/9) θα υποδεχθεί τους Αετούς Βαρβάρας σε εξ’ αναβολής αγώνα της 2ης στροφής και την Κυριακή(1/10) θα υποδεχθεί τον Απόλλωνα Παραλιμνίου.

Την αναμέτρηση διεύθυνε ο Κεφαλάς με βοηθούς τους Βακουφτσή και Χολάνη της ΕΠΣ Σερρών

ΑΡΗΣ ΠΕΤΕΙΝΟΥ (Αν. Νεοφυτίδης): Θαλασσινός, Ασλανίδης (64′ Αμανατίδης) Δασκαλάκης, Παπαδόπουλος, Παυλίδης, Σιδηρόπουλος (73′ Τουρατζίδης), Χριστοφορίδης, Εφέντη, Τσέκος (64′ Καλαϊτζόπουλος), Τυριάκης (74′ Μετετζίδης), Τουργαΐδης (57′ Γιαννακός)

ΑΟ ΚΑΒΑΛΑΣ (Τ. Καβακάς): Αστράς, Καζαντζίδης, Δημητριάδης, Μπιμπισίδης (46′ Γερονικολός), Σμίλτος, Γκέντσογλου (55′ Παπαδόπουλος Ρ.) Δαλιανόπουλος, Τζελίδης (46′ Κουτσιανικούλης), Γκέκας, Γιαγτζίδης (55′ Χατζής), Καρακώστας.