Photos: Μοιρασιά στο Ξανθιώτικο ντέρμπι της Γ’ Εθνικής που είχε δύο όψεις!

Χωρίς νικητή έληξε το ξανθιώτικο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής, με Ορφέα Ξάνθης και Άρη Αβάτου να μένουν στο 0-0, σε ένα ματς που είχε εκ διαμέτρου αντίθετες εικόνες στα δύο του ημίχρονα.

Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι ήταν εντυπωσιακό, με τις δύο ομάδες να προσφέρουν ένα καταπληκτικό ματς στους περίπου 200-300 φιλάθλους που βρέθηκαν στο ΑΟΞ, με την μπάλα πάνω-κάτω και πολλές ευκαιρίες εκατέρωθεν με το 0-0 να αδικεί και τις δύο ομάδες.

Μόλις στο 2′ ο Ορφέας απείλησε πρώτος με το σουτ του Ξαντινίδη να μην βρίσκει στόχο, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Αμουτζάκης σταμάτησε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Χακή Τζαμπάζ. Η απάντηση του Άρη δεν άργησε με τον Ρούφο να σταματάμε διπλή απόκρουση το σουτ του Σαρηγιαννίδη.

Στο 12′ ο Ορφέας έφτασε εις διπλούν κοντά στο γκολ όμως η εκτέλεση φάουλ του Τορομανίδη σταμάτησε στην ρίζα του δεξιού δοκαριού του Αμουτζάκη ενώ ο Πασχαλάκης που πήρε το ριμπάουντ έκανε το σουτ με τον κίπερ του Άρη να διατηρεί το μηδέν. Η τελευταία σημαντική στιγμή του πρώτου μέρους ανήκε στον Άρη με τον Τσέκο να γίνεται κάτοχος της μπάλας εντός περιοχής έπιασε καλό σουτ με την μπάλα να περνά δίπλα απο το δοκάρι του Ρούφου.

Όσο χορταστικό ήταν το πρώτο μέρος άλλο τόσο κακό ήταν το Β’ μέρος με τον Χίντ Ιμέρ να έχει την μοναδική ευκαιρία του 45λεπτου όμως το σουτ στο 55′ σταμάτησε στον σταθερό Αμουτζάκη, απο εκεί και πέρα οι δύο ομάδες είχαν πάθος αλλά δεν έβγαζαν διάθεση να κυνηγήσουν το γκολ, με το τελευταίο σφύριγμα του Τσιάρα να βρίσκει τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0 και να μοιράζονται απο έναν βαθμό που τους διατηρεί μαζί στους 32 βαθμούς και την 6η θέση(δείτε ΕΔΩ)

Στα θετικά του αγώνα πέρα απο το πρώτο ημίχρονο, η κίνηση των δύο προπονητών να δίνουν χρόνο συμμετοχής σε νεαρούς ποδοσφαιριστές με τον ταλαντούχο επιθετικό του Ορφέα που εντυπωσιάζει με τις Μεικτές ομάδες, Χαράλαμπο Αραμπατζή να παίρνει το βάπτισμα του πυρός, ενώ ο 17χρονος Τζελάλ Μπουλούτ πήρε την ευκαιρία του για ακόμα ένα ματς του Άρη. Είναι δεδομένο πως όσο συντομότερο εξασφαλίσουν την παραμονή τους αμφότερες οι ομάδες θα δώσουν ακόμη μεγαλύτερο χρόνο συμμετοχής σε νεαρά παιδιά.

Πλέον οι δύο ομάδες θα απολαύσουν την αποκριά που έρχεται και θα επιστρέψουν στην δράση στις 17 Μαρτίου, με τον Ορφέα να αγωνίζεται στις Σέρρες κόντρα στον Πανσερραϊκό ενώ ο Άρης Αβάτου θα υποδεχτεί στο ΑΟΞ τον ΠΑΟΚ Κοσμίου. Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Τσιάρας, με βοηθούς τους  Καρασαββαίδης και Δεδονάκης της ΕΠΣ Καβάλας, που είχαν μια εξαιρετική διαιτησία.

Ορφέας Ξάνθης (Χατζημεστής): Ρούφος, Τζαμπάζ Χακή, Κατρανίτσας, Χασάνογλου, Μακράκης, Μαυρόπουλος, Χιντ Ιμέρ(82′ Αραμπατζής), Τορομανίδης, Ξαντινίδης(60′ Χαλίλ Ιμπράμ), Σουκρήογλου, Πασχαλάκης(70′ Μουμίνογλου).

Άρης Αβάτου (Ξανθόπουλος): Αμουτζάκης, Κούτρας, Μπουνταγκίδης, Μίλλερ, Βαφειάδης(37′ Σιχλοιμίρης), Δόντσος, Σαρηγιαννίδης, Τσέκος, Γκέκας(82′ Μπουλούτ), Κρασώνης(60′ Ζωσιμίδης), Ψεμματάς.