Photos: Από το πρώτο ημίχρονο “κλείδωσε” τη νίκη με Άρη στον Πετεινό ο Πανθρακικός!

Πραγματοποιώντας μια τρομερά πειστική εμφάνιση, ειδικότερα στο πρώτο μέρος ο Πανθρακικός έκλεισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το 2023 κερδίζοντας με 4-0 τον Άρη στον Πετεινό στα πλαίσια της 16ης στροφής του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής

Η ομάδα του Γιώργου Μαραντά μπήκε πιο δυνατά στο ματς πιέζοντας για ένα γρήγορο γκολ και στο 10′ μετά από εκτέλεση φάουλ του Χαλκιδαάκη η μπάλα σταμάτησε στο χέρι του Αμανατίδη που ήταν στο τείχος και εντός περιοχής με τον Δραμινό ρέφερι που ήταν κοντά στην φάση να σημειώνει άμεσα παράβαση δίνοντας πέναλτι, με τον Χρήστο Βάσκο να αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 0-1.

Πριν καλά καλά μπορέσει να αντιδράσει η γηπεδούχος ομάδας δύο λεπτά αργότερα ο τοπ σκόρερ των “πράσινων” βρήκε εκ νέου δίχτυα για το 2-0 υπέρ της ομάδας της Κομοτηνής

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν δυνατά και στο 19′ έχοντας το μομέντουμ σκόραραν ξανά με τον Μπρούνο Χαλκιακάκη με πλασέ από κοντά να κάνει το 3-0 “καθαρίζοντας” πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο 20λεπτο το ματς.

Στο υπόλοιπο διάστημα του πρώτου μέρους η ομάδα του Άρη προσπάθησε να βγει μπροστά για να μπει ξανά στο ματς βρίσκοντας όμως στήσιμο από πλευράς Πανθρακικού που δεν επέτρεψε πολλά όπως και ο Παϊτέρης που όποτε χρειάστηκε με τις εξόδους του καθάριζε τις υποψίες κινδύνου, με τους “πράσινους” παράλληλα να συνεχίζουν με κάποια σουτ να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ όμως ο Κοτσάκης έκανε μερικές εντυπωσιακές επεμβάσεις

Στο 41′ ο Καψάσκης διεκδίκησε την μπάλα στην περιοχή του Άρη με τον Δασκαλάκη με αμφότερους να πέφτουν στο έδαφος, με τον ρέφερι να καταλογίζει πέναλτι υπέρ των “πράσινων”, την εκτέλεσε ανέλαβε ο Ιβάν Σίλβα που σκόραρε για το 4-0 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Στην επανάληψη αμφότερες οι ομάδες έκαναν αρκετές αλλαγές, με τον ρυθμό να πέφτει με τον Τάσο Νεοφυτίδη μάλιστα να δίνει χρόνο συμμετοχής και στους νεαρούς Χριστοδούλου και Κασσίδη.

Αύτη ήταν η 12η ήττα του Άρη Πετεινού στο φετινό πρωτάθλημα, από τις λίγες που ουσιαστικά δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι από το ματς, που έμεινε στους 8 βαθμούς και έτσι μετά την ξεκούραση για Χριστούγεννα και Πρωτοχρονιά η ομάδα του Πετεινού στρέφει την προσοχή της στο ματς με τον Ποσειδώνα στη Νέα Μηχανιώνα στις 7 Ιανουαρίου

Σημαντική νίκη για τον Πανθρακικό που επανήλθε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με 33 βαθμούς πετυχαίνοντας την 10η νίκη του στο πρωτάθλημα και πλέον στους “πράσινους” θα έχουν την ευκαιρία να γιορτάσουν με τις οικογένειες τους πριν επιστρέψουν για να φορτσάρουν για το εντός έδρας ματς με Απόλλωνα Παραλιμνίου στην αυλαία του πρώτου γύρου.

Την αναμέτρηση διεύθυνε ο Κεφαλάς με βοηθούς τους Μισυρλή και Αναστασίου της ΕΠΣ Σερρών

ΑΡΗΣ ΠΕΤΕΙΝΟΥ(Αν. Νεοφυτίδης): Κοτσάκης, Δασκαλάκης, Σαρηγιαννίδης, Παυλίδης, Μελισσόπουλος(73′ Χριστοδούλου), Χριστοφορίδης(61′ Τσάκαλος), Τυριάκης, Τσέκος(61′ Στριγκώνης), Αμανατίδης(46′ Αλή Ερτουρούλ), Γιαννακός, Σιδηρόπουλος(79′ Κασσίδης)

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ(Γ. Μαραντάς): Παϊτέρης, Καλογρανάς, Γκουτσίδης, Σαπνάρας(79′ Γκαγκάνης), Λαρέα(46′ Κωσταρέλης), Σίλβα, Καψάσκης(46′ Παχούμης), Πεχλιβανόπουλος(61′ Χακάν Βελή), Χαλκιαδάκης, Βάσκος(61′ Στοίνοβιτς), Ρουμπιές