National League 2: “Πλήρωσε” το κακό δεύτερο ημίχρονο στην Χαλκιδική η Ασπίδα στον πρώτο ημιτελικό με ΚΑΟΧ!

Στον πρώτο αγώνα για την ημιτελική φάση των play-off στον πέμπτο όμιλο της National League 2, ο ΚΑΟΧ επικράτησε με 78-63 της Ασπίδας Ξάνθης.

Με τους ξανθιώτες να στέκονται εξαιρετικά στο πρώτο ημίχρονο οπού μάλιστα είχαν και το προβάδισμα, όμως ένα κακό τρίτο δεκάλεπτο έδωσε την ευκαιρία στην πρωτοπόρο της κανονικής διάρκειας με επί μέρους σκορ 22-6 όχι απλά να περάσει μπροστά αλλά να χτίσει και διαφορά την οποία και διατήρησε μέχρι το τέλος. Πλέον η σειρά μεταφέρεται στην Ξάνθη εκεί οπού η Ασπίδα θα παλέψει για την ισοφάριση.

Δεκάλεπτα: 20-22, 38-40, 60-46, 78-63

Διαιτητές: Βασιλόπουλος-Κλεπουσνιώτου-Αναστασιάδης Γ.

ΚΑΟΧ (Παναγιωτόπουλος-Αρίστος): Δεληγεώργης 17(2), Ζωγράφος 10(2), Γκιουζελίδης 9, Τζουβάρας, Μπαλτζόπουλος 5(1), Νταρατάνας 3, Σμυρλής, Σερέτης 3(1), Τύπος 5, Αλευρίδης 2, Βέτσος, Παναγιωτόπουλος 24(3).

Ασπίδα Ξάνθης (Δώδος-Κασαρτζίδης): Αγγελόπουλος 12, Στουρνάρας 11, Παυλάκης 12(2), Κρστιτς 13, Μπιλιούρης 3, Δήμου 1, Σαββουλίδης 9(2), Κάλφας 2, Καρανικολίδης, Ρούμογλου.