Σχετικά με εμάς | Επικοινωνία | Γίνε συνεργάτης

League Cup «Νίκος Σαμαράς»: Προκρίθηκε στα προημιτελικά ο Άθλος Ορεστιάδας!

Την πρόκριση στην προημιτελική φάση του League Cup «Νίκος Σαμαράς» πανηγύρισε ο Άθλος Ορεστιάδας.

Η ομάδα του Έβρου επικράτησε 3-0 σετ του Φλοίσβου Παλαιού Φαλήρου στο κλειστό γυμναστήριο των Φερών (κρίθηκε ακατάλληλο από τον Δήμο Ορεστιάδας το κλειστό «Νίκος Σαμαράς») για την προκριματική φάση της διοργάνωσης, στο πρώτο επίσημο ματς του στην σεζόν.

Στην επόμενη φάση ο Άθλος θα αντιμετωπίσει τον ΟΦΗ που κέρδισε 3-0 τον Φοίνικα Σύρου, σε ματς που θα διεξαχθεί την Τετάρτη 6 Νοεμβρίου.

Από την αρχή του αγώνα στις Φέρες, παρουσία περίπου 300-400 θεατών ο Άθλος ξεκίνησε πολύ δυνατά και κατάφερε από την αρχή να επιβάλλει το ρυθμό του. Στη συνέχεια η νεοφώτιστη ομάδα άρχισε α «μαζεύει» τη διαφορά για να φτάσει στον πόντο 16-15 και στο 20-19. Ο Μιγιαϊλοβιτς ισοφάρισε 20-20 για τους φιλοξενούμενους και μετά από μάχη πόντο-πόντο η ομάδα του Γιώργου Μπακοδήμου, με τον Γκάρετ στο 23-23 να δυσκολεύει με το σερβίς την υποδοχή του Φλοίσβου, πήρε το σετ με 25-23, από άσο του διεθνούς Αυστραλού ακραίου.

Ανάλογη εικόνα με το 1ο σετ είχε και το ξεκίνημα του 2ου, καθώς η ομάδα της Ορεστιάδας «έχτισε» μια διαφορά ασφαλείας 3-4 πόντων, 9-5, 11-7. Κάπου εκεί ο Άθλος, με τα σερβίς του Μανδηλάρη άρχισε να «ανοίγει την ψαλίδα» φτάνοντας τη, στη διπλάσια τιμή της, 20-10. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν προς στιγμήν, μείωσαν σε 23-15, αλλά και πάλι το «καγκουρό» μας ζευγάρωσε με 25-17 τα κερδισμένα σετ της ομάδας μας.
Με τον Άθλο να παίζει όμορφο βόλεϊ και τον Μανδηλάρη να έχει «ζεσταθεί» η ομάδα μας ξέφυγε από νωρίς και στο τελευταίο σετ με 8-3. Άσος του διεθνούς μας διαγώνιου έδωσε προβάδισμα +5, 13-8 στους αθλητές του Μπακοδήμου. Έχοντας ανεβασμένη ψυχολογία η ομάδα μας συνέχισε με το πόδι στο γκάζι, φτάνοντας από επίθεση του Γκάρετ στο 20-13 για να τελειώσει χωρίς πίεση το ματς 25-17 με την υπογραφή του άσου του Μανδηλάρη.

*Οι φιλοξενούμενοι στο φινάλε της αναμέτρησης κατέθεσαν ένσταση κατά του κύρους του αγώνα λόγω έλλειψης διαγραμμίσεων, ακατάλληλου φωτισμού, ακατάλληλων εμφανίσεων των αντιπάλων προπονητών και για αντικανονική αλλαγή της έδρας που έγινε 35 ώρες νωρίτερα πριν την έναρξη του αγώνα.

Διαιτητές: Ιωαννίδης, Τονονίδης, Παρατηρητής: Σαρδάνης, Επόπτες: Γκοντολιά, Κυρούδης, Γραμματεία: Σαρδάνη.