Με Γκιορτζίνη “λυτρωτή” νίκησε Κιλκισιακό και πήρε μεγάλη πρόκριση ο Άρης Αβάτου!

Νέα μεγάλη πρόκριση για τον Κυπελλούχο Ξάνθης, Άρη Αβάτου που κέρδισε με 1-0 τον Κιλκισιακό και πήρε πρόκριση στην Γ’ φάση του Κυπέλλου Ελλάδας με “λυτρωτή” τον Ιορδάνη Γκιορτζίνη.

Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι ήταν αρκετά αμφίρροπο με αμφότερες τις ομάδες να έχουν τις στιγμές τους σε ένα πολύ ανοιχτό ματς. Ειδικότερα μετά το πρώτο αναγνωριστικό 20λεπτο  με αρκετές καλές αλλά ημιτελείς ενέργειες, ήρθε η πρώτη μεγάλη φάση στο παιχνίδι στο 29′ όταν μετά από σέντρα του Αναγνωστόπουλου ο Κουτσούμπας έπιασε την καρφωτή κεφαλιά με την μπάλα να περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Αθνασίου. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε ένα λεπτό αργότερα όμως το γυριστό του Πιπερτζή πέρασε πάνω από τα δοκάρι του Νταφόπουλου. Με τον κίπερ του Αβάτου να κάνει μεγάλη επέμβαση στο 45′ σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αγαθαγγελίδη

Και στο δεύτερο μέρος το ματς ήταν αρκετά ανοιχτό με τους ξανθιώτες να χάνουν τρομερή ευκαιρία στο 61′ όταν ο Βασιλάκης βρέθηκε απέναντι από τον Αθανασίου τον οποίο προσπάθησε να κερδίσει με ψιλοκρεμαστό σουτ με την μπάλα να μην του κάνει το χατίρι περνώντας πάνω από το οριζόντιο. Και ενώ όλα έδειχναν πως το ματς οδεύει στην παράταση στο 86′ ο Ιορδάνης Γκιορτζίνης με υπέροχο σουτ έστειλε την μπάλα στο “γάμα” της εστίας του Αθανασίου κάνοντας το 1-0 “λυτρώνοντας” την ομάδα της Ξάνθης

Μεγάλη πρόκριση για τον Άρη Αβάτου που συνεχίζει στην Γ’ φάση του Κυπέλλου Ελλάδας και την επόμενη εβδομάδα θα παίξει ξανά εντός έδρας στο γήπεδο της Φελώνης με αντίπαλο την Ζάκυνθο

Την αναμέτρηση διεύθυνε ο Γιώργος Δροσίνης με βοηθούς τους Ευάγγελο Σοφτά και Μαρία Σιώνη όλοι τους της ΕΠΣ Θράκης

ΑΡΗΣ ΑΒΑΤΟΥ(Κ. Μπεδρελής): Ντάφοπουλος, Ψεμματάς, Χατζητερζόγλου, Κουτσούμπας, Βασιλάκης(95′ Καρυπίδης), Γκιορτζίνης, Παπαχρήστου(55′ Μαραγκός), Αναγνωστόπουλος, Κοντογιαννίδης(55′ Τσάπαρης), Βαφειάδης(92′ Σιδηρόπουλος), Θεολόγου

ΑΟ ΚΙΛΚΙΣΙΑΚΟΣ(Γ. Χατζηιωαννίδης): Αθανασίου, Πολυζάς, Ραφαελίδης, Πορτοκαλάς(61′ Παπαδόπουλος Κ.), Πιπερτζής, Νικηφορίδης, Μπαγιόπουλος(68′ Αναστασιάδης), Αγαθαγγελίδης(79′ Αβραμίδης), Κακουλίδης, Ελευθεριάδης, Βαρότσης