Σχετικά με εμάς | Επικοινωνία | Γίνε συνεργάτης

Πρωταθλητές Ελλάδας με την Κ21 του Μίλωνα οι Κοντοστάθης και Σουσουρίδης!

Ο Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων στέφθηκε πρωταθλητής Ελλάδας στην κατηγορία των νέων – Κάτω 21 ετών – μετά την ολοκλήρωση της τελικής φάσης και τους αγώνες της 3ης αγωνιστικής που έγιναν στο γυμναστήριο Κροίσος Πέρσης της Νέας Σμύρνης, ενώ MVP και καλύτερος επιθετικός αναδείχτηκε ο ακραίος του Μίλωνα Αλέξανδρος Νανόπουλος.

Η ομάδα του Παναγιώτη Γεωργούτζου στην οποία αγωνίζονται και οι Αλεξανδρουπολίτες πρώην παίκτες του Εθνικού Ανδρέας Κοντοστάθης και Δημήτρης Σουσουρίδης, απέναντι στον Πανερυθραϊκό χρειάζονταν δύο σετ για να εξασφαλίσει τον τίτλο αλλά δεν έμεινε εκεί. Επικράτησε με 3-0 του Πανερυθραϊκού στον αγώνα της 3ης ημέρας και με 8 βαθμούς και 3 νίκες σε ισάριθμους αγώνες στέφθηκε πρωταθλήτρια για δεύτερη φορά στην ιστορία του θεσμού και δεύτερη μετά το 2015 στο Καρπενήσι.

Στη 2η θέση τερμάτισε ο Ηρακλής ο οποίος νωρίτερα νίκησε με 3-0 σετ τον Πήγασο Πολίχνης. Ο Πανερυθραϊκός πήρε την 3η θέση και ο Πήγασος την 4η θέση.

Στο πρώτο σετ ο Πανερυθραϊκός ήταν αυτός που κατάφερε να αποκτήσει ένα μικρό προβάδισμα (4-7) συντηρώντας τη διαφορά μέχρι το 7-10 και το προβάδισμα μέχρι το 12-14. Εκεί όμως το σερβίς του Μίλωνα άρχισε να δημιουργεί προβλήματα (14-14 και 17-16 με άσσους), με την ομάδα της Ερυθραίας να χάνει την ευκαιρία της να επιστρέψει στο ματς στο 22-20 όταν από την κακή υποδοχή των γηπεδούχων ο Καρύκας κάρφωσε άουτ για να κλείσει το σετ με επίθεση και μπλοκ του Νανόπουλου.

Ο Μίλων απείχε ένα σετ από την κατάκτηση του τίτλου και τα κατάφερε επικρατώντας στο 2ο σετ που ήταν… Μπεν Χουρ καθώς τελείωσε στο 35-33!

Ο Πανερυθραϊκός ξεκίνησε και πάλι καλύτερα (1-4, 4-7) με τον Μίλωνα να κυνηγά συνεχώς το σκορ (6-7, 6-9, 8-9, 8-12) για να φτάσουμε στο 15-19 όπου ανέλαβε δράση ο Αλέξανδρος Νανόπουλος. Ο διεθνής ακραίος με ατομικό μπλοκ έκανε το 17-19 και λίγο αργότερα με επίθεση και άσσο έφερε το σκορ στο 20-21. Ο Μίλων ισοφάρισε 22-22 με άουτ επίθεση του Μπάου και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με τυχερό άσσο του Σουσουρίδη (η μπάλα βρήκε στο φιλέ) στο 24-23, ωστόσο το θρίλερ μόλις είχε αρχίσει με τις δύο ομάδες να χαρίζουν απίστευτες φάσεις και να εναλλάσσονται στο προβάδισμα.

Ο Μίλων έχασε εννιά φορές την ευκαιρία για να τελειώσει το σετ και την υπόθεση τίτλος, αλλά στο 33-33 δύο επίθεση του Νανόπουλου έδωσαν τέλος στην αγωνία και τον τίτλο στην ομάδα του.
Κι η ομάδα της Νέας Σμύρνης στη συνέχεια πήρε με άνεση το τρίτο σετ, ολοκληρώνοντας αήττητη την πορεία της.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Χατζηβασιλείου.

*Οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν από 9 άσσους, 41 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Πανερυθραϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 34 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-0 (25-20, 35-33, 25-16) σε 82′.

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Παναγιώτης Γεωργούντζος): Μαντελίδης 3 (3/4 επ., 70% υπ. – 30% άριστες), Σουσουρίδης 5 (1/3 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Κουβαράς 7 (3/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Βελλίνης 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Νανόπουλος 28 (23/34 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 33% υπ. – 00% άριστες), Κοντοστάθης 11 (10/18 επ., 1 άσσος, 32% υπ. – 26% άριστες) / Μηλιώνης (λ, 25% υπ. – 25% άριστες), Φραγκοζίδης (λ), Παπαδόπουλος Β. , Γεωργούντζος, Τσίγγανος, Παπαδόπουλος Λ., Μπουγατσος.

Α.Σ. ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Σωτήρης Καλύνης): Καλλιμάνης Μ. 8 (6/18 επ., 2 άσσοι, 24% υπ. – 14% άριστες), Αναγνωστάκης 3 (3/7 επ.), Μπάος 5 (5/9 επ.), Καβαρινός 18 (15/27 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καρύκας 5 (4/11 επ., 1 άσσος, 43% υπ. – 14% άριστες), Καλλιμάνης Α. 1 (0/2 επ., 1 άσσος) / Δοροβάτας (λ, 43% υπ. – 18% άριστες), Σωτηρόπουλος (λ), Κώτσογλου 1 (1/2 επ.), Ρέππας, Ουτζής, Γεωργίου, Φύτρος.