Με Ξανθιώτικη ψυχή επέστρεψαν από την…κόλαση και πήραν μεγάλη νίκη επί της Αθήνας και πέρασαν στα ημιτελικά οι Νέοι της ΕΠΣ Ξάνθης!

Η Ξάνθη είναι ΕΔΩ και πήρε μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος προεπιλογής Εθνικών ομάδων Κ16 παίρνοντας μυθική πρόκριση επί της ΕΠΣ Αθηνών με 4-3 στην διαδικασία των πέναλτι, μετά από ένα συγκλονιστικό 90 λεπτό και ισοφάριση στο 90 για τους ξανθιώτες!

Στο πρώτο μέρος η ομάδα της ΕΠΣ Αθηνών μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και στο 13′ κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με τον Πουγαρίδη ενώ είχαν στιγμές και δεύτερο γκολ όμως η ξανθιώτικη άμυνα και ο Φίλιππος Κουρτίδης κράτησαν το σκορ στο 0-1. Μετά το πρώτο ημίωρο η ομάδα της Ξάνθης όχι απλά ισορρόπησε αλλά άρχισε δειλά δειλά να παίρνει και τα ηνία του αγώνα έχοντας μάλιστα στο 38′ μια πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Αβραμίδη να μην βρίσκει όμως στόχο.

Στην επανάληψη η ομάδα του Απόστολου Κουτρουλού ήταν αγνώριστη στο γήπεδο, επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό της και δεν θα ήταν υπερβολή να πούμε πως σε όλο το δεύτερο 45λεπτο υπήρχε μόνο μία ομάδα στο γήπεδο με τους ξανθιώτες να αναγκάζουν τους Αθηναίους να οπισθοχωρήσουν και να παίζουν μόνο άμυνα.

Η τεράστια πίεση που άσκησαν οι ξανθιώτες απέδωσε καρπούς στο 90′ όταν και κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή εντός περιοχής, με τον αρχηγό της ομάδας Σάββα Μπαλάση με “Ολύμπια” ψυχραιμία να νικά τον αντίπαλο κίπερ και να κάνει το 1=1 που ήταν και το τελικό σκορ της κανονικής διάρκειας

Στην διαδικασία των πέναλτι η ομάδα της Ξάνθης χάρις την επέμβαση του Κουρτίδη στο πρώτο πέναλτι των Αθηναίων οι ξανθιώτες είδαν τους φιλοξενούμενους να έχουν ακόμα μια άστοχη εκτέλεση σε αντίθεση με τους παίκτες της ΕΠΣ Ξάνθης που ήταν πιο εύστοχοι και πήραν πανηγυρική πρόκριση στα ημιτελικά του θεσμού!

Η διαδικασία των πέναλτι είχε ως εξής:

Απόκρουση Κουρτίδη σε εκτέλεση Πουρνιά. Δοκάρι στην εκτέλεση Μπαλάση. 0-1 η Αθήνα με εύστοχο χτύπημα Σέψα αν και έπεσε σωστά ο Κουρτίδης. 1-1 ισοφαρίζει η ΕΠΣ Ξάνθης με χτύπημα Δρόσου. 1-2 προβάδισμα η Αθήνα με εύστοχο χτύπημα Γέρου, 2-2 με ψύχραιμη εκτέλεση Καρβουνίδη, Ψηλά άουτ το χτύπημα του Πουγαρίδη, 3-2 προβάδισμα για τους ξανθιώτες με εκτελεστή τον Δροσόπουλου, 3-3 ισοφαρίζει ο Προβατάρης. Την μεγάλη νίκη και πρόκριση με 4-3 χάρισε ο Ανέστης Μπογιατζόπουλος

Πλέον οι παίκτες της ΕΠΣ Ξάνθης θα περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλο τους από το ζευγάρι ΕΠΣ Μακεδονίας – Λάρισας.

Την αναμέτρηση διεύθυνε ο Γιάννης Τομαράς με βοηθούς τους Γιώργο Ιάκωβο Διονίδη και Κοσμά Παπαδόπουλο έχοντας μια άριστη διαιτησία.

ΕΠΣ ΞΑΝΘΗΣ(Απ. Κουτρουλός): Κουρτίδης Καρβουνίδης, Μπαλάσης, Κερεμιτσής(86′ Δροσόπουλος), Δρόσος, Μπιζάνης(89′ Κωνσταντινίδης), Μπογιατζόπουλος, Αλεξιάδης(74′ Τονικίδης), Καπζά Εγκέ(46′ Αποστολίδης), Αβραμίδης, Χριστοδούλου

ΕΠΣ ΑΘΗΝΩΝ(Δημητρίου): Κιόρογλου, Δεληγιάννης, Μουλάι(62′ Κότσιφας), Ντάκα, Ψωμακέλης, Κολοκυθάς(90′ Σέψας), Βλάχος, Γερός, Στεφανίδης(62′ Προβατάρης), Πουγαρίδης, Πουρνιάς

ΔΕΙΤΕ ΣΤΙΓΜΕΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΝΗΓΥΡΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ ΠΕΝΑΤΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΑΚΟ ΤΟΥ SPORTSADDICT.GR