Photos: Θεαματικό ματς με εννέα γκολ μεταξύ Γενισέας & Απόλλωνα! Η νέα βαθμολογία της Α’ ΕΠΣ Ξάνθης

Έκλεισαν οι εκκρεμότητες της Α’ κατηγορίας με ένα θεαματικό παιχνίδι στο γήπεδο της Γενισέας με την Ελπίδα να επικρατεί με 5-4 του Απόλλωνα Ξάνθης.

Ο Απόλλωνας μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και στο 11′ ο Χρήστος Μαρκοσιάν άνοιξε το σκορ, με την Ελπίδα να προσπαθεί να αντιδράσει έχοντας δοκάρι σε σουτ του Γκασιμπαγιαζίδη στο 15′ ενώ ακολούθησαν μεγάλες φάσεις με Κίρατζη και Ζορίνοφ για την Ελπίδα ενώ ο Μαρκοσιάν είχε μεγάλη στιγμή για τον Απόλλωνα.

Στο 38′ η Ελπίδα κατάφερε να ισοφαρίσει με τρομερή εκτέλεση φάουλ του Μίχάλη Μελισσόπουλου, ενώ ένα λεπτό αργότερα είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Ζορίνοφ με το 1-1 να μένει μέχρι τέλους του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ομάδα της Ελπίδας μπήκε πιο δυνατά με τον Εγκέ Κίρατζη να σκοράρει στο 50′ για να βάλει μπροστά στο σκορ την Ελπίδα, με το νεαρό μεσοεπιθετικό των “πράσινων” στο 63′ και το 74′ να σημειώνει χατ τρικ ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 4-1

Στο 75′ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι με τον Χρήστο Μαρκοσιάν να ευστοχεί για το 4-2. Ο ταλαντούχος επιθετικός του Απόλλωνα πέτυχε ένα φοβερό τέρμα στο 83′ με τον ίδιο να φτάνει τα 25 γκολ φτάνοντας σε καρέ τερμάτων στο 86′ για το 4-4!

Στο 88′ ο Πέτρος Γκασιμπαγιαζίδης με ωραίο σλάλομ κέρδισε πέναλτι μ τον Μιχάλη Μελισσόπουλο να ευστοχεί για το 5-4 που ήταν και το τελικό σκορ

Με αυτή τη νίκη η Ελπίδα έφτασε τους 26 βαθμούς και την τελευταία αγωνιστική θα παίξει εντός με Ατρόμητο Χρύσας, ενώ ο Απόλλωνας διατηρήθηκε στους 36 και την τελευταία αγωνιστική θα παίξει εντός με την Αναγέννηση Θαλασσιάς.

Την αναμέτρηση διεύθυνε ο Βασίλης Ουζουνίδης με βοηθούς τους Οτουζμπίρ και Παπαδόπουλο Δ.

ΕΛΠΙΣ ΓΕΝΙΣΕΑΣ(Κ. Τερζανίδης): Ζαρζακόπουλος, Κομαχίδης, Παπαστεφάνου, Μελισσόπουλος Μ., Πορφυράκης(73′ Χαλκίδης), Πουτακίδης(55′ Πουτακίδης), Αρβανιτίδης, Γκασιμπαγιαζίδης, Ζορίνοφ(55′ Κοτσάνης), Ευθυμιάδης Μ., Κιρατζή

ΑΠΟΛΛΩΝ ΞΑΝΘΗΣ(Ν. Πατμαζόγλου): Φιλτάνιδης, Περτσανίδης(77′ Παναγιωτίδης), Καφφετζής, Σνιμσικόφ, Σελβίδης, Αβραμίδης, Κυριαζίδης, Γούλας(70′ Σαίπ Ογλού), Μαρκοσιάν Β., Μαρκοσιάν Χρ., Βουτσάς