Με σκόρερ Αλέξη Μελισσόπουλο στο φινάλε εξασφάλισε την παραμονή της στην Γ’ Εθνική η ΕΛΛΑΣ Σύρου!

Το καλύτερο για το τέλος φιλούσε η Ελλάς Σύρου στο παιχνίδι με αντίπαλο τον Παναιγιάλειο, με τους Συριανούς να πετυχαίνουν δύο γκολ στις καθυστερήσεις και να παίρνουν ένα πολύτιμο τρίποντο, σκορπώντας ενθουσιασμό στους φίλους της ομάδας που παρακολούθησαν το παιχνίδι καθώς με αυτή τη νίκη και σε συνδυασμό με τα άλλα αποτελέσματα η Ελλάς Σύρου έμεινε μόνη της στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα του 3ου ομίλου, εξασφαλίζοντας την παραμονή της στην κατηγορία.

Όπως σημειώνει το sportcyclades.gr το πρώτο μέρος το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο για τις δύο ομάδες, με την Ελλάς να προηγείται με τον Ζάχι στο 28′ και τον Μακρή να ισοφαρίζει στο 34′ για τους Αιγιώτες. Στην επανάληψη, η Συριανή ομάδα ανέλαβε πλήρως τα ηνία του αγώνα, έχοντας κορυφαία ευκαιρία στο 55′ με σουτ του Κασάπη να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του Παπαδόπουλου.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς θα ολοκληρωθεί ισόπαλο τα δεδομένα άλλαξαν στις καθυστερήσεις, όπου αρχικά στο 92′ Ο Περικλής Μηνάς έγινε αποδέκτης της μπάλας στο ύψος του πέναλτι και με ασύλητο σουτ «κεραυνοβόλησε» τον Παπαδόπουλο δίνοντας το προβάδισμα της νίκης με 2-1 στην Ελλάς και στο 94′ ο ξανθιώτης επιθετικός, Αλέξης Μελισσόπουλος με κεφαλιά έκανε το 3-1 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του και ουσιαστικά το δικό του γκολ κλείδωσε τη “νίκη-παραμονής” της Συριανής ομάδας