Νίκησαν και πάνε για “τελικό τίτλου” Κουτσό & Βιστωνίδα στην Α’ ΕΠΣ Ξάνθης! Η βαθμολογία

Με τον πρωτοπόρο Παύλο Μελά να κερδίζει στο Κουτσό την Λευκόπετρα και την Βιστωνίδα να κερδίζει στη Λεύκη στην Ασπίδα και να πηγαίνουν στον “τελικό” της επόμενης αγωνιστικής με απόσταση 3 βαθμών διεξήχθη η 19η στροφή της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Ξάνθης στην οποία σημειώθηκαν 26 γκολ με 3 νίκες γηπεδούχων και 3 φιλοξενούμενων

Στο Κουτσό ο πρωτοπόρος Παύλος Μελάς “ξέσπασε” και πέτυχε την ευρύτερη νίκη της σεζόν κερδίζοντας με 10-0 τον Κεραυνό έχοντας 7 διαφορετικούς σκόρερ και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πεντεζίδη που πέτυχε χατ τρικ. Μεγάλη νίκη πήρε η Βιστωνιδα στην Λεύκη κερδίζοντας με 1-0 την Ασπίδα Ξάνθης με “χρυσό” σκόρερ τον Θώμογλου και πλέον πάει στον μεγάλο “τελικό” με το Κουτσό θέλοντας νίκη με 2 τέρματα.
Ο Ορφέας επικράτησε με 6-0 στην Χρύσα του Ατρόμητου πετυχαίνοντας από 3 γκολ σε κάθε ημίχρονο, ενώ σημαντική εκτός έδρας νίκη πήρε ο Ηρακλής Ζυγού στην Θαλασσιά.

Στα υπόλοιπα ματς ο Απόλλωνας συνέχισε τις εξαιρετικής του εμφανίσεις κερδίζοντας με 3-1 τον ΑΠΟΞ, ενώ με τρία γκολ στην επανάληψη η Ελπίδα Γενισέας επικράτησε του Φίλιππου.

Previous slide
Next slide

Αναλυτικά:

Απόλλων Ξάνθης – ΑΠΟΞ   3-1 (8′ Κυριαζίδης, 65′ Μαρκοσιάν Χρ., 68′ Βουτσάς- 19′ Μαστανιάδης)

Ελπίς Γενισέας – Φίλιππος Δροσερού  3-0 (67′(π) Μελισσόπουλος Μ., 78′ Ευθυμιάδης Μ., 88′ Ζιγκολάρι )

Ασπίδα Ξάνθης – ΑΟ Βιστωνίδας     0-1 (55′ Θώμογλου)

Αναγέννηση Θαλασσιάς – Ηρακλής Ζυγού    0-2 (15′ Καπζά Εγκέ, 70′ Αδαμίδης)

Π. Μελάς Κουτσού – Κεραυνός Λευκόπετρας  10-0 (5′, 45′, 50′ Πεντεζίδης, 11′ Γούλας Χρ., 28′ Κούπας, 32′ Σαμαράς, 38′, 88′ Στεπανιάν, 47′(π) Σεβδίλης Π., 53′ Σιδηράς)

Ατρόμητος Χρύσας – Ορφέας Ξάνθης   0-6 (7′ Κρέκα, 12′(π), 16′(π) Ξαντινίδης, 68′ Κατρανίτσας, 85′ Μπογιατζίδης, 90′ αυτογκόλ)