Εντυπωσιακή παρουσία και ασημένιο για την Δήμητρα Τσουκαλά στο Πανελλήνιο Κλειστού! Διακρίθηκαν οι αθλητές του ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομοτηνής

Με εκπληκτική εμφάνιση και νέο ατομικό ρεκόρ η πρωταθλήτρια του ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομοτηνής, Δήμητρα Τσουκαλά προσέθεσε ακόμα μια Πανελλήνια διάκριση καθώς κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 60μέτρα στο 38ο Πανελλήνιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου που έγινε στο ΣΕΦ,

Η αθλήτρια του Χρήστου Τσιπουρίδη έτρεξε τα 60μέτρα με 7,39 κάνοντας ατομικό ρεκόρ. Μετά την κούρσα η αθλήτρια της ομάδας της Κομοτηνής δήλωσε: “Κρατάω τη διαχείριση της κούρσας σήμερα. Δεν είδα ακόμη το βίντεο, θεωρώ πως δεν έσφιξα. Προσπάθησα να διαχειριστώ την πίεση από τις αντιπάλους μου. Δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερο στην προπόνηση, συνεχίζουμε και δουλεύουμε σταθερά. Το καλοκαίρι θέλω να διεκδικήσω συμμετοχή με την εθνική ομάδα στα Βαλκανικά και στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα”

Η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) με το εξαιρετικό 7.29 αναδείχθηκε νικήτρια στο αγώνισμα. Η αθλήτρια υπερασπίστηκε το χρυσό μετάλλιο του 2023 και παράλληλα επιβεβαίωσε την εξαιρετική της κατάσταση. Η ευχάριστη έκπληξη της φετινής χρονιάς είναι η Δήμητρα Τσουκαλά (ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομ.) που τερμάτισε σε 7.39 και βελτίωσε για πέμπτη φορά φέτος το ατομικό της ρεκόρ. Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στην Μαρία Γάτου (ΠΑΟΚ) με 7.46.

Πέρα από την Τσουκαλά ο ΠΑΣ Πρωταθλητών είχε σημαντική παρουσία στους αγώνες με πολύ καλές εμφανίσεις. Στους Άνδρες ο γεννημένος το 2007, Άγγελος Τάκος τερμάτισε 17ος στον τελικό των 1,500μετρων με χρόνο 4:13.85 που αποτελεί ατομικό ρεκόρ, ο Βασίλης Παπαμαργαρίτης κατετάγη 8ος στον τελικό των 60μέτρων με χρόνο 6,86. Ενώ καλές εμφανίσεις είχε ο επταθλητής Αναστάσιος Ντάλλαρης που έκανε ατομικό ρεκόρ στα 60μ., Άλμα επί Κοντώ και Σφαιροβολία

Στις Γυναίκες η Παρασκευή Κουφόγλου τερμάτισε 10η στον τελικό των 60μέτρων με 7,88 ενώ η Νίκη-Μαρία Μαυρομματάκη στο ίδιο αγώνισμα με 7,93 δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό με συνολική θέση 18η.