Πήρε βαθμό από τη Νέα Γενεά ο εκπληκτικός Φοίνικας!

Την ήττα με 3-2 σετ από τη Νέα Γενεά στην Αλεξανδρούπολη γνώρισε ο Φοίνικας, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Α2.

Μετά την σπουδαία νίκη επί της πρωτοπόρου μέχρι την προηγούμενη αγωνιστική Λάρισας, ο Φοίνικας έφτασε μια ανάσα από το να επικρατήσει και της 3ης της βαθμολογίας Νέας Γενεάς.

Η ομάδα από το Ασβεστοχώρι της Θεσσαλονίκης πήρε το πρώτο σετ με 25-19, αλλά τα κορίτσια του Δημήτρη Τσουλκανάκη ανέτρεψαν το σκορ. Αρχικά ισοφάρισαν σε 1-1 με το εντυπωσιακό 25-12, ενώ κυριάρχησε και στο 3ο σετ κάνοντας το 2-1 με 25-13.

Οι φιλοξενούμενες όμως με την ποιότητα τους ως ομάδα, έφτασαν στην δική τους ανατροπή. Ισοφάρισαν σε 2-2 με 25-13 και πήραν το τάι μπρέικ με 15-10, φεύγοντας με 2 βαθμούς από τον Έβρο. Σημαντικός από την άλλη ο ένας βαθμός που κατακτά ο Φοίνικας.

Τα σετ: 2-3 (19-25, 25-12, 25-13, 13-25, 10-15).