“Μπλόκο” της Ασπίδας στον Ορφέα, νίκες ανατροπής δεδομένων για Ζυγό & Κουτσό στην Α’ ΕΠΣ Ξάνθης! Η βαθμολογία

Με την ψυχωμένη Ασπίδα αν και έπαιζε ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο να φέρνει ισοπαλία με τον Ορφέα αποτέλεσμα που εκμεταλλεύτηκαν ιδανικά Ηρακλής Ζυγού και Παύλος Μελάς Κουτσού που έκαναν το προσπέρασμα διεξήχθη η 12η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Ξάνθης. Το σκορ της ημέρας πέτυχε η Ελπίδα Γενισέας μοιρασιά στην Θαλασσιά

Στην Λεύκη ο Ορφέας Ξάνθης προηγήθηκε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ξαντινίδη με την Ασπίδα να ισοφαρίζει στο 40′ με τον Φώτη ενώ ένα λεπτό αργότερα έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μέντσα. Όμως η ομάδα του Δημήτρη Καρύδη έβγαλε ψυχή και παρότι με παίκτη λιγότερο κράτησε το σκορ μέχρι τέλους. Αποτέλεσμα που εκμεταλλεύτηκε ο Ηρακλής Ζυγού που κέρδισε στην έδρα του ΑΠΟΞ και πέρασε στην κορυφή, έχοντας ματς λιγότερο.

Ενώ σε τροχιά ανόδου παρέμεινε ο Παύλος Μελάς Κουτσού που κέρδισε το ντέρμπι με τον μαχητικότατο Απόλλωνα χάρις το γρήγορο γκολ του Πεντεζίδη, για το οποίο διαμαρτυρήθηκαν οι φιλοξενούμενοι για οφσάιντ, με την ομάδα του Χρήστου Σαμαρά να έχει και δοκάρι με Μίλκογλου και έχοντας ματς λιγότερο παραμένει στο -1 από την κορυφή. Το σκορ της ημέρας πέτυχε η Ελπίδα Γενισέας που κέρδισε με 7-0 τον Κεραυνό ενώ ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το ματς της Θαλασσιάς με Χρύσα σε ένα ματς που οι γηπεδούχοι είχαν χαμένο πέναλτι με τον Σταύρου στο φινάλε του πρώτου μέρους(οριζόντιο δοκάρι) και δύο δοκάρια σε εκτελέσεις φάουλ Κοτζακελίνη και Σταύρου.

Αναλυτικά:

Π. Μελάς Κουτσού – Απόλλων Ξάνθης   1-0 (6′ Πεντεζίδης)

Αναγέννηση Θαλασσιάς – Ατρόμητος Χρύσας  0-0

Ασπίδα Ξάνθης – Ορφέας Ξάνθης     1-1(40′ Φώτης – 23′(π.) Ξαντινίδης)

Ελπίς Γενισέας – Κεραυνός Λευκόπετρας  7-0 (4′, 9′, 20′ Μελισσόπουλος Μ., 25′ Ευθυμιάδης Μ., 41′ Ζιγκολάρι, Πουτακίδης Στ., 65′ Πορφυράκης)

ΑΠΟΞ – Ηρακλής Ν. Ζυγού  0-4 (20′, 68′ Κωφίδης Στ., 79′ Μπογιατζόπουλος Αν., 92′ Ορφανίδης)