League Cup: Ήττα στις λεπτομέρειες από τον ΠΑΟΚ και αποκλεισμός για τον Άθλο

Με πρωταγωνιστές τους Τρούχτσεφ, Βαν Χάρντερεν που σημείωσαν 24 και 17 πόντους αντίστοιχα και διαγώνιο τον Χρήστο Σαλταφερίδη (στη θέση του τραυματία Βαν ντε Ντρις που είδε τον αγώνα από τις εξέδρες του γυμναστηρίου της Μίκρας), νίκησε με 3-1 σετ τον μαχητικό Άθλο Ορεστιάδας και προκρίθηκε στα ημιτελικά της διοργάνωσης μαζί με τον Α.Ο.Π.Κηφισιάς και τον Πήγασο Πολίχνης, ενώ εκκρεμεί το ντέρμπι των «αιωνίων» Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός.

Ο ΠΑΟΚ εκμεταλεύτηκε την υπεροχή του στα άκρα και γενικά στην επίθεση που είχε 57% αποτελεσματικότητα (έναντι 51% του Άθλου). Επίσης ήταν καλύτερος στην ανάπτυξη αλλά και στο μπλοκ και κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση του Άθλου που για άλλη μία φορά πάλεψε για να κάνει την υπέρβαση. Καθοριστικά ήταν το 2ο και 3ο σετ που κρίθηκαν στην… παράταση.

Ο Άθλος στο 2ο σετ προηγήθηκε 6-2 και 24-22 και έχασε κόντρα επιθέσεις με τον Μπουιάτι και τον Ρίστιτς για να το κατακτήσει. Στην πρώτη περίπτωση ο Μπουιάτι δέχτηκε μπλοκ από τον Βαν Χάρντερεν και στην δεύτερη περίπτωση ο Ρίστιτς έχασε την επίθεση.

Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 24-24 και πήρε το σετ 29-27 με επίθεση του Τρούχτσεφ και μπλοκ του Γάτση στον Μπουιάτι κάνοντας το 2-0 σετ. Στο 3ο σετ έγινε μάχη πόντο πόντο, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 24-23 και 26-25 αλλά ο Άθλος με επιθέσεις του Μπουιάτι και του Ρίστιτς έκανε το 28-26 και μείωσε σε 2-1 σετ. Στο 4ο σετ όμως ο ΠΑΟΚ έκανε τη διαφορά με το σερβίς του Μπλάνκεναου, πήρε διαφορά από την αρχή και πήρε τη νίκη.

Διαιτητές: Παπακοσμάς, Τσιούλα, Παρατηρητής: Κάλλης, Επόπτες: Βασδέκης, Κουκουμάκας Π., Γραμματεία: Πασπάλα.