Νίκη με εντυπωσιακή εμφάνιση για τον ΓΑΣ Κομοτηνή κόντρα στην Καβάλα

Μια πανηγυρική νίκη, την 4η του στο Πρωτάθλημα της National League 1, κατέκτησε ο ΓΑΣ Κομοτηνή, επικρατώντας με 85-68 του ΕΚ Καβάλας, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Νεοκλή Λεμονίδη ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι, αποκτώντας γρήγορα ένα προβάδισμα 9 πόντων από το 7ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο ισορρόπησαν την εικόνα του ματς και με ένα μίνι σερί, ισοφάρισαν σε 22-22 στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου.

Ο ΓΑΣ ήταν καταιγιστικός στην 2η περίοδο, με την εμφάνισή του ουσιαστικά σε εκείνο το χρονικό σημείο να κρίνει την έκβαση του αγώνα. Δυνατές άμυνες, καλές επιλογές στην επίθεση και αδυναμία της Καβάλας να βρει λύσεις, είχαν ως αποτέλεσμα ένα σερί 13-0 στα πρώτα 3 λεπτά, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με +17 και το σκορ στο 49-32.

Στο δεύτερο μέρος η διαφορά έφτασε την μέγιστη τιμή της (+19) με το σκορ στο 51-32, με την Καβάλα να πραγματοποιεί μια ύστατη προσπάθεια μειώνοντας με ένα 0-8 σερί σε 51-40, αλλά τον ΓΑΣ να διατηρεί την διαφορά σε διψήφια τιμή, με 65-53 στο τέλος της περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε ουσιαστικά κάτι, με τους κυανέρυθρους να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 85-68, να ανεβαίνουν στο 4-1 και να κοιτάζουν πλέον ακόμα ψηλότερα, φιγουράροντας στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 49-32, 65-53, 85-68