Πρώτη νίκη για την ΑΕ Κομοτηνής κόντρα στην Ελπίδα Αμπελοκήπων

Την πρώτη της φετινή νίκη στο Πρωτάθλημα της Α2 πανηγύρισε η ΑΕ Κομοτηνής, που επικράτησε με 3-0 σετ της Ελπίδας Αμπελοκήπων.

Σε ένα συναρπαστικό ματς, η ομάδα του κόουτς Καβαρατζή αν και ξεκίνησε κάπως νωθρά μένοντας πίσω στο σκορ με 0-3, ανέκαμψε παίρνοντας προβάδισμα 2 (6-4) ή ακόμα και 3 πόντων (20-17), για να κλείσει το 1ο σετ με 25-22.

Στο 2ο σετ οι κιτρινόμαυροι πραγματοποίησαν καλύτερο ξεκίνημα προηγούμενοι με 9-6. Η Ελπίδα έβγαλε αντίδραση, ανέτρεψε τα δεδομένα φτάνοντας στο 12-14 και αν και έφτασε πρώτη σε set ball με 22-24, τελικά οι Κομοτηναίοι ήταν αυτοί που έκανε το 2-0 με 26-24.

Στο 3ο και τελευταίο σετ του αγώνα η ΑΕ Κομοτηνής φάνηκε να καθαρίζει από νωρίς το ματς προηγούμενη με 5 πόντους (7-2). Η ομάδα των Αμπελοκήπων προσπάθησε να απαντήσει και πάλι, ανατρέποντας το σκορ για το 18-19, όμως οι Κομοτηναίοι πάτησαν γκάζι και έκλεισαν το σετ και το ματς με ένα ακόμα σερί για το 25-20.

Τα σετ: 3-0 (25-22, 26-24, 25-20)