Πρεμιέρα με το «δεξί» για τον Βορέα Αλεξανδρούπολης στην Α2!

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στην φετινή Α2 κατηγορία χάντμπολ των γυναικών ο Βορέας Αλεξανδρούπολης επικρατώντας 26-24 του Ορφέα Σουρωτής εντός έδρας.

Το ματς ήταν ντέρμπι και στα δύο ημίχρονα με τις δύο ομάδες να είναι πολύ κοντά στο σκορ. Πέντε λεπτά πριν το φινάλε Βορέας και Ορφέας ήταν ισόπαλες 24-24, αλλά εκεί τα κορίτσια της ομάδας της Αλεξανδρούπολης έβγαλαν ψυχικά αποθέματα και πήραν τη νίκη.

Λυδία Κωτσιοπούλου και Χριστίνα Παπαδοπούλου σημειώνοντας 6 γκολ έκαστη, οδήγησαν τον Βορέα στο σκοράρισμα. Πρώτη σκόρερ του αγώνα αναδείχθηκε η Ελένη Νικοπούλου του Ορφέα πετυχαίνοντας 14 τέρματα!

Τα 5λεπτα: 1-3, 3-4, 5-7, 7-10, 9-11, 12-12 (ημίχρονο), 14-13, 16-16, 18-17, 21-21, 24-24, 26-24.

Βορέας Αλεξανδρούπολης (Χ. Ποντισίδης): Μπαλασούδη, Μητρουλάκη, Ασλάνογλου, Νικόλοβα 2, Κωτσιοπούλου 6, Καμπουσιώρη 4, Βαφειάδου, Σεϊτλάρη, Παπαδοπούλου 6, Καλαϊτζή Ειρ. 3, Καλαϊτζή Ευδ., Γκαλουσιάν 1, Δαλούδη, Νατσούδη, Μπουραζάνη, Κυριζάκη.

Ορφέας Σουρωτής (Ε. Μπουντούλα): Χωρινού 1, Γιαρτιμίδου, Ζήση, Σπιρολάρη, Αμπατζίδου 3, Παπακοσμά 2, Μπέκου, Νικοπούλου 14, Τζουβάρα 1, Σουρτάι 1, Μανουλούδα, Κατσούνη 2, Χαϊτίδου.