Τρομερός Μίλτος Τεντόγλου, Παγκόσμιος πρωταθλητής με 8,52 στο τελευταίο άλμα!(+video)

Ο Μίλτος Τεντόγλου το έκανε ξανά. Ο τεράστιος πρωταθλητής του μήκους στο τελευταίου άλμα προσγειώθηκε στα 8,52μ. και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα στο τελευταίο άλμα.

Ο Μίλτος Τεντόγλου μπήκε με εμφατικό τρόπο στον τελικό. Στην πρώτη του προσπάθεια έκανε την καλύτερή του φετινή επίδοση αφού προσγειώθηκε στα 8.50μ.

Το δεύτερο άλμα του Μίλτου Τεντόγλου στον τελικό ήταν άκυρο, με τον Πίνοκ να προσγειώνεται στα 8.50μ. Έτσι έχοντας καλύτερη δεύτερη προσπάθεια (8.40μ.) πέρασε στην κορυφή.

Στο τρίτο του άλμα ο Μίλτος Τεντόγλου προσγειώθηκε στα 8.39μ. και παρέμεινε στη δεύτερη θέση. Το τέταρτο άλμα του ήταν άκυρο, ενώ στο πέμπτο προσγειώθηκε στα 8,30μ.

Στο ενδιάμεσο κανένας αθλητής δεν κατάφερε να βελτιωθεί και έτσι όλα θα κρίνονταν στο τελευταίο άλμα. Εκεί μίλησε ξανά ο Μίλτος Τεντόγλου.

Στην τελευταία του προσπάθεια ο σπουδαίος αθλητής του Γιώργου Πομάσκι προσγειώθηκε στα 8,52μ και έκοψε τα πόδια στους αντιπάλους κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα το μοναδικό που του έλειπε.