Χρυσό μετάλλιο για τον Μιχαλεντζάκη στο Παγκόσμιο του Μάντσεστερ! (+video)

Μετά από μια ακύρωση (100μ. πεταλούδα) και μια 4η θέση (100μ. ελεύθερο) ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης κατέκτησε το πρώτο του μετάλλιο, σε αυτό το 11ο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Παρά-Κολύμβησης, στο Μάντσεστερ.

Ο Εβρίτης παραολυμπιονίκης και παγκόσμιος πρωταθλητής κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 50μ. ελεύθερο (S8), καθώς τερμάτισε σε 27.01, κατά ένα εκατοστό το δευτερολέπτου πιο αργός από το πρωί.

Στον προκριματικό το πρωί ήταν εντυπωσιακός και πέτυχε τον καλύτερο χρόνο 27.00, ο αθλητής που έχει «υιοθετήσει» το «ΥΓΕΙΑ», αλλά και ο Βίκος, κατάφερε να ανέβει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου και να φθάσει πλέον τα 6 χρυσά μετάλλια στη διοργάνωση!

Το χρυσό του Μιχαλεντζάκη είναι το δεύτερο για την ελληνική αποστολή μετά το χρυσό του Αντώνη Τσαπατάκη στην πρεμιέρα των αγώνων, στα 100μ, πρόσθιο (SΒ4). Το ασημένιο κατέκτησε ο Αμερικανός Νόα Τζέιφ με 27.14 και το χάλκινο ο Βραζιλιάνος Σίλβα Ντε Σόουζα με 27.32.