Ευρωπαϊκό αγοριών Κ17: Ανατροπή κι επιστροφή στις νίκες για την Εθνική με κορυφαίο τον Μούχλια

Σ’ ένα ματς γεμάτο ανατροπές η Εθνική Παμπαίδων επικράτησε με 3-2 της Εσθονίας για την 5η αγωνιστική του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος αγοριών Κ17 που διεξάγεται στην Ποντγκόριτσα του Μαυροβουνίου.

Κορυφαίος της Ελλάδας ο Εβρίτης Σταύρος Μούχλιας με 29 πόντους (26/54 επ., 3 άσσοι, 62% υπ. – 25% άριστες), ενώ αγωνίστηκε και ο έτερος Εβρίτης Χρήστος Γκοτσίδης.

Έχοντας χάσει το μεσημέρι της Κυριακής από την Αυστρία, σ΄έναν αγώνα που η νίκη θα δημιουργούσε νέα δεδομένα στον όμιλο μας, η ομάδα του Γρηγήρη Ρουσάκη μπήκε στο ματς εξαιρετικά, αλλά στη συνέχεια έχασε δύο σετ στις λεπτομέρειες καταφέρνοντας όμως να δείξει χαρακτήρα και να πάρει μια πολύ σημαντική νίκη.

Στο πρώτο σετ η ελληνική ομάδα μετά το 9-9 μπόρεσε να κάνει το πρώτο της καλό σερί και να προηγηθεί με 13-9 για να ακολουθήσει ένα ακόμη πιο εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 12-4 για το τελικό 25-12.

Οι παίκτες του Ρουσάκη κατάφεραν να ξεφύγουν με 11-7 και να έχουν τον έλεγχο του αγώνα, διατηρώντας αυτό το +4 μέχρι το 13-17. Εκεί οι Εσθονοί με συνεχόμενες άμυνες και κόντρα επιθέσεις γύρισαν το ματς (17-16) και ισοφάρισαν 18-18 για να φτάσουμε ξανά στο +2 (20-18) με άσσο του Μούχλια. Αυτή η διαφορά έμεινε μέχρι το 22-20 που έγινε 22-22 με κακή υποδοχή για να φτάσει η ελληνική ομάδα σε σετ μπολ. Ο Μεντελίδης όμως έχασε το σερβίς και δύο κόντρες των Εσθονών διαμόρφωσαν το 1-1.

Οι Εσθονοί προηγήθηκαν με 4-7 στην εκκίνηση του γ’ σετ εκμεταλλευόμενοι το μομέντουμ, για να απαντήσουμε αμέσως (8-7) και να αρχίσει μια μάχη πόντο με πόντο με τους αντιπάλους μας όμως να εκμεταλλεύονται τα λάθη μας στην υποδοχή και να ξεφεύγουν με 16-14. Η εθνική μετέτρεψε το 17-19 σε 20-19 αλλά έχασε διπλή κόντρα μπάλα για το +2 και στο 22-21 δεχθήκαμε σερί 0-3 για το διπλό σετ μπολ των Εσθονών που το πήραν τελικά με 23-25.

Πλέον η ελληνική ομάδα έπαιζε με την πλάτη στον τοίχο και έβγαλε αντίδραση καθώς έχτισε μια σημαντική διαφορά από νωρίς (8-4), ωστόσο τα μαζεμένα λάθη έφεραν και πάλι την ανατροπή (9-7, 10-10) για να ακολουθήσει ένα νέο θρίλερ. Η Εθνική είχε πάντα το προβάδισμα με τον Μούχλια να χάνει την κόντρα επίθεση στο 19-18, αλλά ο ίδιος με άσσο μας έδωσε το πολυπόθητο +2 (21-19) για να ακολουθήσει λάθος των Εσθονών για το 22-19. Στο 23-20 όμως και πάλι άρχισαν τα λάθη και σε συνδυασμό με το καλό σερβίς των αντιπάλων ήρθε η ανατροπή (23-23). Με τη διαφορά ότι εκεί αντιδράσαμε με τον Αρμάο να διαμορφώνει το 24-23 και τον Κουβαρά να τελειώνει την δύσκολη κόντρα για το 25-23 και το 2-2.

Στο τάι μπρέικ ξεκινήσαμε καλύτερα και με τον άσσο του Αρμάου προηγηθήκαμε 7-4 κι αλλάξαμε γήπεδο στο 8-5. Δύο νέα λάθη των Εσθονών έστειλαν τη διαφορά στο +5 (11-6), το μπλοκ του Μεντελίδη έφερε το πρώτο ματς μπολ (14-8) για να τελειώσει το ματς στο 15-9.