Ευρωπαϊκό Κ17 αγοριών: Πρώτη νίκη για την Εθνική, πλήγμα με τραυματισμό Μούχλια

Την πρώτη της νίκη στον Α’ όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγεαι στην Ποντγκόριτσα του Μαυροβουνίου πανηγύρισε η Εθνική Παμπαίδων που νίκησε με 3-0 το Μαυροβούνιο για τη 2η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Μελανό σημείο της νίκης ο τραυματισμός του εκ νέου πρώτου σκόρερ Εβρίτη Σταύρου Μούχλια στις αρχές του γ’ σετ καθώς στο 7-6 έκανε υπερπροσπαθεια για να βγάλει την άμυνα και χτύπησε το γόνατο του στις διαφημιστικές πινακίδες. Συνέχισε για 2-3 πόντους αλλά αποχώρησε έχοντας ένα μικρό πρήξιμο και η κατάσταση του, εν όψει της αναμέτρησης με την Σλοβενία (21/7, 16:00), θα εκτιμηθεί σήμερα το πρωί. Χρόνο συμμετοχής πήρε ο έτερος Εβρίτης Χρήστος Γκοτσίδης.

Το ματς

Στο πρώτο σετ και μέχρι το 16-15 καταφέρναμε να χάνουμε τις διαφορές που πέρναμε (8-6, 11-8, 11-10, 16-12, 16-15), αλλά σε εκείνο το σημείο τρέξαμε ένα καλό σερί με πετυχημένες κόντρες που έφεραν το σκορ στο 20-15. Οι Μαυροβούνιοι με συνεχόμενα μπλοκ μείωσαν σε 22-20, αλλά έχασαν την ευκαιρία να ρίξουν τη διαφορά στον πόντο για να φτάσουμε στο 25-20.

Ανάλογο το σκηνικό και στο δεύτερο σετ με τις δύο ομάδες να κάνουν πολλά λάθη και την Ελλάδα να έχει το προβάδισμα (5-5, 9-5, 12-7) και τους Μαυροβούνιους να ισοφαρίζουν σε 15-15 και να προηγούνται 17-18. Εκεί όμως ανακτήσαμε άμεσα το προβάδισμα (19-18) κι αφού είχαμε ντέρμπι μέχρι το 21-20 ξεφύγαμε με 24-20 και φτάσαμε στο 2-0.

Στο τρίτο σετ η Ελλάδα ξέφυγε με 10-6, αλλά εκεί έχασε τον Μούχλια. Παρά την απώλεια του Εβρίτη άσου, η ελληνική ομάδα διαχειρίστηκε αυτή τη φορά με σύνεση το προβάδισμα της και στο 20-17 με επιμέρους σκορ 5-1 έφτασε στο 25-18 και στη νίκη με 3-0.